Çözüldü NFT alım satımında vergi alınır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Zillakami

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Örneğin bir NFT aldım veya oluşturdum, bunu satmaya karar verdim ve sattım. Buradan kazandığım paranın bir vergisi var mı, var ise nasıl ödenir.? Aynı konu Udemy'de ders oluşturup satmak konusunda da kafamı karıştırıyor çünkü bunun ile ilgili net bir kaynak bulamadım.

Çözüm
Hayır, NFT'den vergi alınmaz. Satış yaptığın sitenin kendine ait komisyonları olur.
Ama bunu gelir kapısı haline getirdiğin zaman NFT'ler vergilerden muaf değildir. NFT'leri oluşturan ve satanlar, bu satışlardan elde ettikleri gelir üzerinden vergi ödemekle sorumlu olabilirler.
Yani artık şirketleşmiş şekilde NFT üretimi yapmaya vs başlarsan vergi ödemen gerekebilir. O ayrı bir konu.
Hayır, NFT'den vergi alınmaz. Satış yaptığın sitenin kendine ait komisyonları olur.
Ama bunu gelir kapısı haline getirdiğin zaman NFT'ler vergilerden muaf değildir. NFT'leri oluşturan ve satanlar, bu satışlardan elde ettikleri gelir üzerinden vergi ödemekle sorumlu olabilirler.
Yani artık şirketleşmiş şekilde NFT üretimi yapmaya vs başlarsan vergi ödemen gerekebilir. O ayrı bir konu.

Çözüm

Peki teşekkürler, Udemy konusunda bir fikrin var mı?

O zaman sanırım sadece YouTube gibi mecralarda şirket açıp kendi başına vergi ödemen gerekiyor doğru mudur?
Evet, diğer siteler (Bionluk olur Udemy olur ) freelance olarak geçiyor.

Youtube için de ilk başlarda şirketleşmene gerek yok. İş birlikleri geldikçe şirketleşme gerekli.

Geri
Yukarı