Nedir bu Windows sistemlere macOS kurulumu merakı?

Windows oyun için
Linux geliştiriciler için.
macOS proffesional uygulama ve kodlama için.

Hepsinin öne çıktığı kısımlar var mesela bunlar örneği.
Ben bilgisayarda program yazılım işlerim için Dual Boot ile macOS kuracağım oyun için ise Windows'u kullanacağım.

Bir merakla başlayarak sonrasında da tadını aldıktan sonra yaklaşık 8 senedir profesyonel anlamda ve alanda Hackintosh sistem kullanmaktayım. Özellikle yenilediğim tüm Pc donanımları veya kurduğum her yeni sistemde Hackintosh sistemine göre donanım topluyorum. Kimileri stabil değil diyor, kimileri profesyonel anlamda kullanılmaz diyor. Kimisi neden bu kadar uğraş diyor.

Ancak çoğunlukla bu kişiler, donanım- yazılım uyumsuzluğuna takılıp stabil sistem kuramamış, bu Dünya'nın ilk adımlarını atarken başına gelecek sorunlarla uğraşmaya sabrı olmayan, veya sistemi kurduktan sonra tamamen günlük kullanım amacıyla değerlendiren ve dolayısıyla etkisini fazla göremeyenler oluyor. O nedenle herkese hak veriyorum. Neticede Hackintosh, Windows'un niş yazılımlarını kullanan, oyun meraklıları için bir sistem ne yazık ki değil. Bence olmamaya da devam etmeli.

Kendimden örnek vermem gerekirse;

Onlarca TV- Radyo ve internet mecralarına Reklam Müzikleri
Albüm Prodüksiyonları
ve halihazırda Dizi müzikleri yapmaktayım.

Kısacası "Sıfır Risk" olması gereken bir sektördeyim. Bu zamana kadar edindiğim tecrübede bazılarına örnek olabilir bu yüzden. En ufak bir veri kaybı, en ufak bir sistem yavaşlığı ve stabilite sorunları yaptığım tüm işleri ciddi risklere taşıyabilir. Bu yüzden yıllardır iş anlamında Hackintosh'a güveniyorum. Windows'a da şans verdim ancak 6 ay sonra kendiliğinden o şansı kendi elleriyle itti :) Öte yandan da 2 sene boyunca hiç yavaşlamadan Mojave sistemimi kullandığımı biliyorum. Ve artık her şey sadece bir usb belleğin içinde. Takıyorum, sistemi yeniden kuruyorum ve hiçbir ayar yapmama gerek kalmadan bir klasörü kopyalamam yetiyor. Daha o andan itibaren sistem kurulmuş ve bitmiş oluyor. Ne yazık ki Windows ile en azından müzik prodüksiyonu alanında tak, yükle, çalışmaya başla şeklinde ilerlemiyor. Yapılması gereken onlarca ayar var.

Peki neden orijinal Apple ürünü kullanmıyorum? Çünkü şu an sahip olduğum 64 gb ram, i9 9900k, 5700XT, ve terabaytlarca HDD ve SSD lerin olduğu herhangi bir Mac ürününün fiyatını tahmin edersiniz... 40-50 bin liralık bir sistemle işimi halledebiliyorum. Güvenli, stabil ve gayet hızlı çalışabildiğim bir ortamı yaratabiliyorum. Neden 150-200 bin lira vereyim o halde düşüncesindeyim.

Bu nedenle bu donanımın fiyatına denk gelen bir Mac ile kıyasla Hackintosh tartışmasız olarak, daha güçlü ve daha hızlı.

Hackintosh'un stabil olmadığını, yavaş olduğunu, güvenilmez olduğunu savunan arkadaşlara maalesef katılmıyorum. Çünkü 8 senedir en sorunsuz sistemleri kullanıyorum. Bir başkasını dinlemek yerine kendi deneyimlediğim bir gerçekliği daha çok savunuyorum o yüzden :)

Önemli olan sadece ne yaptığını ve ne yapmak istediğini bilmek... Onun dışında tamamen göreceli.

(Günlük kullanım ve oyunlar için ek olarak Windows sistemim mevcut, onunla da bu ilişkiler içerisinde gayet memnunum:)

Yeni konular

Geri
Yukarı