Noctua NH-D14 kabloları nereye takılmalıdır?

suiti

Decapat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar, elimde noctua NH-D14 soğutucu var. Aslında planım Corsair H100X almaktı. Fakat bir arkadaşım, aldığı ve daha kullanmaya bile fırsat bulamadığı noctua NH-D14 soğutucuyu bana sattı. 400 TL’ ye satın aldım ve uyguna geldiği için açıkçası beni cezbetti. Ürün daha sıfır, şu an kargoda ve yarın elimde olacak. Kafama takılan bazı sorular var ve sizinle paylaşmak istedim, konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok müteşekkir olurum.
1) Bazı videolarda RAM’lerin montaj aşamasında sıkıntı yarattığını gördüm. Benim kullandığım RAM: G.Skill Sniper X 3000 MHz 2x8 GB. Sizce bu RAM sıkıntı yaratır mı? Ek olarak yedekte duran XPG Gammix D30 2x8 3000 MHz RAM var. Sanırım noctua NH-D14 soğutucu için “Low profile” adı verilen RAM’ler uygun oluyor. Benim elimdeki RAM’lerden herhangi biri “Low profile” midir? Ya da halihazırda kullandığım G.Skill RAM’i değiştirmeme gerek var mıdır?
2) Daha önceki soğutucum sıvı soğutma olduğu için soğutucu pinlerini, CPU_PUMP1 vs. GIRIŞLERINE takıyordum. Şimdi hangi pinleri kullanmam gerekecek? (Anakart MSI MPG Z390 GAMING Plus.)
Çok uzun bir yazı olduğunun farkındayım fakat bu işlerdeki cahilliğime verin. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1. Normalde soğutucunun anakarttan yüksekliği 44 mm. Eğer RAM'leriniz bundan daha uzunsa, RAM'lere temas eden fanı soğutucudan çıkarıp biraz daha yüksek bir şekilde takabilirsiniz tekrardan. Hiç olmadı direkt çıkarabilirsiniz.
  2. Soğutucunun kutusundan iki fanı bir çıkışa bağlamak için 1 to 2 splitter kablo çıkıyor. İki fanı bu kabloya bağlayıp diğer ucunu CPU_FAN çıkışına başlamanız yeterli olacaktır.

1. Normalde soğutucunun anakarttan yüksekliği 44 mm. Eğer RAM'leriniz bundan daha uzunsa, RAM'lere temas eden fanı soğutucudan çıkarıp biraz daha yüksek bir şekilde takabilirsiniz tekrardan. Hiç olmadı direkt çıkarabilirsiniz.
  2. Soğutucunun kutusundan iki fanı bir çıkışa bağlamak için 1 to 2 splitter kablo çıkıyor. İki fanı bu kabloya bağlayıp diğer ucunu CPU_FAN çıkışına başlamanız yeterli olacaktır.
Teşekkür ederim. Kabloları dediğiniz şekilde bağladığım takdirde soğutucunun fanlarını kontrol edebilecek miyim? Yani Smart Mod’a vs. alabilecek miyim?

Bahsettiğiniz ayarı bilmiyorum. Fakat fanlar PWM destekli olduğu için anakart üzerinden kontrol edebilirsiniz. Eğer smart mode da bu kategori içine giriyorsa cevap evet.

Yeni konular

Geri
Yukarı