Netmaster CBW-383Z4 ile Netmaster CBW-383ZN'yi Ethernetle Bağlamak

must82

Kilopat
Merhaba arkadaşlar;
Yukarıda isimlerinden bahsettiğim iki modeme sahibim. Netmaster CBW-383Z4 modemini ANA modem olarak kullanıyorum. Diğerine ise (Netmaster CBW-383ZN) bir alt katta kullanmak üzere ethernet kablosu ile birbirine bağlayarak ana modemden aldığı interneti alt katta yayma görevini üstlendirmek istiyorum. Ancak ne yaptıysam bir türlü ikinci modemi acces point gibi kullanamadım. Web'de bir sürü video olmasına rağmen bu modem markası ile ilgili yardımcı olabilecek herhangi bir video bulamadım. Acayip çaresizim yardım bekliyorum.
Bildiğim kadarıyla ana modemden herhangi bir işlem yapılmıyor, sadece acces point olarak kullanılacak olan modemden gerekli ayarların yapılması gerekiyor. Tabii bu benim öğrenebildiğim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Çok iyi bilmiyorum ama yardımım dokunur belki. Dediğin gibi ana modemden bir işlem yapmana gerek yok.

Öncelikle CBW-383ZN'yi modem arayüzünden "bridge" moduna alman gerekiyor. Durum/Güvenlik sekmesinden yapacaksın.

İkinci olarak da Temel/DHCP sekmesinden DHCP sunucusuna "hayır" diyeceksin.

Üçüncü olarak yine Temel/Kurulum sekmesinden modem IP'sini ana modemin IP'sinden farklı bir değer yap. 192.168.0.1 ise 192.168.0.2 yap.

Son olarak ethernet kablonu iki modeme de tak.

CBW-383ZN'nin kurulum klavuzunda Bridge Mod'da arayüze 192.168.100.1
adresinden girileceğini yazmış. O modda IP değiştiriyor olabilir. Olur da arayüze giremezsen bunu dikkate al.

CBW-383ZN'yi değil, CBW-383Z4'ü bridge moduna alacak. Sanırım burada bir yanlışlık olmuş.

Netmaster cbw-383z4 modemi Tp-Link Archer VR300'e nasıl bağladığımı anlatmak isterim.

Şu anda bu mesajı da köprülemeyi yaptıktan sonra yeni bağlantım (Tp Link ile kurduğum) üzerinden yazıyorum.

Netmaster modemden bilgisayarıma kablolu (ethernet kablosu ile) bağlantı kurdum.

Netmaster modem ara yüzüne girerek önce kablosuz sekmesinden "etkin" olan seçeneği devre dışı yaptım.

Sonrasında uygula butonuna mutlaka basın. Hatta uygula yaptıktan sonra menüler arasında geçiş yapıp tekrar geri döndüğünüzde "devre dışı" olduğunu teyit edin.

Temel/DHCP menüsüne gelerek buradaki DHCP sunucusu filtresini "hayır" durumuna aldıktan sonra tekrar "uygula" butonuna basacaksınız. Bunu yaptıktan sonra kablosuz sekmesindeki devre dışı yaptığınız seçeneği tekrar kontrol edin. Bende nedense kablosuz tekrar etkin olmuştu. Yine devre dışı yaptım. (kablosuz seçeneğini)

Durum / Güvenlik sekmesinden Netmaster modemi bridge moduna alma işini en sona bırakmanız gerekiyor. İlk başta bridge moduna alırsanız modem ara yüzündeki diğer menüler kayboluyor. Bridge moduna alalım ve uygula butonuna basalım. Modem tekrar başlatılacak. Bundan sonra Netmaster modemin ara yüzüne tekrar bağlanmak istiyorsanız ethernet kablosunu bilgisayarınızdan çıkarıp tekrar takın ve 192.168.100.1 ile giriş yapın. (Az önce yazdığım "bridge moduna alma işini en sona bırakın" dememin sebebini buradan anlayacaksınız. Diğer menülerin kaybolduğunu görebilirsiniz)

Son olarak "Temel/Kurulum" sekmesinden modem IP'sini de 192.168.0.2 olarak değiştirdim. (Gerekli olup olmadığını bilmiyorum ama yine de değiştirdim. Bir zararı yok)

Bridge moduna aldığımız Netmaster modemi Tp Link ile paralel bağlamak için 15-20 cm uzunluğunda ethernet kablosunun bir ucunu Netmaster modemin herhangi bir LAN girişine, diğer ucunu da Tp Link'in WAN/LAN girişine takın.

Şimdi bilgisayarınıza takılı olan ethernet kablosunu çıkararak TP Link'in kablosuz SSID' sinden bağlanarak tarayıcı sekmesine 192.168.1.1 yazarak Tp Link ara yüzüne giriş yapın ve kurulumu tamamlayın. Burada dikkat etmeniz gereken konu "bağlantı türünü PPPoE'den Dynamic Ip'ye değiştirmeniz gerektiğidir. Ayrıca Kurulumu tamamlarken karşınıza çıkacak. Unutmayın.

Kurulumu tamamladıktan sonra Tp Link ara yüzünde "gelişmiş" sekmesinde "işlem modu" menüsünde "kablosuz router modu"nu seçerek "kaydet" demeniz gerekiyor.

Yeni nesil Infinity 401 kullananların da aynı işlemlerle bağlantı kurabileceğini düşünüyorum. Çünkü mantık aynı.

Not: Tp-Link'i 2.el aldığım ve eski ayarları varsa bunların temizlenmesini istediğim için reset tuşuna yaklaşık 10 saniye basılı tuttuktan (ataç yardımı ile olabilir) sıfırladım.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tp-Link Archer VR300 tavsiye ettiğim kablosuz ayarları ;

Modem ara yüzüne giriş yaparak "Gelişmiş-Kablosuz-Kablosuz Ayarları"na gelin.

Burada "kanal" ve "kanal genişliği" oto olarak seçilidir.

Bunları 6. kanal ve 40 Mhz olarak değiştirin. (1-6-11 numaralı kanallar en stabil olanlardır)

Bu ayarları yaptıktan sonra 50-55 mbit civarında olan kablosuz bağlantı hızım 74 mbit'i gördü.

Bu anlattıklarım 2.4 Ghz sinyal gücü içindir. 5 Ghz için de

Görüntülü anlatım için lütfen aşağıya bakınız.

Dosya Ekleri

• Tp Link Hızlandırma.jpg
    Tp Link Hızlandırma.jpg
    106,7 KB · Görüntüleme: 13
  • Kablonet Hız Testi.jpg
    Kablonet Hız Testi.jpg
    136,1 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Geri
Yukarı