Nitelikli üniversitelere girenlerin zekayla alakası var mı?

Makaleler
45
Fen lisesi, diğer liselere nazaran daha iyi. Orada çalışan daha çok. Bizim meslek liselerini zaten biliyorsunuz. Keko dolu.

ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi(sadece bu üçü) girmek bayağı zor. Kendi şehrimdeki profesör oraya ilk zamanlarda araştırma görevlisi olarak girmek istemiş ama olmamış.

Zaten bu üniversitelere giden kişiler meslek garanti imiş. Hocaları yurtdışında okumuş, Türkiye'ye gelip yüzlerce makale yazıp, hatta hâlâ yurtdışınla bağlantısı olan kişiler varmış.

@DNA hocama buradan teşekkür ediyorum. Hoca kalitesi falan tek tek anlattı.

Asıl soru ise: Arkadaşım en kötü Anadolu üniversitesinden tıp kazandı. Ama bayağı bir zorladı. Ben ilk 5 bine giremem falan dedi.

Peki yüksek yerlere giren kişilerin daha iyi zekalı biri olduğunun kanıtı mıdır?

Bir nebzede evet, bir nebzede hayir. Salaktir ama cok calisiyordur, gecesini gunduze katar calisir kazanir. Birisi vardir hic calismadan veya cok az calisip kazanir. Birisi vardir, cok calisir kazanamaz. Kuzenim tip okudu, okulda hic derse gelmeyen ogrenciler benden yuksek not aliyor diyordu. Kendisi ders calismaktan saclarini falan beyazlatti o derece. Degisir.

Bu eğitim sisteminde hayır bu eğitim sisteminde daha başarılı olabilmek için daha iyi ezberin olmalı.
Ama şöyle bir olay var ki zeki olan birisi daha hızlı kavrayabiyor örneğin 1 saatte koca bir konuyu anlayan biri vardır başka birisi onu anlayabilmek için 8 saat harcar. Bunu özellikle düşük bölümü olan üniversitelerde okurken göreceksin kesinlikle aşağılamak istemiyorum ama bir çocuğa KYK yurdundaki yatak dolap vs.'nin üstümüze zimmetlendiğini ve zarar gelmesi durumunda kime zimmetliyse onun depozitosundan kesinti yapılacağını anlatana kadar 3 saat kendimi paraladım.

Son düzenleme:
Kim ne derse desin bu bir görüş meselesi değildir. Sadece başlıktaki sorunun cevabını vermek gerekirse evet, net olarak var. Verisel olarak var, ingilizce yazmak gerekirse "fact" olarak var. İstediğin kadar disiplinli çalışkan ol, muhakemesi kuvvetli, kapasitesi yüksek adamın farkı her zaman oluyor. Var mı diye sorunca bir kişinin varlığı yettiği için var demek gerekiyor ancak bu o topluluktaki herkesi kapsamıyor.

Bir işi başaran (bu üniversitelere giren) herkes zeka küpü olmak zorunda değil ancak bu işin başarılmasında zekanın rolü yadsınamaz.

Son düzenleme:
Fen lisesi, diğer liselere nazaran daha iyi. Orada çalışan daha çok. Bizim meslek liselerini zaten biliyorsunuz. Keko dolu.

ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi(sadece bu üçü) girmek bayağı zor. Kendi şehrimdeki profesör oraya ilk zamanlarda araştırma görevlisi olarak girmek istemiş ama olmamış.

Zaten bu üniversitelere giden kişiler meslek garanti imiş. Hocaları yurt dışında okumuş, Türkiye'ye gelip yüzlerce makale yazıp, hatta hâlâ yurtdışınla bağlantısı olan kişiler varmış.

@DNA hocama buradan teşekkür ediyorum. Hoca kalitesi falan tek tek anlattı.

Asıl soru ise: Arkadaşım en kötü Anadolu Üniversitesi'nden tıp kazandı. Ama bayağı bir zorladı. Ben ilk 5 bine giremem falan dedi.

Peki yüksek yerlere giren kişilerin daha iyi zekalı biri olduğunun kanıtı mıdır?

Hocam aslında evet %60 çalışma %25 zeka ve %15 sınav kaygısını atlatma. Hocam o bahsettiğiniz konu neydi? Atar mısınız?

Çoğunlukla zekayla alakalı olduğunu düşünüyorum. Zeki adam, sistem ne kadar kötü olsa da adapte olup koşullara uyum sağlar ve başarıyı elde eder. Çok çalışıp yapamayan bir şeyi yanlış yapıyordur ve bunu kabullenmiyordur.

Bir nebzede evet, bir nebzede hayir. Salaktir ama cok calisiyordur, gecesini gunduze katar calisir kazanir. Birisi vardir hic calismadan veya cok az calisip kazanir. Birisi vardir, cok calisir kazanamaz. Kuzenim tip okudu, okulda hic derse gelmeyen ogrenciler benden yuksek not aliyor diyordu. Kendisi ders calismaktan saclarini falan beyazlatti o derece. Degisir.
Tıptan memnun mu?

Geri
Yukarı