Newegg.com'dan aldığım GL 75 Leopard'ın incelemesi

Merhabalar sayın Technopat.net kullanıcıları! Uzun zamandır şöyle ciddi bir konu açmamıştım. 26 Mart 2021 tarihinden beri kullandığım laptopımın incelemesini yapacağım.

MSI GL 75 Leopard

Özellikleri
  • NVIDIA GeForce RTX 2070 8 GB GDDR6
  • Intel Core i7-10750H (2.60 GHz)
  • 16 GB RAM, 900GB HDD ve 480GB NVMe SSD
  • 17.3 inç 1920 x 1080 piksel 144 Hz 3ms panel
  • 15.63" x 10.67" x 1.10" 5.10 lbs.
  • Per-Key RBG SteelSeries Klavye.

Ön Bilgilendirme!

Bu laptopın maalesef Türkiye'ye gönderimi bitmiş, ben aldığımda gönderimi vardı. UPS kargo ile tam vaktinde geldi. 15.3 inç ve RTX 2060'lı olan, vergi dahil 13.100TL olan modelinin gönderimi var ama şu anlık stoğu yok. Hayatımda hiç laptop incelemesi yapmadım. Yaklaşık iki buçuk saatimi aldı bu incelemeyi yazmak, umarım beğenirsiniz.

Kargo açılışından fotoğraflar

GL75Leopard.jpg

Böyle büyükçe açılmamış bir kutu geldi.

GL75Leopard2.jpg

Büyük kargo kutusunun içinden bu kutu çıkıyor.

GL75Leopard3.jpg

O kutunun içinden de asıl kutusu çıkıyor. İçinde kağıtlar, strafor köpük ve laptopın bulunduğu ambalaj var. Yani gayet korunaklı gönderiliyor ve sıkıntısız elinize ulaşıyor. Yurt dışından almaktan korkmayın.

Kasa, ekran ve klavye gibi kısımların fotoğrafları

GL75Leopard4.jpg

Arka kapak tasarımı çok yakışıklı ve bir "Ejderha"yı andırıyor. O kavisli şeylere dokunduğunuzda garip bir his veriyor. Bayağı beğendim.

GL75Leopard7.jpg

Ayrıca bizi bir Leopard yazısı da karşılıyor. Keşke Leopard yazısında da LED ışıklandırma olsaydı, öyle daha da şık olurdu bence.

GL75Leopard18.jpg

Laptopımızın alt kısmını da çok beğendim. Tasarım konusunda bayağı çalışılmış, uğraşılmış bir laptop.

GL75Leopard19.jpg

GL75Leopard20.jpg

GL75Leopard21.jpg

SteelSeries klavyesini ve fan çıkışlarından birini görüyorsunuz. Yanlarında ve arkasında ikişer toplam dört fan çıkışımız var.

GL75Leopard22.jpg

Klavye ışıkları gece harika görünüyor.

GL75Leopard23.jpg

Per-Key RGB'li klavyesine kendi atadığım renkler böyle. Bu incelemeyi yazmadan hemen önce çektim.

GL75Leopard24.jpg

Dikkatli bakarsanız, açma kapama tuşunun altında fazladan 2 tuş daha var.
Biri fanları tam güç çalıştırmaya, diğeri ise klavyenin renk modunu değiştirmenizi sağlıyor. Fanlar tam güç çalışınca elektrik süpürgesi gibi bir ses geliyor ama 10-13 derecelik düşüş sağlıyor. Genelde açmıyorum.

Soğutma ve FPS

Öncelikle, MSI Afterburner falan kullanmadım, bu yazacağım değerleri Dragon Center'a ya da oyunların kendi FPS göstergelerine göre yazdım. 100% doğru değiller ama büyük oranda doğrudurlar.

Soğutma olarak dört fan çıkışı var. Hava akışı hep hissediliyor, harici fanımı hiç çalıştırmama gerek kalmıyor. Çift fan var ve ekran kartı gerektiren bir iş yapmıyorsanız GPU'yu soğutan fan çalışmıyor.

Boştayken: 45-55 derecelerde.

Web'de gezinirken, basit uygulamalar çalışırken: 55-65 derecelerde.

Lol, Valorant, CS:GO gibi sistem gerektirmeyen oyunları oynarken: 68-77 derecelerde.

Sanal gerçeklik kullanırken: 80-89 derecelerde geziyor.

Not: Bu değerler CPU'ya aittir. GPU bu derecelerin yaklaşık 10 derece altında çalıştığı için yazmadım.

FPS konusunda da laptop bizi üzmüyor ama çok fazla oyun oynayan biri olmadığım için Cyberpunk 2077 gibi oyunlarda kaç FPS verir, orasını bilemiyorum. Ama VR oyunları yüksek piksellerde oynatabildiğine göre herhalde AAA oyunların da üstesinden gelir.

