Node.js+express.js + MongoDB site yayınlama

FitzRoy

Hectopat
Node.js+express.js + MongoDB ile proje geliştirmek istiyorum fakat web sitesini yayınlamak için hangi hostingi seçeceğimi bilmiyorum. Linux tabanlı mı olmalı? Yardım eder misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
ASP'yi nereden okudun? Bilgin de yanlış. Sadece ASP.NET Core için Linux uyumlu olur.

1. ASP bilgisi vermemiş arkadaş ancak Windows Hosting üzerinde genelde ASP, .Net ve veri tabanı olarak MSSQL, MS Access kullanılır. ASP ile uzaktan yakından alakası olmayacak ise Windows Hosting hizmeti satın almasına gerek yok.

2. Linux üzerinde PHP ve veri tabanı olarak MySQL ile stabil çalışır. Linuxta yine node.js, express.js vb. kullanılabilir.

3. Madem bu kadar bilgi sahibisin, bana sataşmak yerine buyur arkadaşın sorusunu cevapla. :)

3. Madem bu kadar bilgi sahibisin, bana sataşmak yerine buyur arkadaşın sorusunu cevapla. :)
Sana sataşmadım, verdiğin yanlış bilgiyi düzelttim. Ben kesin bir fikir sahibi olmadığım için konuya yazmamayı tercih ettim ancak sen fikrin olmadığı halde konuya yazdın. Ben de konu sahibi yanlış yönlenmesin diye düzeltme ihtiyacı hissettim. Yanlışını kabullenmek yerine üste çıkmana gerek yok. Bir de üste çıkmak için konu ile alakasız bilgileri yazmayı tercih etmişsin. Gereksiz...

Konu sahibine tavsiyem ise AWS'den uygun paketlerde bir sunucu alması olur.

Ek olarak NoSQL olan MongoDB kullandığın için bir ihtimal uygulamanı build ettiğin kodları herhangi bir sunucuya yüklemen yeterli olabilir. Dene derim. Çünkü Node.js de nihayetinde bir JS koduna derleniyor. Örneğin React.js build edildiğinde ek bir pakete gerek olmadan çalışabiliyor. Tabii React.js yalnızca front-end taraflı bir framework. Node.js gibi bir back-end frameworkünde bu geçerli olmayabilir.

Sana sataşmadım, verdiğin yanlış bilgiyi düzelttim. Ben kesin bir fikir sahibi olmadığım için konuya yazmamayı tercih ettim ancak sen fikrin olmadığı halde konuya yazdın. Ben de konu sahibi yanlış yönlenmesin diye düzeltme ihtiyacı hissettim. Yanlışını kabullenmek yerine üste çıkmana gerek yok. Bir de üste çıkmak için konu ile alakasız bilgileri yazmayı tercih etmişsin. Gereksiz...

Konu sahibine tavsiyem ise Aws'den uygun paketlerde bir sunucu alması olur.

Ek olarak nosql olan MongoDB kullandığın için bir ihtimal uygulamanı Build ettiğin kodları herhangi bir sunucuya yüklemen yeterli olabilir. Dene derim. Çünkü Node.js de nihayetinde bir JS koduna derleniyor. Örneğin React.js Build edildiğinde ek bir pakete gerek olmadan çalışabiliyor. Tabii React.js yalnızca Front-End taraflı bir Framework. Node.js gibi bir Back-End frameworkünde bu geçerli olmayabilir.

Projeye daha başlamadım. Blog tasarlamak istiyorum. C# bilgim olmadığı için ASP.net kullanmak istemedim. Şimdi bu herhangi bir Linux tabanlı hosting alsam node.js çalışacak mı üstünde. Tam emin değilim. Ek özelliklerde desteklenenlerde göremediğim için sormak istedim.

Konu sahibine tavsiyem ise Aws'den uygun paketlerde bir sunucu alması olur.

Ek olarak nosql olan MongoDB kullandığın için bir ihtimal uygulamanı Build ettiğin kodları herhangi bir sunucuya yüklemen yeterli olabilir. Dene derim. Çünkü Node.js de nihayetinde bir JS koduna derleniyor. Örneğin React.js Build edildiğinde ek bir pakete gerek olmadan çalışabiliyor. Tabii React.js yalnızca Front-End taraflı bir Framework. Node.js gibi bir Back-End frameworkünde bu geçerli olmayabilir.

Bir de hocam amazona baktım da 20-30 dolar diyor. Blog için her ay 30 dolar fazla kaçar bana. :D
1. ASP bilgisi vermemiş arkadaş ancak Windows hosting üzerinde genelde ASP, .Net ve veri tabanı olarak MSSQL, ms Access kullanılır. ASP ile uzaktan yakından alakası olmayacak ise Windows hosting hizmeti satın almasına gerek yok.

2. Linux üzerinde PHP ve veri tabanı olarak MySQL ile stabil çalışır. Linux'ta yine node.js, express.js vb. kullanılabilir.

3. madem bu kadar bilgi sahibisin, bana sataşmak yerine buyur arkadaşın sorusunu cevapla. :)

Hocam yanlışınız var galiba. Windows tabanlı hostinglerde ASP.net kullanılması lazım diye biliyorum.

Yıllarca Aktif Bilişim üzerinden reseller hosting hizmeti kullandım. Tavsiye ederim.

Node.js desteği konusunda kendilerinden bilgi alabilirsiniz.

Projeye daha başlamadım. Blog tasarlamak istiyorum. C# bilgim olmadığı için ASP.net kullanmak istemedim. Şimdi bu herhangi bir Linux tabanlı hosting alsam node.js çalışacak mı üstünde. Tam emin değilim. Ek özelliklerde desteklenenlerde göremediğim için sormak istedim.

Bir de hocam amazona baktım da 20-30 dolar diyor. Blog için her ay 30 dolar fazla kaçar bana. :D

Hocam yanlışınız var galiba. Windows tabanlı hostinglerde ASP.net kullanılması lazım diye biliyorum.

Evet, ASP.net Windows üzerinde çalışır dediğiniz gibi. Yazdığım mesaj yanlış anlaşıldı sanırım. ASP.net, ASP gibi dillerle işiniz olmayacaksa Windows'a gerek yok demiştim. :)

Blog için Node.js kullanman da biraz fantezi zaten :D

Yapman gereken hosting firmalarının paket adıyla birlikte destek kısmından Node.js desteğini sormak.

Blog için Node.js kullanman da biraz fantezi zaten :D

Yapman gereken hosting firmalarının paket adıyla birlikte destek kısmından Node.js desteğini sormak.

Hocam sadece HTML5, CSS3, JavaScript bildiğim için ondan Node.js kullanayım dedim. Sonradan diğer dilleri de öğrenmek istiyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

Başlangıç için en basit çözüm digitalocean ya da AWS lightsail olur sanırım, ayrıca öğrenciyseniz ikisi de ücretsiz kredide veriyor. OS için Linux idealdir ben genellikle Ubuntu kullanıyorum.

Geri
Yukarı