Newton'un hareket yasalarında ivmesi olan bir cismin hızı artarak sonsuzluğa doğru mu gidiyor?

Fder

Femtopat
Arkadaşlar fizikte olan F = ma formülünde 10kg olan bir cisime 20 newton kuvvet uygulayıp ivmemizi 2m/s kare yaparsak her geçen saniye daha fazla yol alacağımıza göre hızımız da artar fakat bu sonsuza kadar mı böyle gidecektir?

Arkadaşlar fizikte olan F = ma formülünde 10kg olan bir cisime 20 newton kuvvet uygulayıp ivmemizi 2m/s kare yaparsak her geçen saniye daha fazla yol alacağımıza göre hızımız da artar fakat bu sonsuza kadar mı böyle gidecektir?

Merhaba,

Sürtünmeli ortamlarda 2m/s^2 anlıktır. Ayrıca hız vektörünün de maksimum noktası ilk uyguladığımız andır. Ondan sonra sürtünmeye bağlı grafik düşüş gösterir. Herhangi bir sürtünmenin olmadığı noktalarda ise uyguladığımız kuvvet her an geçerlidir. Grafik bir noktadan başlar ve X ekseni boyunca hep sabit gider.

Merhaba,

Sürtünmeli ortamlarda 2m/s^2 anlıktır. Ayrıca hız vektörünün de maksimum noktası ilk uyguladığımız andır. Ondan sonra sürtünmeye bağlı grafik düşüş gösterir. Herhangi bir sürtünmenin olmadığı noktalarda ise uyguladığımız kuvvet her an geçerlidir. Grafik bir noktadan başlar ve X ekseni boyunca hep sabit gider.

Yukarıda yazıldığı gibi sürtünme faktörü etki edecektir.

Sürtünmenin olmadığı yerde ise hızı ışık hızına yaklaştığında klasik fizik ile değil modern fizik ile ele alarız. Einstein'in izafiyet teorisi ve lorentz faktörü gibi konuları araştırmanızı tavsiye ederim.

Yukarıda yazıldığı gibi sürtünme faktörü etki edecektir.

Sürtünmenin olmadığı yerde ise hızı ışık hızına yaklaştığında klasik fizik ile değil modern fizik ile ele alarız. Einstein'in izafiyet teorisi ve lorentz faktörü gibi konuları araştırmanızı tavsiye ederim.
Merhaba,

Sürtünmesiz ortamda bir obje belli bir kuvvet etkisi ile momentum kazanınca, ivme sabittir. İvme fonksiyonun integralini alırsak, hız fonksiyonunun grafiğinin doğrusal olduğunu görürüz. Yani hızda sonsuza kadar sürekli değişim gibi bir durum söz konusu değil.

Merhaba,

Sürtünmesiz ortamda bir obje belli bir kuvvet etkisi ile momentum kazanınca, ivme sabittir. ivme fonksiyonun integralini alırsak, hız fonksiyonunun grafiğinin doğrusal olduğunu görürüz. Yani hızda sonsuza kadar sürekli değişim gibi bir durum söz konusu değil.

Ben sizin söyleminizin aksini iddia etmedim hocam. Işık hızına yaklasan cisimler için F = ma ya da X = vt kullanılamayacağını belirttim.

2 m/s² sabit ivmeli, artması için ekstra kuvvet uygulaman lazım.

Geri
Yukarı