Netspeed'de hat değerleri çok mu kötü?

zavicefta

Hectopat
Bugün Türk Telekom'dan Netspeed'e geçiş sağladım. Türk Telekom'da 24/5 megabit kullanıyordum. ISS altyapı sorgulama sayfalarında maksimum 37 megabit VDSL alacağımı gördüğüm için Netspeed'te 35/6 megabit paketi seçtim. Müşteri hizmetleri ile modem kurulumu yaparken paketiniz 35 megabit ancak kapasiteniz maksimum 30 megabit destekliyor kopmalar yaşarsanız dedi. Kopma yaşamamam için hızı 24'e sabitlediğini söyledi. Çözüm olarak bir elektrikçi çağırıp modeme takılan gri kablo üzerinde sinyali ölçtürmem gerektiğini söyledi. Ek yeri mevcutsa ona göre işlem yapılır kapasite düzelir dedi. Bunun dışında ne yapmalıyım ve ne kadar masraf çıkar?

Hat değerlerim:

Hat Değerleri.jpg

Bugün Türk Telekom'dan Netspeed'e geçiş sağladım. Türk Telekom'da 24/5 megabit kullanıyordum. ISS altyapı sorgulama sayfalarında maksimum 37 megabit VDSL alacağımı gördüğüm için Netspeed'te 35/6 megabit paketi seçtim. Müşteri hizmetleri ile modem kurulumu yaparken paketiniz 35 megabit ancak kapasiteniz maksimum 30 megabit destekliyor kopmalar yaşarsanız dedi. Kopma yaşamamam için hızı 24'e sabitlediğini söyledi. Çözüm olarak bir elektrikçi çağırıp modeme takılan gri kablo üzerinde sinyali ölçtürmem gerektiğini söyledi. Ek yeri mevcutsa ona göre işlem yapılır kapasite düzelir dedi. Bunun dışında ne yapmalıyım ve ne kadar masraf çıkar?

Hat değerlerim:

Eki Görüntüle 1347648

Santrale olan mesafeniz çok fazla.
Tesisat kablolarını yenileseniz bile çok iyi değerler alamayabilirsiniz.

Santrale olan mesafeniz çok fazla.
Tesisat kablolarını yenileseniz bile çok iyi değerler alamayabilirsiniz.
Doğrudur santral mesafesi 529 metre görünüyor altyapı sorgulama sitelerinde. 10 yıllık bina etrafımızdaki tüm binalarda Türksat Kablonet sorgulaması yapılıyor ancak bizim binada daire seçimine gelince sorgu yok. Böyle olmasına şaşırmıyorum açıkçası.

Tesisatciya gerek yok bana gore. SNR degeriniz 11 anca bu kadar alabilirsiniz. SNR dusurup hizinizi yukseltirlerse bu sefer kopmalar yasayacaksiniz. Tam sinirda gozukuyor.

Hat değerlerim:

Eki Görüntüle 1347648
İç tesisatınızı değişirseniz 35 alabilirsiniz gözüküyor, değiştikten sonra da bakmak lazım.

Tesisatciya gerek yok bana gore. SNR degeriniz 11 anca bu kadar alabilirsiniz. SNR dusurup hizinizi yukseltirlerse bu sefer kopmalar yasayacaksiniz. Tam sinirda gozukuyor.
Hızı 24 yerine 30'a sabitlesek yine kopma yaşanır mı?
İç tesisatınızı değişirseniz 35 alabilirsiniz gözüküyor, değiştikten sonra da bakmak lazım.
İç tesisatı değiştirmek deyince duvarı kırıp kablo yenilemek geliyor aklıma. Umarım böyle değildir bilgim yok mazur görün. İç tesisatı nasıl ve kime değiştirtebilirim, ne kadar masraf çıkar?

Hızı 24 yerine 30'a sabitlesek yine kopma yaşanır mı?

İç tesisatı değiştirmek deyince duvarı kırıp kablo yenilemek geliyor aklıma. Umarım böyle değildir bilgim yok mazur görün. İç tesisatı nasıl ve kime değiştirtebilirim, ne kadar masraf çıkar?
Modeme gelen kablonuz nereden geliyor? Bu değişimi elektrikçiler yapıyor ve tahmini masrafı bilmiyorum. Kablonuzun uzunluğuna bağlı 200-250 TL olabilir.

Hat değerlerim:

Eki Görüntüle 1347648
Bence de SNR değeri çok sınırda.

Bence bu uzaklıktan VDSL almanız bile sakıncalı. 500m ve ilerisinde hizmet iyice kötüleşir. Bana sorarsanız hemen apartman sakinleri ile bir dilekçe oluşturun ve gönderilecek yerlere iletin. Geçen bir mesajıma yazmıştım alıntı halinde ekleyeyim.

Apartman sakinlerinden imza toplayın

TÜRK TELEKOM XXX İLÇE GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE,

XXX ADRESİMİZDE DÜŞÜK HIZ / PORT YOK SORUNU / ALTYAPI KAPASİTE PROBLEMİ YAŞAMAKTAYIZ. BÖLGEMİZDEKİ KULLANICILAR MAĞDUR DURUMDADIR. FTTH DAİREYE KADAR FİBER ALTYAPI TÜRÜ İLE İVEDİLİKLE HİZMET ALMAK İSTİYORUZ. D.XX SAHİBİ OLARAK KENDİMİ YETKİLİ TAYİN EDİYORUM. BELİRTİLEN BİLGİLER İLE İLETİŞİME GEÇİLEBİLİR.
…… AD SOYAD İMZA
D1. XX XXXXX XXXX
D2. XX XXXXX XXXX
D3. XX XXXXX XXXX
.
.
.
.
APARTMAN YÖNETİCİSİ/İLETİŞİM
XX/XX/XXXX
XXXXXXX XXXXXXX
[email protected]
+90 (XXX) XXX XXXX
İMZA

Taslağı güzel biçimde hazırladığımı düşünüyorum. İrtibat bilgileri ve en son imzayı dilekçenin sağ alt köşesine yerleştirirsiniz. Apartman sakinlerinden imza toplayın. XXX yerine kendi bilgilerinizi yerleştirerek doldurun belgeyi.

Bu dilekçenin fotoğrafını çekin ve aslından en az 10 tane fotokopi alın. Sürekli imza toplayacak haliniz yok.

Bu dilekçenin aslını ya da fotokopisini bölgenizdeki ilçe müdürlüğüne getirin. Altyapı birimine özellikle kendi başınıza gidin. Belgeyi bırakın diye bir alan bırakmış olabilirler. Ben altyapı birimi ile görüşmek istiyorum altyapı hakkında dersiniz. Dilekçeyi teslim ederken dilekçe takip kodu da istemeyi unutmayın. Tarafınızla iletişime geçilebileceğini ısrarla belirtin irtibat konusunda Dilekçe takip kodu aldığınızda ne zaman Türk Telekom'a ulaşırsanız bu kodu söylediğiniz an bütün konuşmalar kapanır hemen altyapı biriminden gelen son destek güncellemesi tarafınıza okunur. Her seferinde ben altyapı istedim, dilekçe götürdüm durum ne demenize kalmaz. Dilekçe takip numarası çok önemli.

Burayı hallettiysek 2. aşama yani bürokrasiyi hızlandırma aşamalarına geçiyoruz. Hani fotoğrafını çekin ne olursa olsun demiştim ya. Başlıyoruz.

Sn. Yusuf Kıraç Bey'in Twitter'ı, Sn Ümit Önal Bey' in Linkedin'i ve Twitter'da @TTDestek'e dilekçenizi atıp eğer varsa dilekçe takip kodunu da iletiyoruz.

Peşine de e-Devlet'e giriyoruz CİMER'e AÇIK KAPI'ya ve BTK şikayet sistemine yakınmamızı iletiyoruz. Dilekçeyi yüklüyoruz. Varsa yine takip kodunu atabilirsiniz devlet kurumlarına da.

Son olarak ilçenizin ilinizin belediyesinin online şikayet sistemi varsa aynı dilekçenin fotoğrafı ve aynı takip kodu ile e-Devlet hizmetlerinde yazdığınız şikayete benzer bir şikayet yazıp gönderiyoruz.

İnanın gönderdiğim getir götür yaptığım evrakın sayısı gırla. İstanbul'da yaşıyorum. 6 sene uğraştım. Değdi mi? Buradan bakınca kesinlikle. Apartmanda da bu işi üstlendim. Sonra ara sıra bu fotokopileri bıraktım. Her ay gidip bırakıyordum imzalı evrak. Çünkü ben yapmasam yapacak kimse yoktu. Şimdi de Ekim ayından başlamış Ocak ayında bütün fiziksel kabin pasif ekipmanları takılmış aktifleşmeyi bekleyen bir FTTH altyapım var.

Bu mesaj altyapı isteyen çoğu kullanıcıya yön göstermesi amacıyla yazılmıştır. Her zaman etkili olması garanti değildir. Bölgenize il müdürlüğünüze ve müşteri potansiyeline göre değerlendirme biçimi değişebilir. Tabi bu dediğiniz doğru oluyor bir yerde. Dilekçeler bir yere kadar etkili. Son karar planlama müdürlüğünün projenin ileri dönük durumu kar zarar durumuna göre fiziksel uygulanması gibi biçimlerde karar verilebiliyor.

Geri
Yukarı