Nereden hisse senedi alınır?

Eğer aracı kurum olarak banka kullanacaksanız her halükarda bir yatırım hesabı açmanız lazım. Yok farklı aracı kurumlar kullanacaksanız kuruma göre talepler değişebiliyor. Kimisi kimlik fotoğrafını yeterli bulurken kimi ek şeyler isteyebiliyor. Bist için mi düşünüyorsunuz?

Hocam geç dönüyorum kusura bakmayın. Yani pek bilgim yok sadece arkadaşın önerisi üzerine hisseler alacağım. Ama hesap açarken sıkıntı yaşadım. Midasta falan böyle sıkıntı yoksa diye sizlere sormak istedim.

sadece arkadaşın önerisi üzerine hisseler alacağım
Arkadaşınız yatırım danışmanı ya da finans uzmanı değilse kendi riskinizi kendiniz almanız ya da bunu ölçebilecek ve yönlendirecek bir danışmanlık almanız daha yararlı olur. (Tabi miktarı küçük tutarak deneme-yanılmada yapabilirsiniz) Midas'ın en avantajlı kısmı ABD borsalarında işlem yapacaksınız var komisyonu düşük. Yok BİST'de yapacaksanız da hatırı sayılır bir düşüklüğü var ama emirlerde pek efektif değil. Aşağı - yukarı Akbank'ın da aynı olması lazım ama hizmeti yine yapacağınız işleme göre tartışılabilir. Midas gibi başka aracı kurumları da kullanabilirsiniz ama burada işlem yapma sebebiniz de önemli yani sadece yatırım fonu, hisse senedi alacaksanız (danışmanlık ya da anlık veri takibi ya da başka hizmetleri ücretsiz sunup alım-satımı biraz yüksek tutanlar da var) komisyon oranı odaklı bakarken; hesap işletim ücreti, ödünç işlemleri gibi ek masrafları göz ardı ediyor olabilirsiniz. Midas bu konuda biraz daha sadedir yani x banka hesabınızdan Midas'a EFT yaparsınız o da size SPK'nin izin verdiği kapsamda sadece alım-satım komisyonu alarak işlem yapma imkanı, canlı veri hizmeti ve ücretsiz portföy taşıma imkanı sunar. (Bunla ilgili bilgileri ilgili aracı kurumun internet sitesinden edinebilirsiniz.) Velhasıl işlem yapma durumunuza göre size en uygun aracı kurumu seçmeniz değişebilir. Fakat borsaya yeni giren biri için Midas'ın hem kullanımı basittir hem hesap açmak için yalnızca kimlik kartınız olması yeterli. Keza bankadan açacağınız yatırım hesabı için eğer hali hazırda ilgili bankada hesabınız varsa online olarak ilgili sözleşme onayıyla yine işlem gerçekleştirebilirsiniz. Gerçi eğer uzun vadeli yatırımcıysanız aslında birkaç yer hariç sizi çok üzen olmaz ama traderlık yapacaksanız aktif olarak oranları takip etmeniz hatta birden fazla yerle çalışmanız lazım.
Not: Hangi aracı kurumla iş yaparsanız yapın üşenmeyip sözleşmeyi iyice okuyunuz. :)
Not-2: Midas'ı sorduğunuz için onun üzerine ele aldım yanlış anlaşılmasın. :)

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler. Uzun süre bakamadım. Artık hisse alacak para da yok. Yakında nasıl para kazanılır adlı konu açarız. Bu da bir diğer videonun konusu olur.

@kcg para çekmekten bahsetmiyorum, hisse değişiminden bahsediyorum. Para çekmek için beklemem gerektiğini biliyorum. Ziraat ZBorsa’yla çözmüştü bunu diye biliyorum. Hisse sattığında paran da hisse olarak gözüküyor, 2 gün beklemeden yeni hisse alabiliyorsun.

Geri
Yukarı