NFS Hot Pursuit Remastered İnceleme

1.jpg

Detaylar

İsim: Need For Speed Hot Pursuit Remastered
Geliştiriciler: EA, Criterion Games, Stellar Entertainment, Lucid Games, Chameleon
Tarih: 6 Kasım 2020
Platformlar: Bilgisayar, Nintendo Switch, PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series
Tür: Yarış, Aksiyon
Süre: 15-20 saat

Giriş

Need for Speed Hot Pursuit Remastered, 2010 yılında çıkmış olan NFS Hot Pursuit'in yenilenmiş halidir. Orijinal oyunun Metacritic skoru 86'dır, aynı zamanda NFS topluluğunu tarafından benimsenmiş önemli oyunlardan biridir. NFS Hot Pursuit'in çok beğeni toplamış bir oyun olmasının asıl sebebi arcade yarış mekaniklerini aksiyon mekanikleriyle çok iyi harmanlamış olmasında yatıyor. Bir diğer önemli sebep ise oyunun size yarışçı veya polis olma seçeneği sunmasında yatıyor.

Hikaye(-)

Oyunda hikaye yok.

Oynanış (10/10)

Oyunu çok zevkli buldum. Temel olarak drift ve nitro mekanikleri var, ikisi de oyuna iyi adapte edilmiş. Combat tarafında her iki tarafın da kendine has envanteri var. Envanterler şu şekilde:

Yarışçılar
-Turbo: Aktif olduğu süre boyunca aracın ivmesini ve azami hızını müthiş derecede arttır. Kullanma hakkı çok azdır, düzlüklerde kullanmak mantıklıdır. EMP'den, helikopterden, diğer yarışçılardan veya polislerden uzaklaşmak veya çok geride kaldıysanız rakiplere yetişmek için kullanabilirsiniz.
-EMP: Elektromanyetik silah, nişan aldığınız rakibe elektromanyetik dalgalar göndererek tüm elektronik cihazlarını bozar. Bunun sonucunda rakip birkaç saniyeliğine aracının kontrolünü tamamıyla kaybeder. Kullanılması en zor silah budur. Rakibinizin arkasında, aynı veya yakın bir hizada, 5 saniye boyunca durmanız gerekiyor. Genelde rakip yavaşlar, el freniyle yön değiştirir, başka bir yola girer, Turbo sistemini aktive eder, kestirmeye girer veya üzerinize Spike Strip atar.
-Jammer: Yakınınızdaki herkesin silahlarını devre dışı bırakır. EMP'den kaçmak, Road Block desteğini kesmek, Spike Stripleri bozmak ve benzeri savunma işlevleri vardır.
-Spike Strip: Yere çivili kapan bırakır. Rakibin lastiklerini patlatarak yavaşlaması, hasar alması, ve spin atması sağlanır.

Polisler
-Helikopter: Kovalamacalarınıza havadan destek veren helikopterler yerlere çivili kapan bırakır ve rakibin Cooldown'a girmesini engeller. Oyunun başında araçlar yavaş ve güzergahlar kısa ve kolay olduğu için pek işe yaramıyorlar ancak çıta yükseldikçe önemli rol oynamaya başlıyorlar.
-EMP: -
-Road Block: Road Block çağrısıyla güzergahınıza dizilmiş bir araç şeridi isteyebilirsiniz. Dodge'laması çok zordur, rakibi çok yavaşlatır ve rakibe çok hasar verir. Dodge'lama olayını çözmek için çok deneyimli ve biraz da şanslı olmalısınız.
-Spike Strip: -

Bu silahlar siz terfi aldıkça gelişir. Örneğin seviye 1 Spike Strip küçük bir kapan atar, seviye 3 Spike Strip geniş iki tane atar.

Oyun Modları

Oyunun bize yarıştan fazlasını sunduğunu söylemiştim, şimdi ise bize yarıştan fazla neler sunduğunu sıralayacak ve açıklayacağım.

Yarışçılar
-Race: Bir noktadan bir noktaya birkaç rakiple kapışarak gitmeye ve bitiş çizgisine ilk varan yarışçı olmaya çalıştığınız oyun modu.
-Duel: Yarış ama 1v1.
-Time Trial: Rakibinizin yarışçı değil, kronometre olduğu oyun modu.
-Preview: Time Trial ama o göreve özel seçilmiş arabayla yapmak zorundasınız. Bu arabalar üst segment, özel ve ilgi çekici olur.
-Gauntlet: Time Trial ama peşinizde polisler olacak.
-Hot Pursuit: Yarış ama peşinizde polisler olacak. Büyük ihtimalle en çok bu modu seveceksiniz.

Polisler
-Interceptor: Tek bir yarışçıyı yakalamakla yükümlüsünüz.
-Rapid Response: Time Trial ama her kaza yapışınızda süre cezası alırsınız.
-Hot Pursuit: Yarışçıları teker teker yakalamaya çalıştığınız oyun modu.

Online Oyun Modları
-Most Wanted: Yarışçı takımından bir "Most Wanted" seçilir. Polisler Most Wanted'ı yakalamak, yarışçılar Most Wanted'ı korumak için uğraşır. Most Wanted yenildiğinde polisler kazanır. Most Wanted kaçmayı başardığında veya tüm polisler etkisiz hale getirildiğinde yarışçılar kazanır.
-Arms Race: Yarış ama silah kullanabilirsiniz.

Oyunun tekrara binen bir yapısı olmasına rağmen farklı rotalar, rakipler, NPC'ler ve arabalar oyunun baymasını engelliyor. Oyunun online tarafında bir sorun göremedim, her şey sorunsuz çalışıyor.

Grafikler (7/10)

Grafiklerin müthiş olduğunu söyleyemem. 2020 standartlarının birazcık aşağısında kalmış ve ilk oyuna göre yeterince geliştirilmemiş. Bardağın dolu tarafından bakmak gerekirse de renkler canlanmış ve doku paketleri iyileştirilmiş denebilir. Optimizasyon konusunda bir sıkıntısı yok. PC için gereksinimler oldukça düşük. Xbox One 1080p30FPS oynatıyor. PS4 Pro ve One X 1080p60FPS, 4K30FPS veya 4K60FPS oynatıyor(4K60 30-45FPS civarı seyrediyor.). Series S 1080p120FPS veya 2K60FPS oynatıyor. Series X ve PS5 1080p120FPS veya 4K60FPS oynatıyor. Yeni nesilde yükleme ekranları olması gerektiği gibi. Bazı tünellerde doku gecikmesine bağlı olarak ışıklandırmada sorun çıktığını gördüm, onun dışında hiçbir probleme rastlamadım.

Açık Dünya (8/10)

Haritayı çok beğendim, farklı biyomlar ve çeşit çeşit yollar var. Yarışlar keyifle geçiyor. Manzara noktaları çok güzel. Puan kırmamın sebebi serbest sürüşte hiçbir etkinliğin olmamasından kaynaklanıyor. Speed Trap gibi aşırı temel şeyleri koymaya tenezzül etmemişler. Açık dünya üzerinden yarışa girmek gibi bir şey falan da yok, illa ana menüden girmeniz gerekiyor. Kısaca Free Drive'ı çok boşlamışlar.

Seacrest_Map.jpg

Araçlar(8/10)

Araçlar sınıflara ayrılıyor, bunları sıralamak ve açıklamak gerekirse şöyle olur:

Yarışçılar
-Sports: Daha ucuz ve sokakta görebileceğimiz cinste olan sportif araçlar bu kategori içinde yer alıyor. Örnek: Mitsubishi Lancer Evo, Dodge Charger SRT8, Nissan 370z Mazda RX8 vb.
-Performance: Bu kademede daha pahalı, yüksek performanslı ve özel araçlarla tanışıyoruz. Örnek: Jaguar XKR, Chevrolet Camaro SS, BMW M3 E92, Shelby GT500 vb.
-Super: Süper otomobiller bu kademede oyuna dahil oluyor. Örnek: Lamborghini Gallardo, Shelby GT500 Super Snake, Porsche 911 GT3 RS, Lamborghini Countach vb.
-Exotic: Bu kademede tamamen yarış odaklı, çok özel ve hızlı araçlar görüyoruz. Örnek: Porsche Carrera GT, Lamborghini Sesto Elemento, Lamborghini Reventon, Pagani Zonda Cinque vb.
-Hyper: Dünya üzerindeki en yüksek performanslı araçlar bu seride bulunuyor. Örnek: Koenigsegg Agera, McLaren F1, Bugatti Veyron Super Sport, Gumper Apollo S vb.

Polisler
-Traffic Police: Sports ile aynı.
-Highway Patrol: Performance ile aynı.
-Rapid Deployment: Super ile aynı.
-Speed Enforcement: Exotic ile aynı.
-Special Response: Hyper ile aynı.

Not: Polis envanterindeki bazı araçlar, yarışçılarda olanlardan daha hızlı ve dayanıklı olabiliyor.
Araç miktarı yerinde, oyun boyunca hepsini kullanamıyorsunuz zaten. Araç sesleri çok güzel, Forza'dan sonra açıp oynarsanız kulaklarınız şenlenir. Puan kırma sebebim kostümizasyon oldu. Oyunda tampon, kaput falan değiştirememek beni üzmedi, beni üzen şey renkler oldu. Aracınızı fabrika çıkışlı renklerinden birine veya kendi ayarladığınız renge boyayabiliyorsunuz, diğer modern NFS oyunlarında bulunan desen oluşturucu da oyuna entegre edilmiş. Ama sorun şurada, sadece yerel desenleri kullanabiliyorsunuz. Gidip arkadaşınızın yaptığı deseni kullanamıyorsunuz, diğer insanların paylaştığı desenleri göremiyorsunuz. Hal bu olunca desen oluşturucunun hiçbir çekiciliği kalmıyor. Birde gidip her arabada aynı olan 4-5 tane pre-set desen koymuşlar. İnsan azcık uğraşır arabaya özel bir şeyler yapar, bu umursamazlık nedir ya? Ek olarak söylemeden geçmeyeyim, Carbon Motors E7, Mercedes Stirling Moss ve McLaren SLR 722 oyundan kaldırılmış. Tahminimce lisanslarını alamadılar.

Fiyat (5/10)

-Steam: 220TL
-Origin: 220TL
-Nintendo Store: 40USD
-MS Store: 278TL, EAPlay ile 250TL
-PS Store: Komik bir şekilde sayfasını bir türlü açamadım. Tahminimce en yüksek fiyat PS Store'dadır.
-Oyun EA Play dahilinde.

Fiyatlar kabul edilemez derecede yüksek. Yetersiz bir Remaster yapıp, eski oyunu satıştan kaldırdıktan sonra Remaster'ı hakettiğinin üzerinde bir fiyata satmaya çalışıyorlar. 5 puanı EAPlay dahilinde olması ve DLC'lerin ayrı satılmamasından kazandı.

Son bir not olarak da şunu eklemek istiyorum, başarımlar aşırı kolay. Daha zor başarımlar eklenmeliydi.

foto2.jpg

foto1.jpg

foto3.jpg

foto4.jpg

foto6.jpg

foto7.jpg

Need-For-Speed™-Hot-Pursuit-Remastered_20201103115804-scaled.jpg

Son düzenleme:
Şahsen ben Remastered halini beğenmedim. Çok az şey katmış eski haline. Sırf para için yapılmış gibi duruyor.
Bence NFS Most Wanted'a Remastered'ya da remake gelmeli. Güzel oyundu.

O kadar efsanelik bir olayı yok bu oyunun bence.
Bir Underground 2 veya Most Wanted değil..
MW Black Edition Remastered için bir girişimde bulunmuşlardı ama çıkan problemler boylarını aştığı için vazgeçtiler ve modern bir NFS oyunu yapmak için planlarını değiştirdiler.
Şahsen ben Remastered halini beğenmedim. Çok az şey katmış eski haline. Sırf para için yapılmış gibi duruyor.
Bence NFS Most Wanted'a Remastered'ya da remake gelmeli. Güzel oyundu.
Evet, sırf para için yapılmış bir oyun.

Remastered'i çok gereksiz olan bir oyun.
EA neden efsane oyunları Remastered veya remake yapmak yerine bunu yaptı hiç anlamıyorum.

Katılıyorum bu yorumunuza hocam, tamam bu oyunda güzel ama Remastered yapıyorsan biraz fark edilebilir detaylar olmalı bence. Bende klasik sürümü var hatta daha yeni bitirdim 10 senelik oyun ama grafikleri hala taş gibi, yeni oynayan birisinin 10 yıllık bir oyun olduğunu anlayacağını hiç sanmıyorum açıkçası.

Güzel inceleme olmuş. Açık Dünya'da gezerken Most Wanted ve Carbon'daki gibi peşimize polis takılabiliyor mu?

Birde şu habere göre ileriki tarihte Amazon Prime ile dağıtılacak oyun:

Güzel inceleme olmuş. Açık Dünya'da gezerken Most Wanted ve Carbon'daki gibi peşimize polis takılabiliyor mu?

Birde şu habere göre ileriki tarihte Amazon Prime ile dağıtılacak oyun:

Maalesef, açık dünyada sadece NPC'ler var. Geç cevap verdiğim için kusura bakmayın hocam, bildirim gelmemiş.

Bir haftada 30 saat oynadım bu oyunu, bağımlılık yaptı online versiyonu😄 Bence çok iyi oyun, her yönüyle akıyor resmen. Orijinal oyununu hiç oynayamadım malesef, o yüzden orijinalle kıyaslayıo kötü diyemiyorum fiyatından ötürü. İndirimle 50 lira civarı oluyordu sanki Steam'da.

Ha bir de Asphalt 9 ile de kıyaslamam :(

Bir haftada 30 saat oynadım bu oyunu, bağımlılık yaptı online versiyonu😄 Bence çok iyi oyun, her yönüyle akıyor resmen. Orijinal oyununu hiç oynayamadım malesef, o yüzden orijinalle kıyaslayıo kötü diyemiyorum fiyatından ötürü. İndirimle 50 lira civarı oluyordu sanki Steam'da.

Ha bir de Asphalt 9 ile de kıyaslamam :(
Evet oyunun teması, oynanışı vs. hitap ettiyse baya sarar.

Yeni konular

Geri
Yukarı