Neptune 4 Pro nozzle baskıya çarpıyor

Erkzone

Yoctopat
Daha fazla  
Daha önce 3D yazıcı kullanmış biri olarak yakın zamanda elegoo neptune 4 Pro aldım kullandıgım filament microzey siyah pla Pro. Başlangıçta hazır gelen slicer ayarlarıyla baskı alamıyordum, curada birkaç ayarlama yaptıktan ve klipper üzerinden pressure advance rotation distance kalibrasyonları ile sorunları minimize ettim, daha sonrasında hız düşürdüm ve baskı alabildim çok az bir miktar. Porima filamentimde hiçbir sorun yaşamadan test baskısı alabildim. Bu arada devamında artık ayarlar kalibrasyon tamam dedikten sonra normal baskılara geçtim fakat nozzle dolguya çarptıgı için 6 saatlik baskının 5. saatinde tabladan attı çarparak. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Bu arada dolgu gyroid ve Z hop 0,4 açık şekilde bu sorun var bilenler yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sağdan sola ya da tersi yönde oluyorsa Z eksenleriyle ilgili olabilir, X eksenine ait profilin makine kasasına sağda ve solda eşit uzaklıkta olduğunu teyit etmekte fayda var, makine kasası dedim tabla değil, dikkat.

Baskı sırasında Z hop ne yazık ki bir işe yaramaz, o sadece plastik basmıyorken gezerken devreye girer. Boştayken çarpıyorsa bir tık daha yükseltilebilir.

Tabla baskı sırasında gözle belki farkedilmeyecek şekilde çarpılıp bedden yükseliyor olabilir. Bu ABS'de daha olası ama geniş PLA parçalarda da olabilir. Soğutmayı maksimumda tutmakta fayda var. Belki güçlü mıknatıslar yerleştirilebilir ama makineyi olumsuz yönde etkiler mi bilmiyorum, araştırman gerekli.

Benzer durum gözden kolaylıkla kaçmayacak olsa da parça için de geçerli, o durumda nozülü ayarından bir tık daha tablaya yaklaştırabilir ya da ilk katmanlarda yapışmayı iyileştirici yardım ya da ayarlara yönelebilirsin. Nozül bir kaç kez çarptıktan sonra yerindeyse bile mikro ayrılmalar başlıyor olabilir.

Kullanılan dolgu tipi ile belki ilgili olabilir, sürten noktalar spesifik yerler ise ona göre belki birşeyler seçmen gerekebilir.

Z eksen profilleri kasa ile tam 90 derece olmayabilir ve/veya civatalarında gevşeme olmuş olabilir.

Ürünle gelen Cura sürümü bir ihtimal etkiliyor olabilir, büyük bir sürpriz olmazdı.

Tablanda oynaklık varsa ya da başladıysa hızlı hareketlerde tekerler raylardan belli olmayacak seviyede havalanıyor olabilir, makinende tabla arabasında 4, baskı kafasında 1 ayar diski mevcut, 4 delikli disk görünümündeler. Onlar ile tekerlerin raya uzaklığı ayarlanabiliyor, eksentrik somunların yaptığı işi yapıyorlar.

Özetle kontrol edilecek çok şey var.

Daha önce 3D yazıcı kullanmış biri olarak yakın zamanda elegoo neptune 4 Pro aldım kullandıgım filament microzey siyah pla Pro. Başlangıçta hazır gelen slicer ayarlarıyla baskı alamıyordum, curada birkaç ayarlama yaptıktan ve klipper üzerinden pressure advance rotation distance kalibrasyonları ile sorunları minimize ettim, daha sonrasında hız düşürdüm ve baskı alabildim çok az bir miktar. Porima filamentimde hiçbir sorun yaşamadan test baskısı alabildim. Bu arada devamında artık ayarlar kalibrasyon tamam dedikten sonra normal baskılara geçtim fakat nozzle dolguya çarptıgı için 6 saatlik baskının 5. saatinde tabladan attı çarparak. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Bu arada dolgu gyroid ve Z hop 0,4 açık şekilde bu sorun var bilenler yardımcı olursa sevinirim.

Aynı yazıcı ve aynı sorun bende de var ve baskı duvarlarındaki kalitede düştü. Ne yapsam düzelmiyor. Siz çözebildiniz mi acaba?

Geri
Yukarı