Nitro 5 AN515-58 796H, 70 derecede çok gürültülü çalışıyor

ziyayagan

Hectopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 3 gün önce Acer Nitro 5 AN515-58 796h (RTX 3070 versiyonlu) model laptopu aldım.
Daha önce de Nitro 5 kullandığım için biraz sesli çalışacağını biliyordum ama böylesini hiç beklemiyordum.
İlk başta Nitro sense uygulaması üzerinden test yapmaya başladım. Performans modunda PC boştayken CPU'nun 90-99 derece aralığına çıktığını ve fanların 7000RPM'e yaklaştığını gördüm.
Normal modda ise oyunlarda 80-90 derecelere çıkıp fanların 5000RPM ile döndüğünü gözlemledim.

Bu sıcaklık değerleri bana absürt geldi, forumda gezerken Nitro sense uygulamasının uygulama açıkken fazla W çektiğini, bu yüzden fazla derece gösterdiğini başka program ile test edilince daha düşük çıktığını okudum, test ettim ve yazılanlar doğruydu.
HWMonitor ile yaptığım testler sonucu minimum 10 derece daha düşük gösterdiğini gördüm.

Şimdi soruma gelecek olursak, CPU 70 derecede çalışırken fanların 5000RPM de dönmesi normal mi? Benim düşüncem fanlar Nitro sense uygulamasına bağlı olarak çalıştığı. Bu yüzden de orada fazla derece gösterdiği için fanların yüksek devirde çalıştığı yönünde.
Bu bir sorun ise buna nasıl çözüm bulabiliriz?

Not: En güncel BIOS modeli kurulu.

Son düzenleyen: Moderatör:
5000RPM kesinlikle normal zaten bayağı hızlı 5000RPM'de. Anakartından RPM'lerin ayarını ayarlayabiliyorsun, ayrıyeten senseden de. Bu bir sorun değil ancak CPU'nun boşta iken 90 derece olması bir sorun. CPU'n ortalama 40-50 gezmesi gerekiyor boşta iken. GPU'nun fanlarının bile açılmaması gerekiyor. Arka planda yiyen bir şey var mı kontrol et. Virüs vs olabilir. Tam bir tarama yapmanı öneririm. Ancak şöyle bir durum var, eğer Windows kullanıyorsan ve güncelsen, bilgisayarınızı ilk açtığınız zamanlarda Windows Update, Defender gibi yazılımlar cpunuzu yoracaktır ve ısıtacaktır. O zamanlarda bakmış olma ihtimalinizi de göz önünde bulundurarak, anlattığınızdaki tek sorunun boşta olan CPU derecesi olduğunu söyleyebilirim.

5000RPM kesinlikle normal zaten bayağı hızlı 5000RPM'de. Anakartından RPM'lerin ayarını ayarlayabiliyorsun, ayrıyeten senseden de. Bu bir sorun değil ancak CPU'nun boşta iken 90 derece olması bir sorun. CPU'n ortalama 40-50 gezmesi gerekiyor boşta iken. GPU'nun fanlarının bile açılmaması gerekiyor. Arka planda yiyen bir şey var mı kontrol et. Virüs vs olabilir. Tam bir tarama yapmanı öneririm. Ancak şöyle bir durum var, eğer Windows kullanıyorsan ve güncelsen, bilgisayarınızı ilk açtığınız zamanlarda Windows Update, Defender gibi yazılımlar cpunuzu yoracaktır ve ısıtacaktır. O zamanlarda bakmış olma ihtimalinizi de göz önünde bulundurarak, anlattığınızdaki tek sorunun boşta olan CPU derecesi olduğunu söyleyebilirim.

Hocam aslında şuanda aklıma soru işareti oluştu.

Normal ve sessiz modda çalışırken dediğiniz gibi hiçbir sorun yok hatta bazen fan bile çalışmıyor. Ama olay performans moduna geçince başlıyor. Ve Nitro Sense uygulamasında 90 derece gözükürken farklı uygulamalarda 75 80 arası gözüküyor.

Yani benim düşüncem sıcaklık 70 derecelerdeyken bu kadar sesli çalışmasının sebebi nitro sense uygulaması olduğu yönünde.

Hocam aslında şu anda aklıma soru işareti oluştu.

Normal ve sessiz modda çalışırken dediğiniz gibi hiçbir sorun yok hatta bazen fan bile çalışmıyor. Ama olay performans moduna geçince başlıyor. Ve Nitro Sense uygulamasında 90 derece gözükürken farklı uygulamalarda 75 80 arası gözüküyor.

Yani benim düşüncem sıcaklık 70 derecelerdeyken bu kadar sesli çalışmasının sebebi Nitro sense uygulaması olduğu yönünde.

