Yer çekiminin düşen cismin hızına etkisi var mıdır?

Çünkü ivmesi sabit. ivme, hızdaki değişimdir.

Hayır o anlamda demedim. Yani bir oyuncağa belli bir kuvvet uyguluyoruz ve oyuncak ivmeleniyor. Aradan 5 saniye geçtiğinde bu ivmelenmeden dolayı hızı da artmış oluyor fakat bizim uyguladığımız kuvvet hala aynı olmasına rağmen oyuncak hızlanmaya devam ediyor. Bunun nedenini merak etmiştim.

Hayır o anlamda demedim. Yani bir oyuncağa belli bir kuvvet uyguluyoruz ve oyuncak ivmeleniyor. Aradan 5 saniye geçtiğinde bu ivmelenmeden dolayı hızı da artmış oluyor fakat bizim uyguladığımız kuvvet hala aynı olmasına rağmen oyuncak hızlanmaya devam ediyor. Bunun nedenini merak etmiştim.

Cisme etki eden net kuvvet varsa tabii ki de ivmesi olacak. O yüzden hızlanmaya devam ediyor.

Bunun sebebi halen daha kuvvet uyguluyor olmanız zaten. Bir cisme hareket doğrultusunda kuvvet uyguladığınız sürece enerji kazandırırsınız.

Gerçek hayat üzerinden düşündüğünüz için kafanız karışıyor muhtemelen. Sürtünmeli bir ortamda cismin hızını koruması için kuvvet uygulamanız gerekir, misal yolda giden bir araba. Hız o yüzden bu durumda devamlı olarak artmaz.

Bunun sebebi halen daha kuvvet uyguluyor olmanız zaten. Bir cisme hareket doğrultusunda kuvvet uyguladığınız sürece enerji kazandırırsınız.

Gerçek hayat üzerinden düşündüğünüz için kafanız karışıyor muhtemelen. Sürtünmeli bir ortamda cismin hızını koruması için kuvvet uygulamanız gerekir, misal yolda giden bir araba. Hız o yüzden bu durumda devamlı olarak artmaz.

F = ma formülünde hız devamlı olarak artmaz mı ivmesi olduğu için.

F = ma formülünde hız devamlı olarak artmaz mı ivmesi olduğu için.
Yerçekiminin g olduğu sürtünmesiz ortamlarda;
İlk hızsız olarak belli bir h yüksekliğinden boşluğa bırakılan cisimlerin yaptığı harekete, serbest düşme hareketi denir.
Serbest bırakılan m kütleli her cisme etki eden F net kuvveti, dinamiğin temel prensibine göre kendi ağırlığına eşit olacağından
serbest düşme sırasında:
F net= m.g
m.a= m.g
a=g büyüklüğündeki bir ivmeyle harekete geçer.

11. sınıf fizik fen lisesi ders kitabından alıntıdır.

Evet.
Aslinda dustukce yaklastigin icin ivme de artiyor ama bunu gozardi ediyoruz dunya icin.
Newton formulundeki "d" degisiyor surekli.

Güneşin dünyaya, ayın dünyaya (med-cezirle) veya dünyanın serbest bırakılan kütleli bir cisme uyguladığı kuvvet aslında kütle çekimi kuvvetidir. F=G* m1*m2 / r * r (r kare) Kütleler ile doğru orantılı, aradaki uzaklıkla ters orantılı olan çekim kütle çekim gücüdür. Ağırlık G=m*g (kütle* yerçekimi ivmesidir) Bu çok genel olan bir çekim kanunudur. F= m*a (Newton formülü) kütle * ivmedir.

G= m * g yerçekimi ivmesi olan 9.8 newton sabite göre belirli kütledeki bir cisimin dünyadaki ağırlığı veya bu ağırlıkla eşdeğer olabilecek F yerçekimi çekim kuvvetidir. F = G = m * g

Güç = P = F * V (kuvvet* hız) bu formül motorlu taşıtlarda motor (HP/kW) P gücüne göre F kütleli G = F = m * g bir aracı yerçekiminin çekim gücü, sürtünme direnci, hava direnci, yuvarlanma direnci, vb. tüm bu bileşke dirençler karşısında bizim bu aracı ne kadar max. hıza (V) çıkarabileceğimizi net olarak ifade eder.

Birbirini çeken gezegenlerde dünya aydan, güneş dünyadan, dünya düşen küçük cisimden çok daha büyük kütlelidir, fiziksel büyüklükler açısından. Bu çekim kuvvetleri de bu kütlesel büyüklerle doğru orantılı olur. Aksi durumda Ay dünyayı, dünya güneşi daha fazla çekip kendi yörüngesinde onları yörüngede merkezkaç kuvvetle kütlesel çekim kuvvetinin dengelenip (Dünya yörüngesindeki uydular veya uzay araştırma laboratuvarları için de ayni denge söz konusudur) ters bir dengeye gelebilmesi bu durumda söz konusu olurdu.

(Kütle çekimi kuvveti= merkezkaç kuvveti) Atomlardaki çekirdek ile elektronun, güneşin yörüngesindeki gezegenlerin (Ay ile dünya, dünya ile güneş bunlara dahildir) dengede kalma şartı bu 2 formülün dengelenmiş olan terazi eşitliğidir.

Yerçekimi kuvveti dünyaya yakınlaşıldıkça aradaki uzaklığın karesiyle ters orantılı (paydada olduğu için ters orantılıdır) olarak iyice artacağı için daha büyük kuvvetle çekilen bu cismi düşerken frenleyecek dünyada var olan hava direncini çok artıran paraşüt benzeri frenleyiciler artan hızı bir miktar kadar düşürebilir.

Yerçekiminin yere gittikçe yaklaşan (düşen) bir cismin hızına olan dolaylı etkisi elbette vardır, ancak paraşüt benzeri düzenler veya aşağı doğru itkili çalışan roket motorlarının bu itici gücüyle dengelenip yere çok yavaş inilmesi sağlanabilir. Örneğin Ay'a inen Ay modülündeki örümcek modülü 1969'da bu şekilde Ay yüzeyine yumuşak inişle inebilmişti, havasız ortamda.

Bir başka bir örnek olarak Mars yüzeyine indirilen bazı modüller tam açılmadan önce ters olarak yere doğru çalışan bu roket motorlarının itki gücüyle yere inmenin hızı dengelenip Mars yüzeyine daha yumuşak olan inişler yapılabilmiştir. Dünyaya bu şekilde roket motorlarının itkisiyle geri dönüp yumuşak inmeye çalışan bir uzay roketi o anda yaşanılan iç teknik aksaklıkla parçalanmıştı şeklinde hatırlıyorum. Çok yanlış olmazsa Elon Musk'ın Space X roketlerinden birisindeydi, yaşanılan bu talihsizlik. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı