Node.js PHP'den nasıl daha iyi?

phpdead.jpg

NodeJS için çok fazla kütüphane ve paket var. Bu da geliştirme sürecini hızlandırıyor elbette ama artısı olduğu kadar eksisi de var bu işin. Ben hala PHP tercih ediyorum bazı projelerimde ancak NodeJS ile kesinlikle daha kısa sürede aynı şeyleri yapabiliyorsunuz.

Eki Görüntüle 1723065

Node.js için çok fazla kütüphane ve paket var. Bu da geliştirme sürecini hızlandırıyor elbette ama artısı olduğu kadar eksisi de var bu işin. Ben hala PHP tercih ediyorum bazı projelerimde ancak Node.js ile kesinlikle daha kısa sürede aynı şeyleri yapabiliyorsunuz.

2011 Angular öğren PHP öldü demiş.
2021'de Angular öldü PHP hala en çok kullanılandan biriymiş :D
Hocam daha lisedeyim yani sektör bazında daha yerniyim. Yazılımcıların alıp veremediği ne bu PHP ile.

@roser137 arkadaş gayette yeterli sebeplerle açıklamış.
Eğer yeni bir projeye başlıyorsanız daha güncel ve yenilikçi teknolojiler seçmeniz öneririm.

Eğer Fullstack devam edeceksen, MERN stack veya nextjs öğrenebilirsin.

Hocam benim tavsiyem ilk önce php öğrenip Web ile ilgili tanımları kolayca öğrenip daha sonra nodejs e geçmeniz. Çünkü php de backend mantığını çok iyi anlayacağınız umuyorum. Bunlar session ve cookie lerin tanımlama veya PDO ları öğrenebilirsiniz. Daha sonra nodejs e geçip konsol üzerinden küçük çaplı uygulamalar yaparak geçebilirsiniz. Daha sonra express.js ile php de öğrendiğiniz backend mantığını kullanarak web siteleri yapabilirsiniz.
NodeJS, php den daha iyi olduğu konular var php nin nodejs den daha iyi olduğu konular var. İnsanlar genelde nodejs çok popüler olduğu için php ye laf atıyor ama internetteki azınsanmayacak sayıdaki sitede php kullanılıyor. İyi forumlar

Hocam benim tavsiyem ilk önce php öğrenip Web ile ilgili tanımları kolayca öğrenip daha sonra nodejs e geçmeniz. Çünkü php de backend mantığını çok iyi anlayacağınız umuyorum. Bunlar session ve cookie lerin tanımlama veya PDO ları öğrenebilirsiniz. Daha sonra nodejs e geçip konsol üzerinden küçük çaplı uygulamalar yaparak geçebilirsiniz. Daha sonra express.js ile php de öğrendiğiniz backend mantığını kullanarak web siteleri yapabilirsiniz.
NodeJS, php den daha iyi olduğu konular var php nin nodejs den daha iyi olduğu konular var. İnsanlar genelde nodejs çok popüler olduğu için php ye laf atıyor ama internetteki azınsanmayacak sayıdaki sitede php kullanılıyor. İyi forumlar
Teşekkür ederim hocam. Benimde planım o yöndeydi zaten.

Hocam neden next.js önerdiniz ki. Node.js'den farkı nedir?
Nodejs backend bir framework iken nextjs Fullstack bir framework. Arka tarafta nodejs ve view tarafında ise React kullanıyor. Ben api tarafını sevmiyorum custom server oluşturmak daha mantıklı geliyor fakat view kısmında oldukça başarılı.

Node.js backend bir Framework iken nextjs Fullstack bir Framework. Arka tarafta Node.js ve view tarafında ise React kullanıyor. Ben API tarafını sevmiyorum Custom server oluşturmak daha mantıklı geliyor fakat view kısmında oldukça başarılı.

Hocam o zaman ilk başta back-1End'e aşina olmak hem de bayağı bir ilgim olduğu için PHP sonra da next.js geçicem.. Teşekkür ederim size de yardımlarınız için :)

Kardeşim sen mezun olana kadar AI'ler yazılım alanında her işi yapmaya başlar bence boşa heveslenme. Ben bile fullstack engineer olarak yapay zeka mühendisliğine kaymaya başladım. Maalesef durum bu.

Heves kirmasaydiniz iyiydi hocam.

Kardeşim sen mezun olana kadar AI'ler yazılım alanında her işi yapmaya başlar bence boşa heveslenme. Ben bile fullstack engineer olarak yapay zeka mühendisliğine kaymaya başladım. Maalesef durum bu.

@RaSGooL Hocam arkadaşın yorumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı