Noctua NF-P12-14 Redux vs Arctic P12-P14

Erkin Ulaş

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI B450 Tomahawk
AMD Ryzen 3600
CORSAIR Vengeance 8+8 16 GB 3000mhz
ZOTAC RTX 3080Ti AMP! Holo
FSP Hydro G PRO 1000W
WD Black SN750 1 TB
SEAGATE 1 TB 7200 RPM
KINGSTON A400 120 GB
VIEWSONIC XG 2402
CORSAIR K70 MK.2 Red Swich
MSI DS200
ASUS TUF H3 Wireless
MSI Vampiric 011C
Vampiric 011C kasa için 5 adet satın alacağım ve kasam 140mm fanları da destekliyor. İki ürününde 140mm olan versiyonlarında 50 lira fark bulunuyor sizin tavsiyeniz nedir? Hangi markanın hangi versiyonunu alırdınız?

Şuan 3 adet Arctic Bionix F120 PWM PST ve 3 adet Bionix P120 PWM PST fan mevcut kasamda. P120'ler ön tarafta giriş olarak, F120'ler biri arka ikisi üst egzost olarak çalışıyor. P serisi statik basıncı yüksek ve işlemci, radyatör için daha uygun. F120 serisi öneririm 69CFm değerini hissettiriyor. Eğer böyle karşılaştırma yapabilseydim önleride F120 olarak tercih ederdim. Özellikle PST özelliği anlamı direk birbirine bağlanarak tek soketten çalışabiliyor olmaları.

Noctua Redux serileri de bildiğim kadarıyla statik basıncı yüksek işlemci, radyatör kullanımına daha uygun fanlar.

Ben 120mm için görüş belirttim. 140mm uyuyorsa onuda tercih edebilirsiniz fakat şöyle bir detay var; Normalde 25mm fanların kalındığı, Arctic de 27mm. Ben sıkıntı yaşamadım da onuda göz önünde bulundurun eğer Arctic alacaksanız.

Noctua tabikide.
Redux modeliyle normali arasında pad farkı varmış sadece sanırım. 200 lira farka değeceğini düşünmediğim için sormadım bile. Asıl soru 140mm olan modeli için 50 lira fazladan verilir mi performans farkına değer mi?

Kasa fanı olarak ve açık alanlar için airflow değeri yüksek olan fanı tercih ederdim şahsen.
Bu durumda Noctua daha iyi görünüyor.

Şuan 3 adet Arctic Bionix F120 PWM PST ve 3 adet Bionix P120 PWM PST fan mevcut kasamda. P120'ler ön tarafta giriş olarak, F120'ler biri arka ikisi üst egzost olarak çalışıyor. P serisi statik basıncı yüksek ve işlemci, radyatör için daha uygun. F120 serisi öneririm 69CFm değerini hissettiriyor. Eğer böyle karşılaştırma yapabilseydim önleride F120 olarak tercih ederdim. Özellikle PST özelliği anlamı direk birbirine bağlanarak tek soketten çalışabiliyor olmaları.

Noctua Redux serileri de bildiğim kadarıyla statik basıncı yüksek işlemci, radyatör kullanımına daha uygun fanlar.

Ben 120mm için görüş belirttim. 140mm uyuyorsa onuda tercih edebilirsiniz fakat şöyle bir detay var; Normalde 25mm fanların kalındığı, Arctic de 27mm. Ben sıkıntı yaşamadım da onuda göz önünde bulundurun eğer Arctic alacaksanız.
Bionix fanlara hiç bakmamıştım buda cazip duruyor. Radyatör için değil 3 giriş ve 2 çıkış olarak kullanacağım yani kasa içindeki maximum sirkülasyon önemli.

Kasa fanı olarak ve açık alanlar için airflow değeri yüksek olan fanı tercih ederdim şahsen.
Bu durumda Noctua daha iyi görünüyor.

Ben 120mm olan modeliyle arasındaki 200rpm olayına takıldım biraz

Kasanız 140mm destekliyorsa tabikide 140mm olanları kullanın, çok bir performans farkı olacağını sanmıyorum kasa içinde olan hava sirkülasyonu bir yere kadar performansa etki eder, 5 tane 120mm taksanızda 5 tane 140mm taksanızda çok fark olmayacaktır.
Ben NF-P12 1700 Redux almıştım daha önce, gayet sessiz fanlar iyi de hava akımı oluşturuyorlar fakat bir kere fan alıp sonra unutmak istiyorsanız NF-P12 A12x25 almakta fayda olacaktır.

Kasanız 140mm destekliyorsa tabii ki de 140mm olanları kullanın, çok bir performans farkı olacağını sanmıyorum kasa içinde olan hava sirkülasyonu bir yere kadar performansa etki eder, 5 tane 120mm taksanızda 5 tane 140mm taksanızda çok fark olmayacaktır.
Ben NF-P12 1700 Redux almıştım daha önce, gayet sessiz fanlar iyi de hava akımı oluşturuyorlar fakat bir kere fan alıp sonra unutmak istiyorsanız NF-P12 A12x25 almakta fayda olacaktır.

Hocam fiyatı tam 2 katı 5 tane fana 2.500 lira vermek ne bileyim saçma olmaz mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Link paylaşabiliyor muyum bilmiyorum da videoyu 24.dk itibarıyla izleyiniz. Özellikle çekişte airflow, static farkı çok net belli oluyor. Arctic P ve F serisi arasındaki fark.

Yeni konular

Geri
Yukarı