Neden yurt dışında yaşamalıyız?

Ben şahsen ekonominin daha iyi olduğu için veya yemekleri için giderim kalıcı olarak özellikle japon yemekleri için Japonya'ya daha önce gittim ve gayet ideal fiyatları vardı yemek için T.C. De ise güzel bir restoran bulup japon yemeği söylemek çok daha kalitesiz ve pahalı oluyor.

İnsanların ayrışmadığı. Herkesin her dine saygılı olduğu. En önemlisi de fikirlerin özgürce söylenebildiği bir ülkeye gel deseler saniye düşünmem.

Emin ol herkesin insan gibi yaşamaya hakkı var.
Dünyada 7.5 milyar insan var. Sence bu kadar insan 'insan' gibi yaşayabilir mi? Demek istediğim herkes 'armut piş ağzıma düş' misali bir hayat sürmek istiyor. Ya çok zengin olacaksın ya vasıflı biri olacaksın yoksa böyle videoları izlemekten öteye gidemeyiz😀.

Dünyada 7.5 milyar insan var. Sence bu kadar insan 'insan' gibi yaşayabilir mi? Demek istediğim herkes 'armut piş ağzıma düş' misali bir hayat sürmek istiyor. Ya çok zengin olacaksın ya vasıflı biri olacaksın yoksa böyle videoları izlemekten öteye gidemeyiz😀.

Mesele vasıf meselesi değil. Türkiye'de vasıflı olsan bile bir şey fark etmiyor. Emeğinin hakkını alamıyorsun zaten. Yanlış düşünüyorsun.

2013-2018 yılları arasında Berlin'in Neukölln Semtinde yaşamış biri olarak, anlatayım.
1-Ev Fiyatları: Şuan Berlin'de ev fiyatları, Bugatti Fiyatları ile yarışıyor ama eskiden çok iyiydi. 130000€'ya 3 Odalı bir Ev alabiliyordunuz. Kira fiyatları çok iyi. Yaşadığım zaman Kira'da oturdum. Aylık 400€ civarı bir Kira veriyorsunuz, 3 odalı eve. Berlin'de şimdi 3 Oda için 1000€ isteyen de var maalesef.

2-Araba Fiyatları: Yurtdışında Araba almak neredeyse bedava. 950€'ya 250000KM'de Trendline Manuel Volkswagen Polo'lar alabiliyorsunuz. Şuan Almanya'da saatlik ücret uygulanıyor. Şuan 9.5€. Bir günde ortalama 7-9 saat arası çalışır Almanlar. Yani yaklaşık bir günde 76€'ya tekabül eder. Pazar ve Cumartesileri saymazsak, Almanlar şuan, 1670€ kazanıyorlar. 2014'te 1000€ kadardı bu ücret. Neredeyse Asgari Ücretin yarısına Araba alınıyor. Ben Almanya'da bulunduğum zaman 2003 Model, Mercedes-Benz E240 Avantgarde vardı. 11600€'ya almıştım.

Gıda vs. Fiyatları: Beck's Bira 45 Cent. Ekmek yaklaşık 75 Cent. Süt yaklaşık 1€. Ülkemizde de satılan Toffifee 60 Cent. Yeni Rakı 10€. Peynir 2,5€.

Gelelim şu Almanya'da Karın Tokluğuna çalışıyorlar olayına, Demek ki siz Almanya'da yaşamıyorsunuz. Moldova'da yaşıyorsunuz.

Şimdi anladınız mı neden Avrupa?

2013-2018 yılları arasında Berlin'in Neukölln Semtinde yaşamış biri olarak, anlatayım.
1-Ev Fiyatları: Şu an Berlin'de ev fiyatları, Bugatti Fiyatları ile yarışıyor ama eskiden çok iyiydi. 130000€'ya 3 Odalı bir Ev alabiliyordunuz. Kira fiyatları çok iyi. Yaşadığım zaman Kira'da oturdum. Aylık 400€ civarı bir Kira veriyorsunuz, 3 odalı eve. Berlin'de şimdi 3 Oda için 1000€ isteyen de var maalesef.

2-Araba Fiyatları: Yurt dışında Araba almak neredeyse bedava. 950€'ya 250000Km'de Trendline Manuel Volkswagen Polo'lar alabiliyorsunuz. Şu an Almanya'da saatlik ücret uygulanıyor. Şu an 9.5€. Bir günde ortalama 7-9 saat arası çalışır Almanlar. Yani yaklaşık bir günde 76€'ya tekabül eder. Pazar ve Cumartesileri saymazsak, Almanlar şu an, 1670€ kazanıyorlar. 2014'te 1000€ kadardı bu ücret. Neredeyse Asgari Ücretin yarısına Araba alınıyor. Ben Almanya'da bulunduğum zaman 2003 Model, Mercedes-Benz E240 Avantgarde vardı. 11600€'ya almıştım.

Gıda vs. Fiyatları: Beck's Bira 45 Cent. Ekmek yaklaşık 75 Cent. Süt yaklaşık 1€. Ülkemizde de satılan Toffifee 60 Cent. Yeni Rakı 10€. Peynir 2, 5€.

Gelelim şu Almanya'da Karın Tokluğuna çalışıyorlar olayına, Demek ki siz Almanya'da yaşamıyorsunuz. Moldova'da yaşıyorsunuz.

Şimdi anladınız mı neden Avrupa?

Cidden Almanya'da bira , sudan ucuzmuş.

Çünkü biz yaşamıyoruz. Hayatta kalıyoruz. Açlık sınırı 2736 TL yani açlık sınırının sadece 150 TL fazlasına ülkenin %47'si çalışıyor. Sen asgari ücretle ne araba alabilirsin ne de ev alabilirsin. Ama hayatta kalabilirsin. Bizim milletimiz hayatta kalmayı yaşamak sanıyor. Yoldan 40-50 yaşlarında rastgele birini çevir. Çocuğumu evlendireyim. Yaşlılıkta bir araba çekiyim ve kendime bir de derme çatma bir yazlık alabilirsem benden iyisi yok der. Yok yurt dışıymış güzel tatiliymiş falan bunlar artık hayal. Genç kesim ise hayatını yaşamak istiyor. Bir arabaya en az kendisi kadar vergi ödemek istemiyor. Eğitim istiyor. İşsizliği geciktiren bir eğitim sistemi istemiyor. 3.sınıf vatandaş muamelesi görmek istemiyor. Yurt dışına çıkmayı. Yılda 2-3 kez 1 haftalık başka bir ülkede tatil yapmayı hayal olarak görmek istemiyor. Bakın kendimden söyleyeyim bisiklet almak istiyorum güzel bir tane fiyatlara bakıyorum vaz geçiyorum. Bir bisiklet lüks bir şey mi? Bırak bisikleti bazıları kuruyemiş pastırma antrikot gibi ürünleri lüks görüyor. Bundan dolayı şahsen imkanım olursa eğer hemşirelik okuyup Kanada da yaşamak istiyorum. Orta düzey bir ingilizcem var. Üniversite de hazırlık okuyup çok daha fazla İngilizce mi geliştirip bu topraklara turist olarak gelmek istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı