Node.js vs Django vs .net vs spring vs Laravel vs Ruby on rails

533388

Hectopat
Makaleler
2
Node.js vs Django vs .net vs spring vs Laravel vs Ruby on rails aklımda Ruby on rails var ama gelecekteki yeri ne olur?

Ruby Türkiye de çok tutulan bir dil değil. Hatta ruby çok eskilere kadar dayanıyor yeni bir dilde değil. Bu sebeple Türkiye de tutmaz artık.
Tutmadığı için iş olanakları ve Türkçe kaynak bakımından, veya takıldığında sana eşlik edecek kişi bulmak zor olabilir.

Nodejs aşırı kullanılmaya başlandı. Ve halen kullanılmaya devam edecek.

Django python bilenler için güzel bir framework. Fazla bir bilgim yok.

Laravel, php için güzel bir framework. Php severler Laravel ile mutlaka tanışmıştır. Fakat php dili artık eskimeye başladı, syntax olsun, yeniliklere ayak uydurmak olsun hep eski kalmaya başladı. Bu sebeple yeni bir projede pek tercih edilmiyor. Fakat eskiden web tarafında en çok kullanılan dildi. Bu sebeple eski projeler de halen kullanılmaya devam etmekte. Ve genelde yaşı geçmiş seniorlarımız bu dili fazlasıyla aşina olduğundan vazgeçmek istemiyorlar. Fakat bir junior baksanız artık php de uzmanlaşmaya çalışmaz.

.net de php gibi eskiden web tarafında php den sonra en çok kullanılan teknolojiydi. Yine birçok şirket, kurum, kuruluş eski projelerini buna göre entegre ettiler. Ve bunlar devasa projeler. Ha diyim diyerek başka bir teknolojiye geçiş olmuyor. Bu sebeple halen .net ile sürdürmeye devam ediyorlar. Ayrıca şunu da belirtiyim, microsoft .net ve C# diline yatırım yapmaya devam ediyor. Sürekli güncelleniyor, yeniliklere ayak uyduruyorlar. Sonuç olarak .net güncellenmeye ve kullanılmaya devam edecek. Şirketlerde microsoftun desteğine güveniyor. Bu sebeple vazgeçmezler.

Spring, java veya kotlin dillerinde geliştirme yapılabiliyor. Kotlin yüksek seviye dil ve javaya kıyasla daha modern. Fazla kullanmadığım için teknik detaylara giremeyeceğim.

Burada kıyaslama yapmadım. Genel olarak bilgi geçeyim dedim.
Gelecek olarak Nodejs ve .Net ağırlıkta.

Ayrıca şunuda belirtiyim, tech stack geniş olabilir. Bu proje ve ekibe bağlı.
Yani .Net kullanılırken, alt projelerde nodejs kullanılabilir. Ki büyük projeler de alt projenin alt projesine kadar inebilir.

@RaSGooL benim anlamadığım şey Kotlin ile web tarafında backend çalışılabilir mi ve springin gelecekteki yeri ne olur?
Tabiki çalışılabilir. Şahsen spring, Nodejs veya .net kadar sık kullanılacağını düşünmüyorum. Fakat öleceğini de düşünmüyorum. En azından uzun bir süre için.

Geri
Yukarı