Sesli çalışmıyor şöyle düşün 5000 RPM dediğin şey aşırı hızlı fanlardan geliyor o ses 7000 RPM ise anlayacağın üzere daha hızlı daha iyi soğutma yapıyor performans da daha fazla bilgisayarınızın ısınması normal bir şey Full aktif çalışıyor ancak dediğim gibi 70 CPU yine normal değil performansda bile maximum 60'larda olacağını düşünüyorum CPU'nun illaki bir şeyler açıktır Google olur başka bir şey olur, eğer yok ise cpunuzu tüketen bir şey var onun dışında hepsi normal ısınınca RPM artar ki soğusun.

Sesli çalışmıyor şöyle düşün 5000 RPM dediğin şey aşırı hızlı fanlardan geliyor o ses 7000 RPM ise anlayacağın üzere daha hızlı daha iyi soğutma yapıyor performans da daha fazla bilgisayarınızın ısınması normal bir şey Full aktif çalışıyor ancak dediğim gibi 70 CPU yine normal değil performansda bile maximum 60'larda olacağını düşünüyorum CPU'nun illaki bir şeyler açıktır Google olur başka bir şey olur, eğer yok ise cpunuzu tüketen bir şey var onun dışında hepsi normal ısınınca RPM artar ki soğusun.

Hocam güncel değerleri size sunayım, dediğim gibi 2 program arasında 10 dereceden fazla fark oluyor. Fanlar da nitro sense uygulamasına göre çalıştığını düşündüğüm için aslında olması gerekenden yüksek değerlerde döndüğünü düşünüyorum.

Siz de bu değerleri yorumlarsanız sevinirim. Hepsi pc boştayken alındı.

AIDIA Normal Mod
NORMAL_AIDA64.png

Nitro Sense Normal Mod
NORMAL_NİTRO.png

AIDIA Yüksek Performans
POWER_AIDA64.png

Nitro Sense Yüksek Performans
POWER_NİTRO.png

Birkaç araştırmamdan sonra evet sensenin CPU kullandığını öğrendim görebildim. Yüksek ihtimalle sense de doğru gösteriyor ancak cpunuzu aktif olarak oda tükettiği için dereceniz yükseliyor. AIDA fazlasıyla güvenilir halihazırda. Ve değerleriniz bence normalin bile üstünde iyi. Ben 50 küsurlerde gezer diye düşünüyordum boşta ancak sizinki daha performanslı. Acer soğutma işini başarmış demek ki. Sense fazla önerilen bir program değilmiş anladığım kadarıyla sizde yine araştırmalarınızı yapabilirsiniz. İnsanlar sadece bilgisayarlarının modunu ayarladıktan sonra kapatmak için kullanıyormuş, belki sizde öyle yapmalısınız. Çünkü ciddi bir değer kullanımı mevcut. Umarım ileriki updateleriyle bunu düzeltirler. Güle güle bilgisayarınızı kullanınız, geç cevabım için özür dilerim.

Merhaba bilgisayarınız bu linkteki bilgisayarmı.

Eğer bu linkteki bilgisayarsa birkaç soru sormak istiyorum bende almayı düşünüyorum.

1) RTX 3070 ekran kartı maksimum kaç W bu modelde.
2) klavyeniz RGB mi tek renk mi?
3) MUX Switch var mı?
4) laptopun performansı nasıl birkaç oyundan örnek verebilir misiniz ayrıca yük altında soğutma performansı nasıl?

Bu aralar bende laptopumu değiştirmeyi düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba bilgisayarınız bu linkteki bilgisayarmı.

Eğer bu linkteki bilgisayarsa birkaç soru sormak istiyorum bende almayı düşünüyorum.

1) RTX 3070 ekran kartı maksimum kaç W bu modelde.
2) klavyeniz RGB mi tek renk mi?
3) MUX Switch var mı?
4) laptopun performansı nasıl birkaç oyundan örnek verebilir misiniz ayrıca yük altında soğutma performansı nasıl?

Bu aralar bende laptopumu değiştirmeyi düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Evet hocam bu pc.

1) 140w modeli hocam.
2) RGB
3) Evet.
4) Performansı harika gerçekten üst düzey bir pc. Ama benim tavsiyem 16gb ram alıp çift slot kullanmak. Oyun örneği vermek gerekirse;
Forza Horizon 5: RTX dahil tüm ayarlar ultrada DLSS kapalı 70 fps altına düşmüyor.
Atomic Heart: 100-144 Fps arası alıyorum ayarlar maksimum dlss kalitede.
Elden Ring: En yüksek ayarlarda ort. 100 fps civarıydı sanırım.

Şuan için bunlara bakabildim. Soğutma performansı da gayet iyi sadece biraz sesli çalışıyor zaten konuyu da o yüzden açmıştım ama böyle bir cihaz için normal bence bu sesler bunu fark ettim :D

Başka sorun varsa yardımcı olabilirim.

Geri
Yukarı