Crysis 2 Remastered Teknik İnceleme

mertcangurler

Picopat
Katılım
29 Ocak 2021
Mesajlar
844
Makaleler
2
Çözümler
2
Herkese merhaba, öncelikle iyi forumlar diliyorum. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Crytek, Crysis 1, Crysis 2 ve 3'ün remastered sürümlerini içeren "Crysis Trilogy Remastered" paketini satışa sundu. Ben de hem geçmişte yarım bıraktığım oyunları oynama fırsatı buldum hem de son zamanlarda bu tarz oyunlara artan ilgimin de etkisi ile paketi satın aldım. Crysis 1'den başlayacaktım fakat remastered sürümünün bile hala çok fazla sorunlu olduğunu bilmek beni geri çekti. Oynamak gram istemedim. Hikayesine iyice hakim olup, Crysis 2'den maceraya giriş yaptım. Bu inceleme olabildiğince kısa olacak ve sadece ama sadece performans ve teknik açılardan bilgi verecek. Senaryoyu zaten oynayan oynamayan neredeyse herkes biliyor. Şimdiden okuyan herkese teşekkürler.

Öncelikle oynadığım sistemi aşağıya bırakayım. Oynamak isteyecek arkadaşlara bir ön bilgi sunar.
-AMD Ryzen 3 3100 3.6GHz AM4
-Palit GTX1650 SUPER GP OC 4GB 128Bit GDDR6
-Crucial Ballistix 16GB (8x2) 3000MHz DDR4 CL15

-Ayrıca oyunu SSD'ye kurulu bir şekilde oynadım.

Oyunu hangi ayarlarda oynadığımı da yazayım.
-Gölgeler düşük.
-Gölgelendirme orta.
-Geri kalan her şey High-Very High Karışık.

Genel olarak yüksek kalitede bir oyun deneyimi yaşadım diyebilirim.

Performansa ve optimizasyona bir göz atalım

Oyunu yıllar önce düşük-orta seviye bilgisayarımda oynamıştım. Yaşım da biraz küçük olduğundan dolayı sonraları sevmeyip yarım bırakmıştım fakat stabil bir şekilde oynayabiliyordum. Remastered'i alırken umudum en azından bugların, lagların ve gereksiz kasmaların kalkmış olmasıydı. Seriyi gerçekten oynamak istiyordum ve temiz bir oyun deneyimi ile oynamak ilk hedefimdi. Oyunu yükleyip açtığım ilk dakikalardan itibaren gereksiz laglar, donmalar v.b. optimizasyon sorunları ile karşılaştım. Neyse olur yahu daha oyunun başındayız, belki benden kaynaklıdır deyip devam ettim. Açıkçası daha ilk dakikalardan karşılaştığım bu sorunlar can sıkıcıydı fakat öyle zırt pırt olan şeyler değildi en azından. Bazı sahne geçişlerinde, yeni bir bölgeyi render ederken gibi spesifik yerlerde ortaya çıkan sorunlardı. Özellikle ani fare hareketlerinde takılmalar yaşanıyordu. Birkaç kez tekrarlandığında bölge tam olarak render edildiği için bu sorun da kalkıyordu ortadan. Hala sorun bende deyip, dokuları High ayarına çektiğimde ise sorunlar maalesef yine devam etmekteydi. Neyse en azından sürekli olmuyor deyip oyunuma devam ettim. Fakat öyle yerler geldi ki açıkçası hayal kırıklığına uğradım. Oyunun ortasında, çatışmada ya da önemli herhangi bir yerde öyle bir donma giriyordu ki oyuna sinir olmamak elde değil. 1-3 saniye arasında değişen ve oyunu durma noktasına getiren donmalar yaşadım 3-4 kez. Maalesef bu, oyun için olumlu görüşlerimi teknik anlamda yıktı.

Not: Sorun bende mi acaba diye forumları da biraz gezdikten sonra insanların da benzer sorunlar yaşadığına şahit oldum. Emin olmak için sistemimi 30 dakikalık zorlu bir FurMark testine soktum ve stabilitesini kontrol ettim. Isı, performans ya da herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Değişen şeyler neler?
Oyunda, Vaoov! diyebileceğiniz bir görsel değişim mevcut değil. Hatta orijinal halinin remastered halinden güzel bulduğum birçok noktası var. Değişen şeyler kısaca kaplamalar, kaplama çözünürlükleri, ışıklandırmalar ve RTX gibi ekstra özellikler. Ayrıca DLSS desteğinin de olması RTX ekran kartı sahipleri için oldukça güzel olmuş. Grafiksel anlamda zaten çıktığı dönemde ve halen bile güzel olan Crysis 2 için büyük bir remastered değil diyebilirim. Yeni nesil konsollara getirmek ve yeni nesilden de para kazanmak için yapılmış bir proje olduğu aşikar.
Kısacası ışıklandırma ayarları, çözünürlük ve kaplama düzenlemeleri haricinde büyük beklentilere girmeyin derim.

Teknik olarak oynanabilirliği nasıl?
Burayı + ve - olarak yazmak daha mantıklı olur sanırım.

Oyunun artıları
-Güzel, etkileyici ve sürükleyici bir hikaye yapısı var. Ek olarak iyi bir devam oyunu diyebilirim.
-Vuruş hissi olarak tatmin edici seviyede. Düşman çeşitliliğine göre değişen vuruş hissinden aldığınız zevk değişiyor.
-Bölüm tasarımları güzel diyebilirim. Tabii sonlara doğru bu sürekli tekrara biniyor artık.
-Oyun içinde radyolar, çevredeki insanların ve askerlerin konuşması güzel bir hava katıyor. Radyolardan yapılan anonslar, insanların ve ailelerin dramlarına şahit olmak gayet hoşuma gitti.
-Giydiğiniz nano giysiyi geliştirip, oyun tarzınıza göre şekillendirmeniz çok hoş.

Oyunun Eksileri
-İlk saatlerde güzel gelen görevleriniz, maalesef orta kısımdan sonra artık sıkmaya başlıyor. Taktikleriniz hep aynı. Gizli git, saldır, taret kullan gibi.
-İlk maddeye de bence etkisi olan bir FPS oyununa göre bir tık uzun bir oynanış süresine sahip. Oyunu ortalama bir oyuncu iseniz ve etrafı da gezmeyi seviyorsanız 8-9 saat gibi bir sürede bitirirsiniz. Bu süre 6-7 saat arası olsaydı bence çok daha iyi bir deneyim sunabilirdi bize.
-Düşman çeşitliliği az. Özel askeri birlik, uzaylıların kolay ölen, orta seviye zor ölen, zor ölen ve tankımsı düşmanları haricinde bir düşman ile karşılaşmıyorsunuz. Tabii bir kısımda 1-2 değişik sekans ile karşılaşıyorsunuz fakat çok çerezlik şeyler oluyor bunlar. Tabii şimdi diyeceksiniz COD gibi bir oyunda 1 tane düşman çeşidi var kardeşim daha ne istiyorsun? :D
Haklısınız fakat Crysis gibi ucu bucağı açık bir oyunda düşman çeşitliliği bol olsun istiyor insan. Görünce şaşıralım, bazen korkalım istiyor. Teması buna müsait çünkü.
-Karakterimiz hiç konuşmuyor. :D Ya ben bir konuşsun isterdim açıkçası. Sürekli birileri sizinle iletişim kuruyor ve siz konuşmuyorsunuz. Açıkçası bu benim bayağı canımı sıktı.

Son olarak;
Paket, hiç oynamamış ya da yeniden oynamak isteyip orijinal oyunları almamış olanlar için gayet güzel. Fiyat olarak da Epic Games kuponu ile beraber 45 TL gibi ucuz bir fiyata sahip olabiliyorsunuz. Fakat, aaa remastered sürümleri çıkmış, yeniden oynayayım dur bakalım nasıl görünüyor derseniz hiç bulaşmayın derim. Ayrıca oyunun eski sürümlerine sahip olup da bu paketi almak oldukça mantıksız. Daha Crysis 1'deki bugları, oynanışı ve nice temel sorunları düzeltememiş bir sürümü almak ne kadar doğru olur tartışılır. Yeni nesil konsolda oynamak isteyenler için müthiş bir fırsat ve fakat PC oyuncularının farklı hiçbir deneyim elde edemeyeceği gereksiz bir paket olmuş.

Beklediğini bulamayan Crysis oyuncuları için Crysis 4 söylentilerinin üstüne inşallah umduğumuzu Crysis 4'de buluruz diyorum ve okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Bu arada Crysis 3 Remastered'i de önümüzdeki günlerde bitirmiş olacağım. Aynı teknik incelemeyi o oyuna da yapmak istiyorum. Eksik bulduğunuz ya da öğrenmek istediğiniz noktaları konu altına yazarsanız incelemeye eklerim.
 

Yeni konular

Yukarı