Nintendo Oyunlarının Çocuk Oyunu Olarak Görülmesi

Yakındığım konu grafiğe göre oyunların yargılanması.
Bunu yargılayan kitle zaten sadece PUBG Mobile oynayıp, futbol konuşup, araba storysi atıp iddaa kuponu yapan insan profili kesim. Aynı olay animelerde de var. Bu yaşta çizgi film mi izliyorsun diyorlar. :D

Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında? Şahsen biraz kültürsüzlük olduğunu düşünüyorum. Ben Switch sahibi olduğumda başka hiçbir platformda olmayan deneyimleri elde ettim ve Nintendo'nun boş bir firma olmadığını anladım. Fire emblem: Three houses, Legend of Zelda: Breath of the wild gibi güzel oyunlara ev sahipliği yapıyor benim gözümde.

Sanırım bu oyunun ilk çıktığı zamanlardaki anlayış yüzünden. Aileler o zamanlar oyunları çocukları oylamak için alıyordu. Kendileri için çok renkli olduğunu ve oynamanın zaman kaybı olduğunu düşünüyor olabilirler.

Yukarıdaki yazarımızın dediği gibi Nintendo oyunları batıya göre yapılmıyor, bu da "çocuk oyunu" gibi bir izlenime sahip olmasının nedenlerinden birisidir.
Ayrıca mobil oyunculuğun gelişmesi için daha çok var. Bir şeylerin değişmesi için beklemek gerekir...

Temel sorunu Nintendo'nun batıya uygun oyun yapmaması ülkemizde daha fazla olsa bile batı ve Avrupa ülkeleride bir Sony ve Microsoft olarak görmüyor tabii ülkemizde temel sebebleri ise fazla destek vermemesi ama genede azımsanmayacak kadar DS ve Wii sahibi kişiler var TR de.
Mesela ben Nintendo DS sahibiyim.

Ön yargı kırılmasını gerçekten çok isterim.

"Kaç yaşındasın Mario mu oynuyon?" algısının özellikle. Bunu söyleyenler çoğunlukla eline Switch, 3DS veya Wii almamış insanlar.
Mario derken hangi Mario olduğunu bile söylememesi yaptığının yapıcı olan bir eleştiri olmadığının kanıtı. Super Mario Odyssey, Mario Kart 8 Deluxe, Super Mario 3D World gibi birbirinde farklı türlere ev sahipliği yapan bir seri Mario.
Veya Zelda. Tüm oyunları birbirinden çok farklı.
Bunun dışında Super Smash Brothers, Bayonetta, Astral Chain, Fire Amblem, Animal Crossing ve Metroid Prime gibi serileri var.

Nintendo tarafının oyunları hakkında söyleyebileceğim tek eksi, duyuruluş ve çıkış sürelerinin uzun olması.

Ön yargı kırılmasını gerçekten çok isterim.

"Kaç yaşındasın Mario mu oynuyorsun?" algısının özellikle. Bunu söyleyenler çoğunlukla eline Switch, 3DS veya Wii almamış insanlar.
Mario derken hangi Mario olduğunu bile söylememesi yaptığının yapıcı olan bir eleştiri olmadığının kanıtı. Super Mario Odyssey, Mario Kart 8 Deluxe, Super Mario 3D World gibi birbirinde farklı türlere ev sahipliği yapan bir seri Mario.
Veya Zelda. Tüm oyunları birbirinden çok farklı.
Bunun dışında Super Smash Brothers, Bayonetta, Astral Chain, Fire Amblem, Animal Crossing ve Metroid Prime gibi serileri var.

Nintendo tarafının oyunları hakkında söyleyebileceğim tek eksi, duyuruluş ve çıkış sürelerinin uzun olması.

Bir de fiyatlarının

Ülkemizde maalesef çocuk oyunu olarak görülen Mario çıktığı dönem için tamamiyle bir ustalık eseridir ve halen çıkan oyunları kendi türünün en iyilerinden oluyor. Nintendo'nun özel oyunlarının çoğu baştan savma değildir ve çoğu gerçekten güzel oyunlardır. Ben tamamen ön yargıdan ve exclusive kavramının ülkemizde PS'den ibaret olmasına bağlıyorum bu durumu.

Benim çevremde böyle düşünen az kişi var ki onlar da Nintendo ne demek bilmiyor. Nortec Eurasia zamanında Wii ve 3DS kullanan büyük bir kitle vardı. Sonra iflas ettiler her şeyi toplayıp gittiler. Wii U ile zaten Türk oyuncular ve Nintendo arasındaki ipler tamamen koptu. Ama şu an bir aracı olmadan direk Nintendo olarak girse yine satar. İşin içine aracı girince 999₺'lik oyun fiyatlarını görüyoruz. Bakalım umarım en yakın zamanda resmi olarak girer ülkeye Nintendo. Kısca ben hatanın bizim oyuncularda değil Nintendo da olduğunu düşünüyorum.

Geri
Yukarı