Çözüldü Ni-MH pil nasıl şarj edilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
15
Yer
Ankara
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi forumlar. Ben bu linkteki üründen aldım:

Ambalajın arkasında "Dikkat: Sadece NiMH piller için yapılmış şarj aletlerini kullanın" yazısını görünce elimdeki şarj aletinden kuşkulandım. Pillerden hiç anlamadığım için soruyorum, elimdeki şarj aleti bu piller için uygun mudur? Elimdeki şarj aleti en az 10 yıllık. O yüzden link koyamıyorum maalesef.

@Yener K.

Dosya Ekleri

• IMG_20211018_194344.jpg
    IMG_20211018_194344.jpg
    58,4 KB · Görüntüleme: 210
  • IMG_20211018_194338.jpg
    IMG_20211018_194338.jpg
    63,4 KB · Görüntüleme: 180
Son düzenleme:
Çözüm
Merhaba. Satın aldığınız Duracell marka, AA ebatlı 1.2 voltluk şarjlı piller Ni-Cd şarjlı pillerdir, bunu 1.2 voltajından (1.5 volt olanlar şarjsız kuru piller, 2 volt olanı kurşun-asit akü tek hücresi, 3.7-3.8 voltlu olanlar li-iyon, li-po şarjlı pillerdir örneğin piller arasında kıyaslama yapılırsa) kolayca anlamak mümkün. Ni-MH ve NiCd şarjlı piller ayni şarj cihazıyla (elinizdekiyle de) şarj edilebilir. Yani elinizdeki NiMH şarjlı pil cihazıyla AA, AAA ve 9 voltluk NiCd şarjlı piller de şarj edilebilir, bir sıkıntı olmaz. Kolay gelsin.
Ne kadar ucuz olabiliyorsa o kadar. Net bir bütçe söyleyemeyeceğim maalesef.

NiMh ibaresi görebildiğim en ucuz buydu. Çok fazla bakmadım. Siz daha ucuzlarını bulursunuz biraz araştırmayla. Eğer para konusu problem değilse riske atamaya gerek yok bence. Kimyasal sonuçta, ne olacağı belli olmaz :)

Aslında teknik olarak uyumlu. Arkadaşın attığı da uyumlu.

Merhaba. Satın aldığınız Duracell marka, AA ebatlı 1.2 voltluk şarjlı piller Ni-Cd şarjlı pillerdir, bunu 1.2 voltajından (1.5 volt olanlar şarjsız kuru piller, 2 volt olanı kurşun-asit akü tek hücresi, 3.7-3.8 voltlu olanlar li-iyon, li-po şarjlı pillerdir örneğin piller arasında kıyaslama yapılırsa) kolayca anlamak mümkün. Ni-MH ve NiCd şarjlı piller ayni şarj cihazıyla (elinizdekiyle de) şarj edilebilir. Yani elinizdeki NiMH şarjlı pil cihazıyla AA, AAA ve 9 voltluk NiCd şarjlı piller de şarj edilebilir, bir sıkıntı olmaz. Kolay gelsin.

Çözüm

Geri
Yukarı