Newegg Sitesinden Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Philos

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, Newegg üzerinden bir güç kaynağı aldım ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle bunun tam olarak kapsamlı bir rehber olmadığını ve yapacağınız alışverişlerde sorun çıkması halinde sorumlu olmadığımı belirtmek isterim. Bunlar sadece kişisel notlarım.

• Öncelikle dikkat etmeniz gereken, kayıt olma ve adres ekleme gibi işlemleri yaparken Türkçe karakter kullanmamaya özen göstermek ve kullanımda olan her gün takip edebileceğiniz bir e-mail adresi ile kayıt olmak. Gümrük dahil tüm gerekli belgeler bu e-mail adresine gönderilecek.
  • Sitenin en üst sağ kısmından bölgeyi Europe/Turkey/English olarak ayarladığınızda fiyatlar Türk Lirası olarak görüntülenecektir.
  • Ürünlerin listelendiği sayfada gösterilen fiyatlar genellikle KDV hariç fiyatlardır. Vergi eklenmiş fiyatı görmek için ürüne tıklayıp sağ taraftaki VAT-Inclusive Price kısmına bakmanız gerekiyor. Fakat VAT-Inclusive Price tam olarak ödeyeceğiniz ücret değildir. Ürünü sepete eklediğinizde veya ödeme ekranına geçmeden önce bu fiyata başka ek ücretler de eklenebilir. Bu yüzden her aşamada ürünün fiyatını kontrol etmenizde yarar var. Ek olarak seçeceğiniz kargoya bağlı olarak ödemeniz gereken ücret artabilir. Kargo ücretleri hıza göre ortalama 200 ila 500 TL arasında değişiyor. Aynı şekilde KDV de otomatik olarak alacağınız ürünün fiyatına göre artıyor. Yani listeleme sayfasında gördüğünüz fiyata yaklaşık 500 - 1000 TL eklerseniz aşağı yukarı ödemeniz gereken gerçek fiyata ulaşabilirsiniz.
  • Hatırladığım kadarıyla ödeme işlemini gerçekleştirirken, site adres önerisi sunuyor. Kargo sürecinde sorun çıkmaması için bu önerilen adresi seçmenizde yarar var.
  • Ödeme tamamlandıktan sonra seçtiğiniz kargoya göre varış süresi değişebilir. Bu aşamada yapmanız gereken şey beklemek. Ürün ilk olarak üretici firmadan Newegg merkezine gönderiliyor. Daha sonra Newegg size gönderiyor. Sipariş Geçmişi sayfasında Tracking yanındaki linke tıklayarak kargo durumunu takip edebilirsiniz.
  • Benim siparişimde her iki aşamada da kargo UPS ile gönderildi. Başka kargo şirketi ile çalışıyorlar mı bilmiyorum. Seçtiğim kargo 7-15 gün arası süre veriyordu ve ürün 16. günde elime ulaştı.
  • Kargo takibinde dikkat etmeniz gereken ilk olarak ürünün İstanbul'a gelip gelmediğine bakmak olmalı. Bu aşamada takip için UPS'in türkiye sitesini kullanmanızı öneririm. Global sitese açıklamalar tam olarak görünmeyebiliyor.
  • Ürün gümrüğe girdiğinde eğer hafta sonuna denk gelmemişse 1-2 iş günü içinde sizden yetki belgesi talep ediliyor. E-mail adresinize veya SMS ile bir link gönderilecek. O linkteki belgeyi yazıcıdan çıkartıp tükenmez kalem ile doldurmanız gerekiyor.
Örnek belge şu şekilde:
evrak copy copy.png

Pasaport No hariç tüm alanları doldurun. Siyah kısımlar zaten doldurulmuş olarak gönderiliyor. En alt kısma da adınızı soyadınızı yazıp imzanızı atın. Ben eşya açıklamasına sitede yazan ürün ismini, Türkçe olarak hangi parça olduğunu ve site linkini yazdım. Evet, upuzun linki kalemle yazmak yorucu fakat sorun çıkmaması için yapmakta fayda var. Örnek: Seasonic FOCUS GX-850, 850W 80+ Gold Güç Kaynağı https://www.newegg.com/global/tr-en/seasonic-focus-plus-850-gold-ssr-850fx-850w/p/N82E16817151188?Item=N82E16817151188

Bu belgeyi tarayıcı ile taratıp belirtilen e-mail adresine göndermeniz gerekiyor. Ben konu olarak takip numarasını yazdım, belgeyi JPG olarak mesaja ekledim ve ayrıca PDF dosyasını da ek olarak aynı mesajda gönderdim.
Aynı gün veya sonraki gün evrak işleme alındığında size bilgilendirme maili gönderiliyor. Bu mailde Oluşacak masrafla ilgili gümrük müşavirimiz tarafından size bilgi verilecektir. yazıyor fakat benden bir ücret talep edilmedi.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus: belgeyi gönderdikten sonra 2-3 iş günü içinde ups.com.tr'den takip etmeye devam edin. Gümrük işlemlerinin bitmesi bekleniyor mesajını gördüğünüzde muhtemelen gümrük işlemleri bitmiştir. Eğer bu mesajdan sonra 2 gün içinde herhangi bir hareket görmezseniz UPS müşteri hizmelerini arayın ve durumu bildirin. Hemen işlem yapıyorlar ve kargonuz teslim edilmek üzere havaalanından alınıyor. Bu aşamadan sonra zaten yapmanız gereken bir şey kalmıyor, yoğunluğa göre 1-3 gün arasında paket size ulaştırılıyor.

Önemli Not: Bu rehber satın alınan tek parça bilgisayar bileşeni üzerinden hazırlandı. Dolayısıyla eğer aynı anda birden fazla veya bilgisayar bileşeni dışında bir ürün alacaksanız süreç çok daha farklı işleyebilir. Her ihtimale karşı yurt dışından alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken diğer hususları da araştırmanızı öneririm.

Alışveriş yapacaklara şimdiden hayırlı olsun.

Peki Amazon'daki gibi, tüm vergiler ilk ödeme kısmında alınıyor mu? Yoksa gümrük vergisi, vesaireyi ayrıca mı ödememiz gerekiyor?

Merhaba, Newegg üzerinden bir güç kaynağı aldım ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle bunun tam olarak kapsamlı bir rehber olmadığını ve yapacağınız alışverişlerde sorun çıkması halinde sorumlu olmadığımı belirtmek isterim. Bunlar sadece kişisel notlarım.

• Öncelikle dikkat etmeniz gereken, kayıt olma ve adres ekleme gibi işlemleri yaparken Türkçe karakter kullanmamaya özen göstermek ve kullanımda olan her gün takip edebileceğiniz bir e-mail adresi ile kayıt olmak. Gümrük dahil tüm gerekli belgeler bu e-mail adresine gönderilecek.
  • Sitenin en üst sağ kısmından bölgeyi Europe/Turkey/English olarak ayarladığınızda fiyatlar Türk lirası olarak görüntülenecektir.
  • Ürünlerin listelendiği sayfada gösterilen fiyatlar genellikle KDV hariç fiyatlardır. Vergi eklenmiş fiyatı görmek için ürüne tıklayıp sağ taraftaki vat-ınclusive price kısmına bakmanız gerekiyor. Fakat vat-ınclusive price tam olarak ödeyeceğiniz ücret değildir. ürünü sepete eklediğinizde veya ödeme ekranına geçmeden önce bu fiyata başka ek ücretler de eklenebilir. bu yüzden her aşamada ürünün fiyatını kontrol etmenizde yarar var. Ek olarak seçeceğiniz kargoya bağlı olarak ödemeniz gereken ücret artabilir. Kargo ücretleri hıza göre ortalama 200 ila 500 TL arasında değişiyor. Aynı şekilde KDV de otomatik olarak alacağınız ürünün fiyatına göre artıyor. Yani listeleme sayfasında gördüğünüz fiyata yaklaşık 500 - 1000 TL eklerseniz aşağı yukarı ödemeniz gereken gerçek fiyata ulaşabilirsiniz.
  • Hatırladığım kadarıyla ödeme işlemini gerçekleştirirken, site adres önerisi sunuyor. Kargo sürecinde sorun çıkmaması için bu önerilen adresi seçmenizde yarar var.
  • Ödeme tamamlandıktan sonra seçtiğiniz kargoya göre varış süresi değişebilir. Bu aşamada yapmanız gereken şey beklemek. Ürün ilk olarak üretici firmadan Newegg merkezine gönderiliyor. Daha sonra Newegg size gönderiyor. Sipariş geçmişi sayfasında tracking yanındaki linke tıklayarak kargo durumunu takip edebilirsiniz.
  • Benim siparişimde her iki aşamada da kargo UPS ile gönderildi. Başka kargo şirketi ile çalışıyorlar mı bilmiyorum. Seçtiğim kargo 7-15 gün arası süre veriyordu ve ürün 16. günde elime ulaştı.
  • Kargo takibinde dikkat etmeniz gereken ilk olarak ürünün İstanbul'a gelip gelmediğine bakmak olmalı. Bu aşamada takip için UPS'in türkiye sitesini kullanmanızı öneririm. Global sitese açıklamalar tam olarak görünmeyebiliyor.
  • Ürün gümrüğe girdiğinde eğer hafta sonuna denk gelmemişse 1-2 iş günü içinde sizden yetki belgesi talep ediliyor. E-mail adresinize veya SMS ile bir link gönderilecek. O linkteki belgeyi yazıcıdan çıkartıp tükenmez kalem ile doldurmanız gerekiyor.
Örnek belge şu şekilde:
Eki Görüntüle 476275

Pasaport no hariç tüm alanları doldurun. Siyah kısımlar zaten doldurulmuş olarak gönderiliyor. En alt kısma da adınızı soyadınızı yazıp imzanızı atın. Ben eşya açıklamasına sitede yazan ürün ismini, Türkçe olarak hangi parça olduğunu ve site linkini yazdım. Evet, upuzun linki kalemle yazmak yorucu fakat sorun çıkmaması için yapmakta fayda var. Örnek: Seasonic FOCUS GX-850, 850W 80+ Gold Güç Kaynağı https://www.newegg.com/global/tr-en/seasonic-focus-plus-850-gold-ssr-850fx-850w/p/N82E16817151188?Item=N82E16817151188

bu belgeyi tarayıcı ile taratıp belirtilen e-mail adresine göndermeniz gerekiyor. ben konu olarak takip numarasını yazdım, belgeyi jpg olarak mesaja ekledim ve ayrıca PDF dosyasını da ek olarak aynı mesajda gönderdim.
Aynı gün veya sonraki gün evrak işleme alındığında size bilgilendirme maili gönderiliyor. Bu mailde Oluşacak masrafla ilgili gümrük müşavirimiz tarafından size bilgi verilecektir. yazıyor fakat benden bir ücret talep edilmedi.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus: Belgeyi gönderdikten sonra 2-3 iş günü içinde ups.com.tr'den takip etmeye devam edin. Gümrük işlemlerinin bitmesi bekleniyor mesajını gördüğünüzde muhtemelen gümrük işlemleri bitmiştir. Eğer bu mesajdan sonra 2 gün içinde herhangi bir hareket görmezseniz UPS müşteri hizmelerini arayın ve durumu bildirin. Hemen işlem yapıyorlar ve kargonuz teslim edilmek üzere havaalanından alınıyor. Bu aşamadan sonra zaten yapmanız gereken bir şey kalmıyor, yoğunluğa göre 1-3 gün arasında paket size ulaştırılıyor.

Önemli not: Bu rehber satın alınan tek parça bilgisayar bileşeni üzerinden hazırlandı. Dolayısıyla eğer aynı anda birden fazla veya bilgisayar bileşeni dışında bir ürün alacaksanız süreç çok daha farklı işleyebilir. Her ihtimale karşı yurt dışından alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken diğer hususları da araştırmanızı öneririm.

Hocam bu laptopu almayı düşünüyorum ancak buradaki fiyatı vergilerin eklendiği fiyat mı? Bu fiyat ise gümrüğe gelince ekstra vergi ödeme ihtimalim var mı?

Hocam bu laptopu almayı düşünüyorum ancak buradaki fiyatı vergilerin eklendiği fiyat mı? Bu fiyat ise gümrüğe gelince ekstra vergi ödeme ihtimalim var mı?
Merhaba hocam bende bu laptop u almayı düşünüyorum da siz aldınız mı acaba kargo durumları vs güvenlirmi?

• Sitenin en üst sağ kısmından bölgeyi Europe/Turkey/English olarak ayarladığınızda fiyatlar Türk lirası olarak görüntülenecektir.
  • Ürünlerin listelendiği sayfada gösterilen fiyatlar genellikle KDV hariç fiyatlardır. Vergi eklenmiş fiyatı görmek için ürüne tıklayıp sağ taraftaki vat-ınclusive price kısmına bakmanız gerekiyor. Fakat vat-ınclusive price tam olarak ödeyeceğiniz ücret değildir. ürünü sepete eklediğinizde veya ödeme ekranına geçmeden önce bu fiyata başka ek ücretler de eklenebilir. bu yüzden her aşamada ürünün fiyatını kontrol etmenizde yarar var. Ek olarak seçeceğiniz kargoya bağlı olarak ödemeniz gereken ücret artabilir. Kargo ücretleri hıza göre ortalama 200 ila 500 TL arasında değişiyor. Aynı şekilde KDV de otomatik olarak alacağınız ürünün fiyatına göre artıyor. Yani listeleme sayfasında gördüğünüz fiyata yaklaşık 500 - 1000 TL eklerseniz aşağı yukarı ödemeniz gereken gerçek fiyata ulaşabilirsiniz.
  • Ödeme tamamlandıktan sonra seçtiğiniz kargoya göre varış süresi değişebilir. Bu aşamada yapmanız gereken şey beklemek. Ürün ilk olarak üretici firmadan Newegg merkezine gönderiliyor. Daha sonra Newegg size gönderiyor. Sipariş geçmişi sayfasında tracking yanındaki linke tıklayarak kargo durumunu takip edebilirsiniz.
Örnek belge şu şekilde:
Eki Görüntüle 476275

