Nitro 16 laptopta Turbo Boost kapatmak performansa fazla etki eder mi?

Cyberpunk 2077'de de 76 dereceyse sorun yok diot için ise normal Artoria hocamın dediği gibi.
İşlemci performasını kapattığımda fps kaybı yaşamıyorum
Afterburner çok daha mantıklı ya da, en temizi AIDA64 Extreme öneriyorum ben direkt Gpu tiki ile çalıştırıp. Orada çıkıyor gerçekler. 😀
Aynı değerleri veriyor hocam sıcaklık 92 lerde geziyor pubg oyununu açtığımda cs2 dede öyle ama İşlemci performansını kapatarak denediğimde 70 lere düşüyor ve fps kaybı vs olmuyor

Dosya Ekleri

• 1212.jpg
    1212.jpg
    192,3 KB · Görüntüleme: 33
No ne 4 ghz sinden bahsediyorsun demedim. ''4ghz falan diyorsun bendeki laptopun işlemci max hızı 5100mhz ve sürekli 5000mhz lerde çalışıyor neredeyse. Hiç te ısınmıyor.'' aha cümlem budur :D Size göre komik veya değil sonuç doğruyu yazmışım. Cihazın zaten minimum çalışma frekansı 3.8ghz falandı galiba. Yazın 3.8ghz ve üstü zaten altı olamaz :D
Birinin yalan söylediğini sanmıyorum. Problemli başka biri daha vardı ısınıyordu onda da. Tam bakmayı da beceremedi ama gördüğüm normalden çok daha fazla ısınması. Bu laptop sürekli 89-90 çalışacak olsa valahi masaüstüne geçerdim istemeye istemeye. 89-90 çalışan monster laptopun fan çıkışından ateş püskürüyor o laptopun pek uzun bi ömrünün de olacağını sanmıyorum. Klavyeside ısınıyordu o sıcaklıklardan dolayı. Klavye altında daha doğrusu anakartın altlarında metal bile yoktu mosnterda. Bu acer de metal plakalar gördüm faydası oluyor ki hiç ısınmıyor klavyesi.
Konu karıştı gitti özetle bu laptopun soğuk çalışması gerek. Yük altında 81 dereceleri geçmemesi gerektiğini düşünüyorum bende 78 derecelerde çalışıyor yük altında. Nadiren 80-81 görüyorum sonra geri düşüyor. bench testi falan yapmıştım en ilk zamanlar. Sürücüler karma karışıkmış ozamanlarda. Şuan önceki halinden çok daha iyi. Gereksiz veya kusurlu driver yüklemiş olabilirim. Şuan windows update dışında sadece nitro sense, acer care center ve nvidia experienceden ekran kartı sürüsü yükledim onun dışında hiç bir bu pc ye ait sürücü yüklemedim. Bütün sürücüleri windows updateden buldu.
İlk zamanlarda yaptığım testin sonucunu ekliyorum aşağıya. Aynı testi yaparsa karşılaştırabilir. Şimdi gördüm 2 test yapmışım hiç bir değişiklik yapmadan yaptım ikisini de. Neden biraz farklı bilmiyorum.
hocam az önce pubg den çıktım cpu sıcaklık dengelide 92 derecede çalışıyor ama İşlemci performansını kapatınca 70 lere düşüyor sizde işlemci performansı açıkmı?

Hocam az önce PUBG'den çıktım CPU sıcaklık dengelide 92 derecede çalışıyor ama İşlemci performansını kapatınca 70'lere düşüyor sizde işlemci performansı açık mı?

Size yazdığım mesajda silinmiş. Tekrar yazayım işlemci performans bölümünde agresif modu kapatınca 74 derece civarlarında çalışan işlemcinin sıcaklığı 55 derece civarlarına düşüyor bende.
Kıyas için r23 testini hwinfo açıkken yapabilirsiniz. Ben testi yaparken nitro sensede performans modu açıktı. Güç modlarındaki işlemci performans ayarı agresif seçiliydi. Laptop düz masa üzerindeydi. Aşağıya test sonuç fotoğraflarını ekliyorum. Sendeki sıcaklıklar 3 derece falan aşağı yada yukarı çıkabilir. Test her yapıldığında sıcaklıklar sabit kalmıyor ufak değişimler oluyor. Eğer sıcaklık farkı çok daha yüksek çıkarsa muhtemelen sendeki laptopta bir problem var.
Başka bir arkadaşta da sıcaklık ile ilgili problem vardı bugün konuya yazmış servise gönderdiğini. Benim farklı nedenden açtığım konuda geçtiği için konu linki eklemiyorum ama kişi isminden bulabilirsin kendi açtığı konu da vardı ismi kerembb.

Dosya Ekleri

• 111.jpg
    111.jpg
    241,4 KB · Görüntüleme: 24
  • 222.jpg
    222.jpg
    239,9 KB · Görüntüleme: 21
Ben yaşıyordum ama sizin cpu temel frekansı yüksek o yüzden yaşamıyor olabilirsiniz, render için kullanacaksanız o kesinlikle fark edecektir. Ayrıca çoğu işlemci zorlayan oyun en azından yükleme ekranlarında bende işlemcinin en yüksek ghz değerini kullanıyor. Turbo boost kapatmak demek bunu engellemeniz anlamına geliyor. Turbo boost kapatmak @Artoria Pendragon hocamda bana destek verecektir bu konuda, tavsiye edilen bir yöntem değil diye biliyorum. UV olsaydı çok rahat olurdu işiniz ama maalesef.

Aynı değerleri veriyor hocam sıcaklık 92 lerde geziyor pubg oyununu açtığımda cs2 dede öyle ama İşlemci performansını kapatarak denediğimde 70 lere düşüyor ve fps kaybı vs olmuyor
AIDA 64 Extreme'nin benchmark sonucu yüzde kaç throttle yaşadınız yazıyor mu ?
Şuradan nasıl test yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Ama yaptıysanız başka.

Son düzenleme:
Size yazdığım mesajda silinmiş. Tekrar yazayım işlemci performans bölümünde agresif modu kapatınca 74 derece civarlarında çalışan işlemcinin sıcaklığı 55 derece civarlarına düşüyor bende.
Kıyas için r23 testini hwinfo açıkken yapabilirsiniz. Ben testi yaparken nitro sensede performans modu açıktı. Güç modlarındaki işlemci performans ayarı agresif seçiliydi. Laptop düz masa üzerindeydi. Aşağıya test sonuç fotoğraflarını ekliyorum. Sendeki sıcaklıklar 3 derece falan aşağı yada yukarı çıkabilir. Test her yapıldığında sıcaklıklar sabit kalmıyor ufak değişimler oluyor. Eğer sıcaklık farkı çok daha yüksek çıkarsa muhtemelen sendeki laptopta bir problem var.
Başka bir arkadaşta da sıcaklık ile ilgili problem vardı bugün konuya yazmış servise gönderdiğini. Benim farklı nedenden açtığım konuda geçtiği için konu linki eklemiyorum ama kişi isminden bulabilirsin kendi açtığı konu da vardı ismi kerembb.
Hocam bende fazla çıkıyor galiba

Ben yaşıyordum ama sizin cpu temel frekansı yüksek o yüzden yaşamıyor olabilirsiniz, render için kullanacaksanız o kesinlikle fark edecektir. Ayrıca çoğu işlemci zorlayan oyun en azından yükleme ekranlarında bende işlemcinin en yüksek ghz değerini kullanıyor. Turbo boost kapatmak demek bunu engellemeniz anlamına geliyor. Turbo boost kapatmak @Artoria Pendragon hocamda bana destek verecektir bu konuda, tavsiye edilen bir yöntem değil diye biliyorum. UV olsaydı çok rahat olurdu işiniz ama maalesef.

AIDA 64 Extreme'nin benchmark sonucu yüzde kaç throttle yaşadınız yazıyor mu ?
Şuradan nasıl test yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Ama yaptıysanız başka.
stres testide yaptım baka baka 10 dakikalık test
SsSsSasASA.jpg

stres testide yaptım baka baka 10 dakikalık test
SsSsSasASA.jpg
asdsdsad.jpg

Buda işlemci performansı devre dışında yaptığım testler cınebench score 13760 verdi aida64'te boost kapalı olmasına rağmen 78.2 çıktı iyimi kötümü bilemedim
turboboostkapalı.jpg
turboboostkapalıaida64.jpg

Dosya Ekleri

• 12121212.jpg
    12121212.jpg
    246,6 KB · Görüntüleme: 18
  • 12121221121212112.jpg
    12121221121212112.jpg
    265,7 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:

stres testide yaptım baka baka 10 dakikalık testEki Görüntüle 2192534

Eki Görüntüle 2192548

Buda işlemci performansı devre dışında yaptığım testler cınebench score 13760 verdi aida64'te boost kapalı olmasına rağmen 78.2 çıktı iyimi kötümü bilemedim Eki Görüntüle 2192549Eki Görüntüle 2192550
Klasik thermal limit var gibi, 100 dereceye kafa atmış. 4 ghz çalışması iyi yine bence. Sadece % kaç throttle yaptığını pek anlayamadım ama olsun canınız saolsun. Tahminimce %4 ile 5 arası bir throttle çıkacaktır o testte bence kötü bir sonucunuz yok. 5 ghz çalışıp ısınınca 4 ghzye düşmüş bir sorun görünmüyor zannımca. Oyunlar cpu w çekimini testler kadar zorlamadığından o kadarda zorlanmaz. Oyunlar için sanırım 3.6 ghz yeterli siz 4 üstünde kalıyorsunuz.

