Netspeed 2.4 GHz ve 5GHz hız farkı

Cevap fizik kanunlarında saklı. Frekans yükseldikçe taşınan veri miktarı artıyor fakat bu sefer menzil kısalıyor. Bu nedenle 5GHz ağı genele modemin olduğu oda dışında pek çekmez.

Tamamen fiziksel bir olay. 2.4GHz bandında daha yüksek hızları veren modemler yok mu ? Var fakat onlarında fiyatları Türk insanı için çok tuzlu.

Yakında tüm dünya 5G'ye geçecek. 5G için en hızlı olan frekansı kullanmak isteyen ve Türkiye'de hizmet verecek bir firma ortalama olarak her sokak lambasına 1 adet baz istasyonu takmak zorunda. Çünkü frekansı çok yüksek olduğu için kapsama alanı çok ufak.

Umarım anlatabilmişimdir. Anlatımım pek iyi değil. Zaten Türkçe dersimde en yüksek notum 70'di.

Cevap fizik kanunlarında saklı. Frekans yükseldikçe taşınan veri miktarı artıyor fakat bu sefer menzil kısalıyor. Bu nedenle 5GHz ağı genele modemin olduğu oda dışında pek çekmez.

Tamamen fiziksel bir olay. 2.4GHz bandında daha yüksek hızları veren modemler yok mu ? Var fakat onlarında fiyatları Türk insanı için çok tuzlu.

Yakında tüm dünya 5G'ye geçecek. 5G için en hızlı olan frekansı kullanmak isteyen ve Türkiye'de hizmet verecek bir firma ortalama olarak her sokak lambasına 1 adet baz istasyonu takmak zorunda. Çünkü frekansı çok yüksek olduğu için kapsama alanı çok ufak.

Umarım anlatabilmişimdir. Anlatımım pek iyi değil. Zaten Türkçe dersimde en yüksek notum 70'di.

Estf. ne demek istediğinizi anlatabildiniz. Ben anlatamadım.
Daha net anlatayım:
Şimdi ben 2.4 ile 15-45 arası değişken hızlar alıyorum. Bu band 50 civarındaki hızı ya taşıyordur ya taşımıyordur. Taşıyorsa niçin sürekli 45lerde gezemiyorum onu anlamadım. Kısaca kararsız hızlar.. ama 5GHz abimiz çok kararlı. Haliyle durumun İSS ile alakası yok diye düşünüyorum. Neden bazen 15 iken bazen 45’in cevabını arıyorum.

Çevrenizde illa başka modemler ve kablosuz olarak çalışan cihazlar vardır diye düşünüyorum. Bu cihazlar genelde 2.4GHz bandını baz alarak tasarlandıkları için yoğun kullanım olduğu zaman hız düşüşü olabilir.

Kısacası sinyaller çakışıyor denebilir.

2. etken ise 2.4GHz bandına bağlı cihaz sayısı olabilir. Banda düşen cihaz sayısı artıkça hız azalacaktır.

2.4GHz'in oynak hızlara sahip olmasının temel 2 nedeni bu şekilde.

Çevrenizde illa başka modemler ve kablosuz olarak çalışan cihazlar vardır diye düşünüyorum. Bu cihazlar genelde 2.4GHz bandını baz alarak tasarlandıkları için yoğun kullanım olduğu zaman hız düşüşü olabilir.

Kısacası sinyaller çakışıyor denebilir.

2. etken ise 2.4GHz bandına bağlı cihaz sayısı olabilir. Banda düşen cihaz sayısı artıkça hız azalacaktır.

2.4GHz'in oynak hızlara sahip olmasının temel 2 nedeni bu şekilde.

-Komşularda modemler vs var(Çakışma olabileceğini bilmiyordum).
-Modemi henüz başka cihazlara aktif bağlamadım (halen süperboxı kullanıyorum, Netspeed iyi ise Süperbox yolcu olacak)

O zaman 2.4 ghz hızı da normal deyip verilerim güzel denilebilir mi? İnternet servis sağlayıcım şimdilik sıkıntısız diyebilir miyiz?

2.4GHz ile teoride (hatta pratikte de) 150MBit indirme/yükleme hızları alabilirsiniz. 50MBit bağlantınızı rahatlıkla karşılayacak bir frekans.

Sorun, hemen herkesin o frekansı kullanıyor oluşu. Bulunduğunuz yerde modemin yanına gidip telefonunuzla basit bir arama yaptığınızda bir sürü kablosuz yayın görüyorsanız bulunduğunuz ortamda sinyal kirliliği var demektir. Böyle bir durumda kanal testi yapıp en az kullanılan kanala geçmek gerekir.

Bu modem menüsünden kolayca yapılır. Ancak her modemin menüsü farklı olduğu için modemin koduyla beraber internette ararsanız kolayca bulursunuz.

Ek bilgi: Kanal nedir? Wi-Fi için sabit bir frekans var gibi konuşsak da aslında 2.4 GHz yayını için 13 farklı kanal var. 2.412 GHz, 2.417GHz, 2.420GHz... gibi. Bunlar, frekansın virgülden sonraki rakamındaki hafif farklılıklar olduğu için bağlantı kurulacak cihazlar için ek bir ayar gerekmiyor. Ayrıca sinyal kalabalığı olan yerlerde sinyaller karışmıyor. Hemen hemen tüm modemler bunu otomatik bulmaya programıdır, ama nedense sıklıkla aynı kanalı seçerler ve sinyal karmaşası olan yerlerde yavaşlamalar başlar.

Bulunduğunuz ortamda hangi kanalın en az kullanıldığını görmek için ister bilgisayarınıza, isterseniz cep telefonunuza indirebileceğiniz Wi-Fi Analyser gibi uygulamalar kullanabilirsiniz. Modemin yanında bu testi yapmanızı ve bu esnada modeminizin kapalı olmasının faydası var.

Bir kez en az kullanılan kanalı bulunca modeminizi o kanaldan yayın yapacak şekilde ayarlarsanız sorunlarınız en aza inecektir.

Testi yapacağınız saat olarak akşam yemeği saatini öneririm. Ülkemizde ev internetinin en yoğun kullanıldığı saatler akşam saatleri.

@baycall İnternet servis sağlayıcınız sıkıntısız. 2.4GHz bandının performansı yeterli.

Superbox'ın hangi tarifesini kullanıyorsunuz ? Eski simetrik olan mı ?

@Ulunay ,sınırsız limitsiz 289 TL'lik en üst paketini kullanıyor(dum), biraz evvel iptal başvurusunda bulundum 400 TL cayma bedeli ödettiler. Canım Türkiyem alışverişi.. Vadettiğin hızları ortalama olarak sunamıyorsan özür dile para bile alma fakat keyfe keder vazgeçiyorsam eyvallah seve seve verelim. Neyse artık Suberbox mevzunu 1 hafta içinde sonsuza dek kapayacağım.

Bilgi için teşekkür ederim.

2.4GHz ile teoride (hatta pratikte de) 150MBit indirme/yükleme hızları alabilirsiniz. 50MBit bağlantınızı rahatlıkla karşılayacak bir frekans.

Sorun, hemen herkesin o frekansı kullanıyor oluşu. Bulunduğunuz yerde modemin yanına gidip telefonunuzla basit bir arama yaptığınızda bir sürü kablosuz yayın görüyorsanız bulunduğunuz ortamda sinyal kirliliği var demektir. Böyle bir durumda kanal testi yapıp en az kullanılan kanala geçmek gerekir.

Bu modem menüsünden kolayca yapılır. Ancak her modemin menüsü farklı olduğu için modemin koduyla beraber internette ararsanız kolayca bulursunuz.

Ek bilgi: Kanal nedir? Wi-Fi için sabit bir frekans var gibi konuşsak da aslında 2.4 GHz yayını için 13 farklı kanal var. 2.412 GHz, 2.417GHz, 2.420GHz... gibi. Bunlar, frekansın virgülden sonraki rakamındaki hafif farklılıklar olduğu için bağlantı kurulacak cihazlar için ek bir ayar gerekmiyor. Ayrıca sinyal kalabalığı olan yerlerde sinyaller karışmıyor. Hemen hemen tüm modemler bunu otomatik bulmaya programıdır, ama nedense sıklıkla aynı kanalı seçerler ve sinyal karmaşası olan yerlerde yavaşlamalar başlar.

Bulunduğunuz ortamda hangi kanalın en az kullanıldığını görmek için ister bilgisayarınıza, isterseniz cep telefonunuza indirebileceğiniz Wi-Fi Analyser gibi uygulamalar kullanabilirsiniz. Modemin yanında bu testi yapmanızı ve bu esnada modeminizin kapalı olmasının faydası var.

Bir kez en az kullanılan kanalı bulunca modeminizi o kanaldan yayın yapacak şekilde ayarlarsanız sorunlarınız en aza inecektir.

Testi yapacağınız saat olarak akşam yemeği saatini öneririm. Ülkemizde ev internetinin en yoğun kullanıldığı saatler akşam saatleri.

@Can Çeralp , çok teşekkür ederim. Bu konuda fazlasıyla eksikmişim ve eksiğimi bu uzun-güzel yazı ile kapayıp aklımdaki sorulara cevap oldunuz. Arkadaşlar da bunları anlatmak istedi sanırım ama benim bu konuda bu kadar bilgisiz olduğumu düşünmediler sanırım.

"Bulunduğunuz ortamda hangi kanalın en az kullanıldığını görmek için ister bilgisayarınıza, isterseniz cep telefonunuza indirebileceğiniz Wi-Fi Analyser gibi uygulamalar kullanabilirsiniz. Modemin yanında bu testi yapmanızı ve bu esnada modeminizin kapalı olmasının faydası var."
bunu en kısa zamanda deneyeceğim.

"Bu modem menüsünden kolayca yapılır. Ancak her modemin menüsü farklı olduğu için modemin koduyla beraber internette ararsanız kolayca bulursunuz."
Modem : tp-link Archer C5v

Modemde kanal değiştirmeyi biliyorum fakat modemim-altyapımın ne kadar sağlıklı oldugu verilerine nereden bakılıyor bilmiyorum, görebiliyorsam da yorumlayamam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı