Nirvana NB 15.6 CHY uyumlu SSD bulmak

fahri3105

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben laptopa SSD almak istiyorum, ama anakart modelime uygun hangi SSD'yi alacağımı bilmiyorum. Kullandığım laptop Casper Nirvana NB 15.6 CHY serisi bir laptop. CPU-Z ile baktığımda böyle gösteriyor. Sizce hangi SSD uyumlu? NVMe PCI SSD uyumlu olabilir mi?
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçe nedir? Sanırım istediğiniz SATA SSD'yi kullanabilirsiniz. Tavsiyem bütçe varsa Samsung EVO 870, yoksa Patriot brust.

M.2 NVMe desteği yok hocam baktım. mSATA portu gözüküyor. SATA SSD hızında çalışan ama aynı M.2 SSD gibi küçük bir PCB olan bir SSD çeşidi kendisi. SATA hızlarında çalışan bir M.2 SSD'ye de boşuna para verilmez. Bütçenizi belirtirseniz SATA bir SSD önerelim size. :)

M.2 NVMe desteği yok hocam baktım. mSATA portu gözüküyor. SATA SSD hızında çalışan ama aynı M.2 SSD gibi küçük bir PCB olan bir SSD çeşidi kendisi. SATA hızlarında çalışan bir M.2 SSD'ye de boşuna para verilmez. Bütçenizi belirtirseniz SATA bir SSD önerelim size. :)

Hocam 470 TL bütçem var. Ne önerirsiniz?
Bütçe nedir? Sanırım istediğiniz SATA SSD'yi kullanabilirsiniz. Tavsiyem bütçe varsa Samsung EVO 870, yoksa Patriot brust.

Hocam Samsung EVO 870 NVMe destekli mi?

Hocam 470 TL bütçem var. Ne önerirsiniz?
Bütçenizi biraz daha artırabilirseniz çok iyi bir tercih olur. :)

Bütçenizi biraz daha artırabilirseniz çok iyi bir tercih olur. :)

Hocam sorun değil alırım. Peki okuma yazma hızı ne kadar? Ben baktım ama bulamadım.
20 liraya değer bu SSD'yi almak kesinlikle tavsiye ederim.

Eyvallah hocam. Bir deneyelim o zaman 🙂

Hocam sorun değil alırım. Peki okuma yazma hızı ne kadar? Ben baktım ama bulamadım.
560 MB/s okuma ve 530 MB/s yazma hızlarına sahip. TurboWrite önbelleği dolunca yazma hızı 300 MB/s oluyor. Ama önbellek boşalınca geri düzeliyor. Bu SSD hızlı yazmak için TLC belleklerini SLC bellek gibi çalıştırma gereksinimi duyuyor.

SLC bellek en hızlı bellek türü. TLC çok daha yavaş SLC'ye göre. Öyle ki normal yazma hızı 300 MB/s TLC belleğin. Ama SLC Caching ile yazma hızı 530 MB/s hızlara kadar çıkıyor. Yaklaşık bir 12 GB alan ayrılıyor SLC Caching için. O alan dolunca haliyle hız düşüyor. :) Dert edecek bir durum yok, sadece bilin istedim. Yazma hızını 300 MB/s görürseniz dert etmeyin yani Önbellek dolmuştur ve boşalınca düzelecektir.

Ayrıca 98.000 IOPS okuma ve 90.000 IOPS yazma hızları vaat ediyor. Ama bu değerleri veremiyor her sistemde. Muhtemelen 40.000 veya 60.000 arası bir IOPS alırsınız. Yine de gayet iyi IOPS değerleri. HDD'nin 300-400 IOPS olduğunu düşünürsek mükemmel bile. :) Bu arada IOPS değeri Windows'un açılış hızını ve programların açılış hızlarını belirler. Günlük kullanımda bizim işimize yarayacak olan kısım IOPS değerleridir. :)

560 MB/s okuma ve 530 MB/s yazma hızlarına sahip. TurboWrite önbelleği dolunca yazma hızı 300 MB/s oluyor. Ama önbellek boşalınca geri düzeliyor. Bu SSD hızlı yazmak için TLC belleklerini slc bellek gibi çalıştırma gereksinimi duyuyor.

Slc bellek en hızlı bellek türü. TLC çok daha yavaş Slc'ye göre. Öyle ki normal yazma hızı 300 MB/s TLC belleğin. Ama slc caching ile yazma hızı 530 MB/s hızlara kadar çıkıyor. Yaklaşık bir 12 GB alan ayrılıyor slc caching için. O alan dolunca haliyle hız düşüyor. :) dert edecek bir durum yok, sadece bilin istedim. Yazma hızını 300 MB/s görürseniz dert etmeyin yani önbellek dolmuştur ve boşalınca düzelecektir.

Ayrıca 98.000 IOPS okuma ve 90.000 IOPS yazma hızları vaat ediyor. Ama bu değerleri veremiyor her sistemde. Muhtemelen 40.000 veya 60.000 arası bir IOPS alırsınız. Yine de gayet iyi IOPS değerleri. HDD'nin 300-400 IOPS olduğunu düşünürsek mükemmel bile. :) bu arada IOPS değeri Windows'un açılış hızını ve programların açılış hızlarını belirler. Günlük kullanımda bizim işimize yarayacak olan kısım IOPS değerleridir. :)

Eyvallah hocam. Çok teşekkür ederim🙂

Geri
Yukarı