Burada da skor 16K zaten.

stres testide yaptım baka baka 10 dakikalık testEki Görüntüle 2192534

Eki Görüntüle 2192548

Buda işlemci performansı devre dışında yaptığım testler cınebench score 13760 verdi aida64'te boost kapalı olmasına rağmen 78.2 çıktı iyimi kötümü bilemedim Eki Görüntüle 2192549Eki Görüntüle 2192550
Attığım konuya bakarak kendi sıcaklıklarınızı karşılaştırın, arkadaş attığım konuda Gpu'yu test etmemiş AIDA 64'te sadece işlemci tiki var konunun devamında yer vermiş teste bu arada başta yok. Sizin işlemciniz 90W'a dayandığından öyle 92 ve 100 dereceyi görüyorsunuz ve Gpu'da işaretlediğiniz için oluyor. O konu sahibi Gpu işaretlemediğinden düşük çıkıyor bir nebze. İki bileşeni birlikte zorlamak daha yüksek sıcaklıklar demek.

Ha bir de kilitlenmemiş konusu da bu, buradan sorularınızı iletebilirsiniz ona.

Son düzenleme:
Hocam sizce değerler normal mi sizdekiyle arada 10 derece fazla çıkıyor bende normal diyorlar sizde fanlar makstamıydı bu testi yaparken bende otodaydı bide valorant felan girince dengeli modda 92 derece cpu oluyor fps 150 220 arası gidip geliyor Performans moda alınca derece 81 lerde oluyor cpu oyun içi grafik yüksek ayarlar bu arada

Dosya Ekleri

• IMG_20240512_063432.jpg
    IMG_20240512_063432.jpg
    235,1 KB · Görüntüleme: 18
Hocam sizce değerler normal mi sizdekiyle arada 10 derece fazla çıkıyor bende normal diyorlar sizde fanlar makstamıydı bu testi yaparken bende otodaydı bide valorant felan girince dengeli modda 92 derece cpu oluyor fps 150 220 arası gidip geliyor Performans moda alınca derece 81 lerde oluyor cpu oyun içi grafik yüksek ayarlar bu arada
O oyunu oynamadığım için bir şey diyemem.
Ben hep oto fan performans ve dengeli modda kullanıyorum. Hiç turboda max fanda kullanmadım.
r23 testini atmışsınız sıcaklıklar bana pek normal gibi gelmedi. 100 derece sıcaklık sıvı metalli ve bu kadar serin bir işlemci için fazla.

O oyunu oynamadığım için bir şey diyemem.
Ben hep oto fan performans ve dengeli modda kullanıyorum. Hiç turboda max fanda kullanmadım.
r23 testini atmışsınız sıcaklıklar bana pek normal gibi gelmedi. 100 derece sıcaklık sıvı metalli ve bu kadar serin bir işlemci için fazla.
1.5 aylık cihaz bide 10 derece fazla çalışıyor tekrardan temiz bir kurulum yapıcam bakalım bu saatten sonra iade olmaz gibi benimle aynı sorunu yaşıyan 1 kişi daha vardı youtube yorumlarda gördüm
('İnceleme için teşekkürler, sıcaklık değerleri bende bir müddet sonra kötüleşmişti turbo/ performans modunda cinebench de 100 dereceyi görüyordu servis sorun yok diyip geri gönderdiği için cihazı söktüm sıvı metali silip conductonaut extreme ile yeniledim ayrıca ekran kartına da sıvı metal uyguladım(normalde macunla geliyor ekran kartı) şu anda sıcaklıklar cinebench de max 92 görüyor 100w da sabit çalışabiliyor ayrıca fan sesim de azaldı bendeki işlemci 7940hs, şunu da belirteyim sıvı metal sürülü soğutucu nikel kaplı geliyor ekran kartı normal bakır.') bunu yazmıştı sıcaklıktan kurtulmuş sonra büyük ihtimalle yanlış uygulandı bizim laptoplara macun vs garantisi bitince yapıcam içini açmak şimdi büyük risk

Sıvı metal düzgün uygulanmamış olabilir buna benzer durumla karşılaşanlar vardı sıvı metali daha düzgün bir şekilde yayıp sorun çözülebilir.

Geri
Yukarı