Non-K işlemciye "BCLK" Overclock yapmak

YiğitB

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. "Core i5 6500 skylake" 3.2 - 3.6 işlemcisini kullanıyorum. Birçok test izledim. "Z170" yongasını kullanan anakartlar kullanılarak "non k" işlemcilere "OC " yapabiliyorlar. 3.2'den 4.4 - 4.5'e kadar hız aşırtma yapmışlar. Soğutucu olarak iyi bir soğutmam var. "Akasa R10" kullanmaktayım. "B150" chipsetli bir anakarta sahibim. Bu yüzden "Z" yongasına ait bir anakart satın almayı planlıyorum. Baktığımda yapılan testlerde ciddi FPS artışları olmuş. Sizce bunun doğruluk payı var mı ? Yapılabilir mi ? Denemeli miyim ? Yardımcı olursanız sevinirim. Böyle bir şey istememin sebebi sistemi alalı 2.5 yıl oldu "Core i5 6500" ve " RX 480" kullanıyorum artık "Core i5 6500" birçok oyunda drop vermeye başladı. Genel sıcaklık olarak 39-45 arası seyrediyor. Tekrardan teşekkürler iyi forumlar.
Genel sistem özelliklerim aşağıdaki gibidir ;
  • Intel® Core™ i5-6500 Processor (6M Cache, up to 3.60 GHz)
  • MSI B150 GAMING M3 Intel B150 Soket 1151 DDR4 2133MHz Motherboard
  • Kingston DDR4 16GB 2x8 GB dual channel HyperX Fury Black 2133MHz
  • Sapphire RX 480 Nitro + OC 4GB Graphic Card
  • Akasa Venom R10 120mm RGB Liquid Cooling
  • Western Digital 1TB 7200 RPM Hard Disk
  • OCZ Trion 150 240 GB Toshiba Solid State Disk(SSD)
  • Xigmatek Hawthorn Mid Tower Gamer Case
  • Akasa Venom 600w 80+ Power Supply
  • AOC 21.5" G2260VWQ6 1920x1080 1ms / 75Hz VGA / HDMI / DP FULL HD Gaming LED Screen

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, BCLK yapılabiliyor. Bunun için yanlış hatırlamıyorsam modlu BIOS edinmeniz gerek. Bir ara beni de heyecanlandırmıştı ama H110M çipset kullandığım için o noktada bitmiştim. Doğru marka ve modeli belirlediğiniz takdirde, overclock yapabileceğinizi düşünüyorum.

Bana kalırsa değmez. Sistemi güncellemeniz daha mantıklı olabilir. Halihazırda elinizde Z yonga seti olmadan gereksiz bence.

BCLK overclock K olmayan işlemcilere OC yapabilmeni sağlar evet, eğer anakartında bu özellik var ise yapabilirsin, yoksa boşa kafa yorma.

BCLK değeri anakartın üzerindeki her şeyin çalışma frekansını belirler, sen o değeri arttırdıkça RAM’in de SATA yolların da, PCI yolların da artar. Bu sistem stabilitesinin çok daha kolay bozulmasına yol açar, yani çok bir artış beklemeyin siz daha istediğiniz değere ulaşamadan stabilite sorunlarıyla uğraşacaksınız.

Yorumlarınız benim için önemliydi teşekkür ederim. Büyük ihtimal yapmayacağım. Artık ilerisi için işlemci upgrade yaparım. Teşekkürler iyi sosyaller.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı