Nitro 5 i7-8750H işlemci çok ısınıyor

Oyunpatpat

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayarım Acer Nitro 5 8 GB RAM DDR4 GTX 1050 Ti ekran kartı i7-8750H işlemci 128 GB SSD 1 TB HDD. Bilgisayarımda FPS düşüşleri yaşıyorum ve ısınma sorunu olduğunu düşünüyorum. Full grafiklerde 60 FPS anca alabiliyorum yoksa oyun içinde FPS düşüşleri yaşıyorum. Fazla ısınıyor 91 92 93 seyirlerinde dereceler. Sorum şu HDD'i değiştirmem bu ısınmada işlemciyi rahatlatır mı veya RAM'i 8'den 16'ya yükseltsem bu ısınmayı düşürür mü? Termal macun ne kadar etkilidir bu konuda ve bu ısınma sorunu başka nasıl çözülebilir? Turbo Boost'u devre dışı bırakıyorum ısı normale dönüyor fakat devre dışı bırakınca da bilgisayarın bir önemi kalmıyor 2.1 GHz'da çalışıyor Turbo Boost'lu 4.05 GHz.

2.1 ghz de çalışırkende ekran kartını besleyebiliyorsa ve fps düşmesi yoksa kullanılmaya devam edilebilir.

Eğer Laptop'u 1.5-2 seneden fazladır kullanıyorsan temal macun yenilenmesi ve fan temizliği çok rahatlatacaktır.
termal macun yenilendi ve fanlar temizlendi
Undervolt yapabilirsin.
bunu yapmam bilgisayar zarar verirrmi
2.1 GHz'de çalışırken de ekran kartını besleyebiliyorsa ve FPS düşmesi yoksa kullanılmaya devam edilebilir.

60 FPS'ye kadar besliyor diyebilirim ama yine de droplar oluyor ve yüksek grafiklerde oynayamıyorum.

Undervolt yapabilirsin, işlemci frekansı sabitleyebilirsin, iyi bir termal macun sürebilirsin, soğutucu alabilirsin. Bende de i7 9750H var 2.6GHz'de sabit kullanıyorum, termal macununu yeniledim, undervolt yaptım anca 95 derecelerden 80'lere kadar düşürebildim benim cihazım ince ve soğutması kötü sen daha iyi değerler alabilirsin belki.

Bende sabit 2.9 GHz'de kullanıyorum çok rahat besliyor GTX 1660 Ti'yi. Sıcaklık olarak da 77 dereceyi geçemiyor işlemci.

Undervolt yapabilirsin, işlemci frekansı sabitleyebilirsin, iyi bir termal macun sürebilirsin, soğutucu alabilirsin. Bende de i7 9750H var 2.6GHz'de sabit kullanıyorum, termal macununu yeniledim, undervolt yaptım anca 95 derecelerden 80'lere kadar düşürebildim benim cihazım ince ve soğutması kötü sen daha iyi değerler alabilirsin belki.

Bu undervoltu nasıl yapıcağımı bilmiyorum ve YouTube'dan baktığıma göre mavi ekran alabilirsiniz deneyerek yapın diyor ve bu riski alabilecek bilgiye sahip değilim. Termal macunu değişmiştim fakat sanırım adi bir macun sürdüler bunu en kısa zamanda değiştirip tekrar deneyeceğim. Bir de senin sanırım stock işlemci hızın 2, 6 benimki 2, 1 bu yüzden Turbo Boost'u kapattığımda yeterli verim alabiliceğimi düşünmüyorum ve overclock yapmak içinde yeterli bilgim yok bunları YouTube'dan izleyerek yapsam bana zararı olur mu?
Bende sabit 2.9 GHz'de kullanıyorum çok rahat besliyor GTX 1660 Ti'yi. Sıcaklık olarak da 77 dereceyi geçemiyor işlemci.

Bende 3, 0'a sabitlemeyi düşündüm fakat hangi bilgisayarcıya götürsem gerek yok öyle bir şeye deyip geri yolluyor bende kendi başıma bu işe girişmek istemedim bilen arkadaşlarım var eğer yaptırabilirsem sorunumun çözülüp çözülmediğine dair buraya yazarım diğer arkadaşlarda kullanırlar.

ThrottleStop dan FIVR bölümümdeki Turbo ratio limits kısmından çekirdeklerin limitini belirleyebilirsin Turbo modu kapatmana gerek yok.

Dosya Ekleri

• 1602150110207432150688.jpg
    1602150110207432150688.jpg
    90,3 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:

Geri
Yukarı