Netflix'in Pahalı Olması

turquoisze

Decapat
Makaleler
1
Sizce Netflix neden bu kadar pahalı?

1646901940609.png

Uzun zamandır korsan sitelerden izliyorum. Çünkü en ucuz paketi 27 lira ve görüntü kalitesinden dolayı para veresim gelmiyor. İçerik çeşitliliği olarak diğer platformlardan daha iyi olduğu bir gerçek, yani alınabilir gözle bakıyorum. Ama 27 liralık bu paket 480p görüntü sağlıyor. Günümüzde en ucuz TV'ler bile 1080p destekleyen 32" iken 480p kalitede bir şey seyretmek zulüm gibi. En ucuz paketin en azından 720p ya da 1080p olması daha mantıklı olurdu.

Amazon Prime içerik çeşitliliği ve uygulamaların optimizasyonu konusunda pek iyi sayılmaz. Ancak 8 liraya HDR destekli 4k videolar seyredilebiliyor. İçerik çeşitliliği arttığında Amazon Prime da zama gider mi tartışılır. Ancak Türkiye'de yıllardır izlenebilir içerik pazarını elinde tutan Netflix'in ya görüntü kalitesini yükseltmesi ya da fiyatları düşürmesi gerektiğini düşünüyorum. En azından YouTube ve Spotify'da olduğu gibi öğrenci indirimi olması fena olmazdı. Ya da ücretsiz deneme süresi olabilirdi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Not: ekonominin kötü oluşundan bahsetmeyin lütfen, herkes bunun farkında zaten. Benim derdim Amazon daha premium bir hizmeti daha ucuza verirken Netflix düşük kalitedeki paketini daha pahalıya vermesi.

Türkiye geneli internet hızı en iyi 480p desteklediği için olabilir. Eskiden 720p'ydi. Belki bu sebepten belki paketin fiyatı çok artmasın diye böyle yaptılar. 720p olan paket eskiden 16 liraydı diye hatırlıyorum mesela.

Ücretsiz deneme uzun zaman verildi. İnsanlar gerek sahte kredi kartlarıyla gerekse de diğer yollarla cılkını çıkardığından tamamen ücretliye geçildi Türkiye'de. Fiyatı bence gayet iyi. Bir sinema bileti parasına bir ay boyunca ev konforunda film...

Amazon'un fiyatlandırması kampanya gibi bir şey. Milleti toplayıp fiyatı Netflix veya onun bir tık altına çekecekler zaten.

Temel paketi almak yerine bazı cashback bulunan kartlardan kullanarak standart paketi almak daha mantıklı. Örneğin Papara'da 15 TL iade almak mümkün. Sadece bu tip durumlar için bile kullanılabilecek bir kart.

Yeni konular

Geri
Yukarı