LoL'de en düşük FPS savaş sırasında 125-135, savaş haricinde 150-160.

Valorant'ta hep 200 üstü.

VR oyunlarında ise Beatsaber gibi oyunlarda 90Hz olarak başlığımın verebildiği en yüksek pikseli (3600*1920) gayet akıcı bir şekilde veriyor.

Depolama

Laptopımızda 900GB HDD ve 480GB SSD var. Windows 10 SSD'ye kurulu şekilde geliyor.

SSD okuma/yazma hızı: 2000/1700 MB.

HDD okuma/yazma hızı: 140/80MB
olarak çıkmıştı.

Bence gayet yeterli.

Adaptör

Adaptörümüz 230V ve oldukça da büyük. Yurt dışından aldığım için prizler uymadı, elektrikçiden bir dönüştürücü ile sorunu kolayca çözdüm.

GL75Leopard25.jpg
GL75Leopard26.jpg

Son düşüncelerim

Bu laptop bence gerçekten harika, fiyatı 13.050TL civarındaydı sanırım ama şu an stok olmadığı için fiyat konusunda bir şey diyemiyorum. Biraz parmak izi bırakıyor, onun dışında pek bir sıkıntım yok.

Buraya kadar okuyan kullanıcılara çok teşekkür eder, iyi günler dilerim!

Dosya Ekleri

• GL75Leopard5.jpg
    GL75Leopard5.jpg
    57 KB · Görüntüleme: 41
  • GL75Leopard6.jpg
    GL75Leopard6.jpg
    118,7 KB · Görüntüleme: 34
  • GL75Leopard8.jpg
    GL75Leopard8.jpg
    155,9 KB · Görüntüleme: 41
  • GL75Leopard9.jpg
    GL75Leopard9.jpg
    118,7 KB · Görüntüleme: 30
  • GL75Leopard10.jpg
    GL75Leopard10.jpg
    202,9 KB · Görüntüleme: 39
  • GL75Leopard11.jpg
    GL75Leopard11.jpg
    213,8 KB · Görüntüleme: 34
  • GL75Leopard12.jpg
    GL75Leopard12.jpg
    145,1 KB · Görüntüleme: 26
  • GL75Leopard13.jpg
    GL75Leopard13.jpg
    137,2 KB · Görüntüleme: 32
  • GL75Leopard14.jpg
    GL75Leopard14.jpg
    156 KB · Görüntüleme: 35
  • GL75Leopard15.jpg
    GL75Leopard15.jpg
    103,3 KB · Görüntüleme: 22
  • GL75Leopard16.jpg
    GL75Leopard16.jpg
    118,7 KB · Görüntüleme: 21
  • GL75Leopard17.jpg
    GL75Leopard17.jpg
    202,9 KB · Görüntüleme: 22
Modetatörlar naptınız siz? Her şeyi ayarlamıştım girip bozmuşsunuz. Fotoğraflarla yazılar birbirine girmiş offf.

Klasik herhangi bir rehberi otomatik böyle yapıyor modlar. Geçen benim açtığım rehberde de otomatik düzeltme yaptıklarından dolayı rehberdeki kodlar bozulmuştu. Sanki biz bilmiyoruz otomatik düzeltme yapmasını.

Çok güzel bir rehber olmuş. Sonuna kadar okudum. Vergi ödeme olayı nasıl oldu? Garanti durumu nedir? Nereye başvuruyorsun garanti için bir sıkıntı yaşadığında? Yurtdışından yüksek fiyatlı şeyler almaya korkuyoruz gerçekten. Biraz aydınlatırsan bizi sevinirim.

Çok güzel bir rehber olmuş. Sonuna kadar okudum. Vergi ödeme olayı nasıl oldu? Garanti durumu nedir? Nereye başvuruyorsun garanti için bir sıkıntı yaşadığında? Yurtdışından yüksek fiyatlı şeyler almaya korkuyoruz gerçekten. Biraz aydınlatırsan bizi sevinirim.

Garanti konusunu bilmiyorum, çünkü hiç ihtiyaç duymadım ve araştırmadım. Normalde nereye başvuruyorsan orayadır herhalde, laptop 2 yıl garantili. Vergi falan onlar zaten hep dahil ediliyor, o sorun olmuyor. Asıl sorun bankanın ve doların kaba sürprizleri.

Garanti konusunu bilmiyorum, çünkü hiç ihtiyaç duymadım ve araştırmadım, normalde nereye başvuruyorsan orayadır herhalde. Vergi falan onlar zaten hep dahil ediliyor o sorun olmuyor. Asıl sorun bankanın ve doların sürprizleri.
13K verip yurt dışından laptop alıyorsunuz, garantisini nasıl umursamıyorsunuz hocam? :D Bu arada cevap için teşekkürler. Bir de ne kadar sürede geldiğini yazarsanız sevinirim onu göremedim yazınızda merak ettim.

Geri
Yukarı