Çözüldü NFC ile ödeme nedir ve ne alanda kullanılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

friedkin

Hectopat
Cep telefonu ile temazsız ödeme hakkında bazı sorularım olacak,

1- NFC'nin QR kod ile bir ilgisi var mı? Yani NFC ile ödeme QR kod ile mi yapılıyor?
2- NFC ile ödeme yapacakken telefonda internete bağlı olmak gerekiyor mu?
3- Kredi kartı geçen her yerde NFC ile ödeme yapılabiliyor mu mesela büyük marketlerde?

Çözüm
NFC ile ödeme temassız kart ile ödemekle aynı. QR kod başka bir şey.
Telefon internete bağlı olması gerekmektedir. NFC kullandığın zaman bankanın uygulaması açılıyor ve onay işlemi yapıyor.
Kredi kartı geçen ve pos cihazı temassız ödeme desteği olan her yerde 350 liraya kadar rahatlıkla kullanabilirsin. 350 liradan sonra telefonundan ayriyeten onay vermen lazım.

Her bankanın uygulaması NFC özelliğini desteklemiyor.
NFC ile ödeme temassız kart ile ödemekle aynı. QR kod başka bir şey.
Telefon internete bağlı olması gerekmektedir. NFC kullandığın zaman bankanın uygulaması açılıyor ve onay işlemi yapıyor.
Kredi kartı geçen ve pos cihazı temassız ödeme desteği olan her yerde 350 liraya kadar rahatlıkla kullanabilirsin. 350 liradan sonra telefonundan ayriyeten onay vermen lazım.

Her bankanın uygulaması NFC özelliğini desteklemiyor.

Çözüm
NFC ile henüz her yerde alışveriş yapılmıyor. Ama bildiğim kadarıyla büyük market zincirleri getirmeye başladı. Eğer NFC destekli telefonun bulunmuyorsa NFC özelliğini kullanamazsın. Hayır NFC'nin QR kodla ilgisi yok. Eğer telefonunu NFC destekli pos cihazının üstüne götürürsen ödeme başarılı oluyor diye bilmekteyim. Henüz hiç kullanmadım o yüzden sürekli sorun oluşuyor mu onu bilmiyorum. Ayrıca her bankanın NFC desteği yok ve internet yoksa işlem olmuyor zaten banka uygulamasına girerken bile internet istiyor.

NFC'nin QR kod ile bir ilgisi var mı? Yani NFC ile ödeme QR kod ile mi yapılıyor?
Hiçbir bağlantısı yok. NFC ile ödeme, NFC çipi ile temassız kart taklidi yaparak temassız ödeme yapılmasını sağlar. QR kod ödemesi ise uygun altyapıda kartsız ödeme sağlar.
NFC ile ödeme yapacakken telefonda internete bağlı olmak gerekiyor mu?
Bu servisten servise değişiyor ama genelde internet olmadan çalışıyorlar (örneğin Apple Pay veya Samsung Pay. Bu servislerde NFC teknolojisi kullanır ve internet gerekmez.)
Kredi kartı geçen her yerde NFC ile ödeme yapılabiliyor mu mesela büyük marketlerde?
Temassız ödeme destekleyen her cihazla ile NFC ödemesi yapılabilir.

NFC yani "Near Field Communication" (Türkçesi ile Yakın Alan İletişimi) NFC teknolojisini destekleyen iki cihazın yakınlaştırılması (yaklaşık 4cm den sonra çalışır) ile temas gerektirmeyen çift yönlü veri akışı sağlayabilen bir teknoloji.
QR kod ile alakası yok.
NFC destekleyen bir cihazınız varsa kullandığınız bankanın mobil uygulamasını indirim NFC ayarlarından varsayılan ödeme uygulamasını seçerek NFC ile temassız ödeme yapabilirsiniz. Muhtemelen banka hesabınıza erişmek için banka mobil uygulaması internet erişimine ihtiyaç duyacaktır.
Her uygulama NFC desteklemeyebilir, ayrıca her markette de yoktur. Ama muhtemel büyük ve kurumsal yerlerde kullanabilirsiniz.
Ayrıca NFC ile telefondan telefona veri ve dosya paylaşımı da yapabilirsiniz.

dün a101 de nfc ödemeyi denedim olmadı, internet kapalıydı acaba açmam mı gerekiyordu? garanti bankası ayarlardan mobil ödemeyi açtım, telefon ayarından nfc yide açtım ama temazsız ödeme yapamadım.

dün a101 de nfc ödemeyi denedim olmadı, internet kapalıydı acaba açmam mı gerekiyordu? garanti bankası ayarlardan mobil ödemeyi açtım, telefon ayarından nfc yide açtım ama temazsız ödeme yapamadım.
Muhtemelen internet açık olmalı.

bugün şok da denedim, internet de açıktı, yine inat etti geçmedi, kasiyer normalde başkalarından geçiyoruz falan dedi, bu işte bir yeri atlıyorum ya anlamadım...
NFC ayarlarından varsayılan ödeme uygulamasına bakın hocam Garanti mi gözüküyor.

Geri
Yukarı