Node.js vs. PHP (Laravel)

hakam45

Kilopat
Daha fazla  
Mesela Amazon veya AliExpress gibi dünya çapında büyük bir e-ticaret websitesi kurulacağını varsayalım. Böyle bir projede Node.js mi kullanmak daha mantıklı olurdu yoksa PHP mi? Hangisi böyle bir büyük yükü kaldırabilir? Hız konusunda Node.js'in önde olduğu açık ama büyük yükleri kaldırabilir mi?

Backend tarafinda ikisi de Java kullaniyor, CPU intesive backend gelistireceksen PHP ya da JS kullanmak pek akil kari degil.

I/O heavy is yapan middleware katmani yazabilirsin ama orada da daha memory optimize alternatifler var.

Amaciniz buyuk enterprise ise bence Java bu isin en iyisi. Yani kotu olsaydi bu kadar kurumsallar her sistemini Java ekosistemine emanet etmezdiler. Yani amac yuksek trafik ile ugrasmak ve guvenli kalmak ise bence Spring Boot daha iyi.

Php trafik yönetme konusunda zayıf kalıyor günümüzde diye biliyorum ama node.js bu işin üstesinden gelebilir, internette biraz bakındım, yüksek trafiğe sahip ticaret sitesi olarak e-bay (java'dan geçildiği söyleniyor) ve walmart node.js'ten yararlanıyor diye gördüm, paypal, netflix vs. de node kullanıyor imiş, düzgün scale edilince node epey bir işin altından kalkabiliyor demek ki. Bu seviyede para dönen ticari siteler arasında php kullananı göremedim, wikipedia, wordpress vesaire php tercih ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı