Node.js PHP'den nasıl daha iyi?

Kardeşim sen mezun olana kadar AI'ler yazılım alanında her işi yapmaya başlar bence boşa heveslenme. Ben bile fullstack engineer olarak yapay zeka mühendisliğine kaymaya başladım. Maalesef durum bu.
Eğer gerçekten developer olsan bu saçma yorumu yazmazdın. Hesap makinesi icat edilince matematikçiler işsiz mi kaldı? Tam tersine daha karmaşık işlerle uğraşabilir hale geldiler. Aynısı yapay zeka ve yazılım içinde geçerli. Artık önceden yapamadığımız daha karmaşık işlerle daha rahat ve daha çok uğraşacağız.

Eğer gerçekten developer olsan bu saçma yorumu yazmazdın. Hesap makinesi icat edilince matematikçiler işsiz mi kaldı? Tam tersine daha karmaşık işlerle uğraşabilir hale geldiler. Aynısı yapay zeka ve yazılım içinde geçerli. Artık önceden yapamadığımız daha karmaşık işlerle daha rahat ve daha çok uğraşacağız.
Bu ne saçma bir kıyas? Bir de benim yorumuma saçma diyip whataboutism yapmışsın. Hesap makinesi sadece işlem yapabiliyor. Devasa bir proje değil yani. Yazılım dünyasında yapabileceğin işler belli. Bundan daha ötesi yok. Bir web app'ini her zaman aynı limitasyonda yazarsın. Kullanabileceğin şeylerin limiti belli. Ve azıcık araştırırsan ChatGPT bu hızla giderse 5 yıldan bile daha erken sürede yazılım sektöründeki tüm alanları bitirir. Çünkü her geçen gün data kümesi genişliyor ve öğrenme yetisini geliştiriyor. Bir yapay zekaya öğrenmeyi öğretirseniz aşırı hızlı gelişim kaçınılmaz olur. Böylelikle de sektörün sonu hızlıca gelir. ChatGPT 4.0 ile sıfırdan Flappy Bird oyununu sıfırdan yazabilecek noktaya gelindiyse, halihazırda gelişmiş olan bir yapay zekanın üstüne koymak daha kolay olacaktır.

Son düzenleme:
Bir yapay zekaya öğrenmeyi öğretirseniz aşırı hızlı gelişim kaçınılmaz olur.
ChatGPT bir deep learning projesi dolayısı ile machine learning'in çeşitli alt dalları gibi kendi kendine öğrenmiyor. Çok büyük veri setleri insan eli ile işaretleniyor ve sonrasında eğitiliyor.
Çünkü her geçen gün data kümesi genişliyor ve öğrenme yetisini geliştiriyor.
Her geçen gün dataset'i genişlemiyor. Yukarıda dediğim gibi deep learning kendi kendine öğrenmez. Eğitilir. Dataset oluşturma deep learning'de en zaman alıcı iştir. Bu yüzden dataset genişlediğinde genelde sürüm atlatıyorlar yapay zekaya. GPT3.5 den GPT4 e gibi.
ChatGPT 4.0 ile sıfırdan Flappy Bird oyununu sıfırdan yazabilecek noktaya gelindiyse, halihazırda gelişmiş olan bir yapay zekanın üstüne koymak daha kolay olacaktır.
Yapay zeka bu seviyeye 1 yılda gelmedi 70 yılda geldi. Üstelik bu süreçte 3 tane ai winter yaşadı. ChatGPT tarzı sistemler zaten vardı dünyada. Sadece arkalarında büyük destekçiler olmadığı için topluma ücretsiz açılamıyordu ve dolayısı ile gerçek kullanıcı verilerine erişemiyordu. ChatGPT internette binlerce kodu bulunan her şeyi çok iyi yazar, flappy bird gibi. Ama eğer gerçekten yazılım sektörünün içindeysen bunun ne kadar basit bir iş olduğunu, yaklaşık 250 satır kod ile yapılabilineceğini, ve gerçek projelerin 100.000 satırdan az olmadığını bilirsin.
Hesap makinesi sadece işlem yapabiliyor. Devasa bir proje değil yani. Yazılım dünyasında yapabileceğin işler belli. Bundan daha ötesi yok.
Bundan daha ötesi var dostum. Hesap makineleri günümüz bilgisayarlar mimarisinin temelini oluşturuyor. Günümüz bilgisayarları birer gelişmiş hesap makinesi.
Bu ne saçma bir kıyas? Bir de benim yorumuma saçma diyip whataboutism yapmışsın. Hesap makinesi sadece işlem yapabiliyor. Devasa bir proje değil yani. Yazılım dünyasında yapabileceğin işler belli. Bundan daha ötesi yok. Bir web app'ini her zaman aynı limitasyonda yazarsın. Kullanabileceğin şeylerin limiti belli. Ve azıcık araştırırsan ChatGPT bu hızla giderse 5 yıldan bile daha erken sürede yazılım sektöründeki tüm alanları bitirir. Çünkü her geçen gün data kümesi genişliyor ve öğrenme yetisini geliştiriyor. Bir yapay zekaya öğrenmeyi öğretirseniz aşırı hızlı gelişim kaçınılmaz olur. Böylelikle de sektörün sonu hızlıca gelir. ChatGPT 4.0 ile sıfırdan Flappy Bird oyununu sıfırdan yazabilecek noktaya gelindiyse, halihazırda gelişmiş olan bir yapay zekanın üstüne koymak daha kolay olacaktır.
Eğer sen nitelikli iş yapmıyorsan, bir şirketteki işin sürekli copy-paste yazılımcılığı ise alan değiştirmeyi düşünebilirsin. Ancak nitelikli iş yapıyorsan korkmana gerek yok. Bu meseleye ilk uyum sağlayacak olan bilgisayar sektörü olacak. Önceden 1 ayda yaptığımız işi artık 1 haftada yapacağız. Maliyetler ucuzlayacak. Dahada önemlisi eskiden 7/24 crud ile uğraşırken artık daha bilimsel işlerle uğraşacağız. Bize üniversitelerde o matematiği boşa öğretmiyorlar sonuçta değil mi?

ChatGPT bir Deep learning projesi dolayısı ile machine Learning'in çeşitli alt dalları gibi kendi kendine öğrenmiyor. Çok büyük veri setleri insan eli ile işaretleniyor ve sonrasında eğitiliyor.

Her geçen gün Dataset'i genişlemiyor. Yukarıda dediğim gibi Deep learning kendi kendine öğrenmez. Eğitilir. Dataset oluşturma Deep Learning'de en zaman alıcı iştir. Bu yüzden dataset genişlediğinde genelde sürüm atlatıyorlar yapay zekaya. GPT3.5'ten GPT4'e gibi.

Yapay zeka bu seviyeye 1 yılda gelmedi 70 yılda geldi. Üstelik bu süreçte 3 tane AI winter yaşadı. ChatGPT tarzı sistemler zaten vardı dünyada. Sadece arkalarında büyük destekçiler olmadığı için topluma ücretsiz açılamıyordu ve dolayısı ile gerçek kullanıcı verilerine erişemiyordu. ChatGPT internette binlerce kodu bulunan her şeyi çok iyi yazar, Flappy Bird gibi. Ama eğer gerçekten yazılım sektörünün içindeysen bunun ne kadar basit bir iş olduğunu, yaklaşık 250 satır kod ile yapılabilineceğini, ve gerçek projelerin 100.000 satırdan az olmadığını bilirsin.

Bundan daha ötesi var dostum. Hesap makineleri günümüz bilgisayarlar mimarisinin temelini oluşturuyor. Günümüz bilgisayarları birer gelişmiş hesap makinesi.

Eğer sen nitelikli iş yapmıyorsan, bir şirketteki işin sürekli copy-paste yazılımcılığı ise alan değiştirmeyi düşünebilirsin. Ancak nitelikli iş yapıyorsan korkmana gerek yok. Bu meseleye ilk uyum sağlayacak olan bilgisayar sektörü olacak. Önceden 1 ayda yaptığımız işi artık 1 haftada yapacağız. Maliyetler ucuzlayacak. Dahada önemlisi eskiden 7/24 CRUD ile uğraşırken artık daha bilimsel işlerle uğraşacağız. Bize üniversitelerde o matematiği boşa öğretmiyorlar sonuçta değil mi?

Hocam arkadaşın sözleri sürekli nedense moralimi bozuyordu. Teşekkürler hepsini cevapladığınız için :)

Hocam arkadaşın sözleri sürekli nedense moralimi bozuyordu. Teşekkürler hepsini cevapladığınız için :)

Ne demek dostum. Sen kendini geliştirmeye ve sürekli güncel kalmaya bak. Bilgisayar bilimi 70-80 yıllık bir bilim. Daha çok yolu var. Bu bilim daha binlerce yıl bitmeyecek. Yapay zeka sadece bu bilimi destekleyebilir. Asla bitiremez.

Aklıma gelmişken tarih tekerrürden ibaret derler ya, buna çok güzel bir örnek Lord Kelvin'in kuantum fiziğinin başlangıcı olarak kabul edilen 1900 tarihinden (Max Planck'ın deneyi) 3 yıl önce söylediği şu sözdür: "There is nothing New to be discovered in physics Now. All that remains is more and more precise measurement." Neredeyse fizik biliminin bittiğine ve artık yeni keşfedilecek bir şeyin kalmadığına sadece daha hassas ölçümler yapılması gerektiğine çıkan bu söz söylendikten 2 yıl sonra dünya kuantum fiziği ile tanışmıştır. Ve kuantum fiziği; fiziğin temel prensiplerinin, Newton'un hareket kanunlarının, termodinamiğin ilkelerinin(ikinci yasa, entropi prensibi) ve elektromanyetizma kurallarının(Kuantum elektrodinamiği) tam da fizik bitti denilen noktada resmen yetersiz olduğunu kanıtlamış ve hepsinin baştan yazılmasına sebebiyet vermiştir.

Buradan çıkaracağımız ders ister bilgisayar bilimi, ister fizik bilimi olsun bilim asla bitmemekte, sadece şekil değiştirmektedir. İster kuantum fiziği ile uğraşan olun ister CRUD işlemleri ile, eğer bilimi ve bilimsel metodolojiyi arkanıza alırsanız ve sürekli kendinizi güncel tutarsanız yapay zeka sadece sizin destekçiniz olabilir.

Geri
Yukarı