Nitelikli üniversitelere girmek zor mu?

The Tribal Chief

Hectopat
Makaleler
44
Merhaba,

Bir şey yapamıyorum diye kendi canımı sıkıyorum. İşe başlamıştım. 2 haftadır.

Ben daha önceden gitmiştim, yapamadım ve çıktım. Psikoloji, sıkıntı falan. Bu sefer aynı yer gel bizimle tekrardan çalış gibisinden şey yaptılar. Ağır ilaç içtiğim için söylenenleri ve yapılacakları yapamıyorum. Veya unutuyorum. Antidepresan var.

Biz seni idare ederiz merak etme dediler ve 15 gün sonra şutladılar. Özellikle belirtiyorum: Kendileri çağırdı. Pazartesi paramı verecekler.

Mesela ODTÜ kazanan bir kişi ne kadar çalıştı? O başarılı. Bense bir şey yapamıyorum. Açıktan bitirdim. Düşündüm de... O kadar çok mu zor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Bir şey yapamıyorum diye kendi canımı sıkıyorum. İşe başlamıştım. 2 haftadır.

Ben daha önceden gitmiştim, yapamadım ve çıktım. Psikoloji, sıkıntı falan. Bu sefer aynı yer gel bizimle tekrardan çalış gibisinden şey yaptılar. Ağır ilaç içtiğim için söylenenleri ve yapılacakları yapamıyorum. Veya unutuyorum. Antidepresan var.

Biz seni idare ederiz merak etme dediler ve 15 gün sonra şutladılar. Özellikle belirtiyorum: Kendileri çağırdı. Pazartesi paramı verecekler.

Mesela ODTÜ kazanan bir kişi ne kadar çalıştı? O başarılı. Bense bir şey yapamıyorum. Açıktan bitirdim. Düşündüm de... O kadar çok mu zor?
Bölümüne göre.

O kadar çok mu zor?
Kazanmak çok zor değil. Düzenli çalışıp bol pratik yapman lazım ama okuması ayrı dert. Şu an ilk 10-20 bine giren üniversitelilerin çoğu YKS'ye bu kadar çalışsam ilk 100'e girerdim veya yurt dışına falan giderdim der. Kazanmak için günde 8 saat çalışırsın, bir şekilde ilk 10-15k yaparsın diyelim. Okurken bunun 2 katı fazla çalışman gerekebiliyor.

Sizin durumunuz biraz farklı hocam o yüzden ne desek olmaz size. İlk 10k ve daha iyi sıralamalar düzenli ve disiplinli çalışma gerektiriyor. Temeli iyi olan birisi son sene dişini sıkarak 10k yapabilir ama temeli kötü olan birisi için bu çok zor. 50k gibi bir sıralama ise yine derslere hakim olmayı gerektiriyor ama düzensizlik ve ortalama ders çalışma saati ile de yapılır.

Her insan akademik veya iş hayatında başarılı olacak diye bir kaide yok. Sizin de rahatsizliginiz varmış, kafaya takmayın derim. Her şey yoluna girer elbet.

Sizin durumunuz biraz farklı hocam o yüzden ne desek olmaz size. İlk 10k ve daha iyi sıralamalar düzenli ve disiplinli çalışma gerektiriyor. Temeli iyi olan birisi son sene dişini sıkarak 10k yapabilir ama temeli kötü olan birisi için bu çok zor. 50k gibi bir sıralama ise yine derslere hakim olmayı gerektiriyor ama düzensizlik ve ortalama ders çalışma saati ile de yapılır.

Her insan akademik veya iş hayatında başarılı olacak diye bir kaide yok. Sizin de rahatsizliginiz varmış, kafaya takmayın derim. Her şey yoluna girer elbet.
Bu disiplin derken tabiri caizse robot gibi olmak diyebilir miyiz?

Bu disiplin derken tabiri caizse robot gibi olmak diyebilir miyiz?
Hayır, bu durum kişiye göre değişir. Örneğini zaten yukarıdaki mesajımda verdim. Sizin için iyi bir sıralama kaç k demek bilmiyorum ama temeli iyi olan birisi (mesela OBP'si 90) 50k sıralama yapmak için kendini yirtmasi gerekmez. Düzenli ve disiplinli çalışmasi da şart değildir. Ama 70 OBP'si olan birisi o sıralamayı yapmak için baya uğraşır.

Bazı hocalar bu konuda abartmayi çok seviyorlar. Yok günde 600 soru cozuyormus da bilmem neymiş de ya git işine. Ben orta-iyi bir sıralama yaptım, üniversite okuyorum. Mühendislik bölümü ama diğer muhendisliklere oranla biraz zor. Tek tük gıcık dersler var ama onun dışında saç baş yolduracak kadar zor ders görmedim universitede bile. Her gün düzenli olarak çalışmak zorunda da değilim. 3-4 günde bir tekrar yapmak yeterli. Sınavlara 2 hafta kala daha fazla odaklanıp eksiklerini kapatırsin, olay bitti. Bu dediğimi yaparsanız çok nadir kalırsınız derslerden. Mezun olmak için söylüyorum, yoksa tabii kisinin işin ehli olması için kendini geliştirmesi lazım.

Geri
Yukarı