Pasaport no hariç tüm alanları doldurun. Siyah kısımlar zaten doldurulmuş olarak gönderiliyor. En alt kısma da adınızı soyadınızı yazıp imzanızı atın. Ben eşya açıklamasına sitede yazan ürün ismini, Türkçe olarak hangi parça olduğunu ve site linkini yazdım. Evet, upuzun linki kalemle yazmak yorucu fakat sorun çıkmaması için yapmakta fayda var. Örnek: Seasonic FOCUS GX-850, 850W 80+ Gold Güç Kaynağı https://www.newegg.com/global/tr-en/seasonic-focus-plus-850-gold-ssr-850fx-850w/p/N82E16817151188?Item=N82E16817151188

bu belgeyi tarayıcı ile taratıp belirtilen e-mail adresine göndermeniz gerekiyor. ben konu olarak takip numarasını yazdım, belgeyi jpg olarak mesaja ekledim ve ayrıca PDF dosyasını da ek olarak aynı mesajda gönderdim.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus: Belgeyi gönderdikten sonra 2-3 iş günü içinde ups.com.tr'den takip etmeye devam edin. Gümrük işlemlerinin bitmesi bekleniyor mesajını gördüğünüzde muhtemelen gümrük işlemleri bitmiştir. Eğer bu mesajdan sonra 2 gün içinde herhangi bir hareket görmezseniz UPS müşteri hizmelerini arayın ve durumu bildirin. Hemen işlem yapıyorlar ve kargonuz teslim edilmek üzere havaalanından alınıyor. Bu aşamadan sonra zaten yapmanız gereken bir şey kalmıyor, yoğunluğa göre 1-3 gün arasında paket size ulaştırılıyor.

Önemli not: Bu rehber satın alınan tek parça bilgisayar bileşeni üzerinden hazırlandı. Dolayısıyla eğer aynı anda birden fazla veya bilgisayar bileşeni dışında bir ürün alacaksanız süreç çok daha farklı işleyebilir. Her ihtimale karşı yurt dışından alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken diğer hususları da araştırmanızı öneririm.

Hocam emeğinze sağlık, Newegg üzerinden laptop alacağım ama adres kısmında size önerileni(konumuzu)seçin diyorsunuz ama onu seçince bende sonraki aşamaya geçmiyor? Ayrıca adres kısmını nasıl doldurmam gerektiğini çözemedim yardımcı olur musunz?

Hocam konunuzu okuyarak bir alışveriş yaptım lakin siparişim ödeme alınmadan iptal oldu. Bankamı suçlayan ( özetle ) bir mail aldım bankanız ile görüşün ödeme alınamadı dedi. Oysa bankam 3d secure açık değil , yurtdışı alışverişlerine açık , hiçbir alışverişime müdehale edilmemesi konusunda da talimat verdim. Ssdeki gibi bir mail aldım neweggden. Canlı sohbete bağlandım benden ad-soyad , adres , fatura adresi , telefon numarası istedi. Bilgileri verdim ve ek olarak esktremide attım.
Bana şunu söylediler ' I will submit a request for you to check the order issue for you, it will take 1-2 business days to be processed ' , sorun şu ki amazon gibi kartımı teyit mi edecekler yoksa neden iptal olduğuna dair bir şey mi yollayacaklar ben bunu anlamış değilim. Banka ( enpara ) bizlik bir durum yok herhangi bir çekim talebi olmadı işlem göremiyorum diyor. Acaba Newegg 3d secure mı istiyor nerede hata ettik ? Ürünün ülkemize kadrosu var..
Sizce sorun nedir ?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20211028-033734_Gmail.jpg
    Screenshot_20211028-033734_Gmail.jpg
    61,8 KB · Görüntüleme: 129

Geri
Yukarı