5800X işlemciye overclock yapmak

Teşekkür ederim dostum beni dinlediğin için. Şu aralar rehbere yoğunlaşamam, çünkü 1 aydır üzerimden kamyon geçmiş gibi hissediyorum. Ve rehberi hazırlayacağım o kesin, aslında çok basit şeylermiş bu şeylere kavuşmak, fakat internet üzerinde performans, yok gecikmeyi düşürme gibi şeyler için bir ton saçma sapan kaynaklar var. Bu yüzden uzun zamandır gerçek kaynağa ulaşmak süreci uzattı :) Cinebenchmark yaparken işlemcinin Watt tüketim değerine bakman gerek. Voltaj anlık olarak değişkenlik gösterir. Çünkü default ayarlar ile frekans ve voltaj dinamiktir. Bu yüzden stress testi yaparken çekilen Watt değerini takip et. Şimdi ben kendime ayarları yapmadan önce B660 anakart'ım ile Windows üzeri 1.050 üzeri görmüyordum. AIDA64 test yaparken 1.150 oluyordu ve Watt değerim 95W oluyordu max. Şimdi sana bir kaç tane ekran görüntüsü atacağım. Daha önce ki değerlerim ve şimdi ki değerler arasında ki farkları söylemek yerine şu kısmını söylemek istiyorum. Prime95 bence tuhaf bir program. Şu an mesela benim işlemcim Prime95 ile 210Watt'a kadar çıktı ve işlemci frekanslarım drop yedi, buna rağmen PC reset amadı. Bu durumda Prime95'in verdiği clock drop sonuçlarını ben kafaya takmam. Çünkü AIDA64 programı örnek kullandığım oyunlar ve programlara göre haraket eden bir yapıya sahip. Şimdi ben Prime95 için optimizasyonlar yapsam, bu sefer oyunlarda çekilen W değeri düşecek. Benim umurumda olan Windows üzerinde oyunların işlemciden çektiği W değeri ve gecikme değeridir, özellikle gecikme, bu da default şekilde gerekli ayarları yapınca oluyor. Yani ben burada işlemcim için BIOS ayarlarında default hızlarını yaşıyorum :p Örnek A Plague Tale Requiem oyununda çekirdekler %50-60 kullanırken W çekim değeri 60-70 oluyor. Yani mantıklı olan bu, çünkü Intel'in kendi sitesinde bile model için temel TDP değeri 125W. Şimdi ben optimizasyonu Prime95'e göre yaparsam eminim bu oyunda çekirdekler %50-60 kullanırken oyun içinde işlemciden çekilen Watt değeri aynı yerde 30-40'a düşecektir. Prime95 her zaman işlemcinin ebesini ağlatan bir test aracıdır. Yine de burada ki tutarsızlığı beni ilgilendirmez, ben oyunuma bakarım, Windows üzerinde ki gecikme dahil. Ayrıca Windows 11'in 10'a göre pencere geçişleri daha pürüzsüz ve yumuşaktır değil mi, ben bu görüntüyü Windows 10'da bile yapabilirim, ama bu benim oyunlarda ki gecikmelerimi arttırır, Windows 11'in kendi default hali ztn gecikme konusunda kötü, ama masa üstü multimedia kullanımında hoş bir hava yaratıyor :) Ekran görüntülerini paylaşıyorum.
Eki Görüntüle 1568559Eki Görüntüle 1568560Eki Görüntüle 1568561Eki Görüntüle 1568562Eki Görüntüle 1568563
Ben teşekkür ederim hocam ilgi alakan için. Konuşmalarımızın sonucunda cpb kapalı ve her şeyi default olarak kullanmaya karar verdim. O.c falan hiç uğraşmak istemiyorum. Gereksiz voltaj artışları ısı fırlamalarına kafa yoramam 😅. Tekrardan teşekkür ederim. İyi sosyaller dilerim.

Ben teşekkür ederim hocam ilgi alakan için. Konuşmalarımızın sonucunda cpb kapalı ve her şeyi default olarak kullanmaya karar verdim. O.c falan hiç uğraşmak istemiyorum. Gereksiz voltaj artışları ısı fırlamalarına kafa yoramam 😅. Tekrardan teşekkür ederim. İyi sosyaller dilerim.
Eyvallah. Günaydın <3 Yani emin ol bir işlemcinin normal potansiyeli zaten insanların referans sıvı soğutucular ile yaptığı OC denemelerin tutarlı olduğunu bilseler kendileri temel frekans hızlarını yükseltirdi :) Demek ki bizim bilmediğimiz bazı şeyler var. Tabii ki aslında bir yandan da sundukları temel frekansların üzerlerine çıkabilecek bir yapıya sahip işlemciler üretiyorlar, ama her önüne gelen iyi bir anakart almıyor, ya da RAM almıyor. En basit örneği ben mesela. 12600KF alırken malesef Z serisi bi anakart için bütçem yetmemişti. Dolasıyla oyunlarda boost frekans hızım temel frekans hızına ulaşmıyor. Tek bir çekirdeği bile ulaşmıyor. Ya da en komiği şu. Bu anakart ile BIOS üzerinden gerekli optimizasyon uygulamalarını yapmasaydım işlemcim AIDA64 programında bile 90W anca görüyordu, şimdi ise bu güç tüketimini yine değiştirebilirim. Yani her şey sadece öyle Cpu Core Voltage manuel yapıp sabitlemek ile olmuyor. Aksine, sabitlemek özellikle yine diyorum yüksek FPS oyunlarda kötü bir sonuç veriyor. Belki kimileri daha iyi olduğunu söyleyecektir, hatta ispatlayacaktır. Evet FPS tarafında belki yükselmeler yaşayabilir, ama oyunun gecikmesini %1 Low FPS belirler :p Son bir ekran görüntüsü paylaşıyorum. %1 Low FPS değerini 12600KF muadil olan bir işlemci ile RTX 2060 ekran kartı ile, hadi benim anakartımdan daha da iyi olan bir model ile şu değerlerimi alsın. %1 Low FPS 400-500 arası olabilmesi için FPS değerin 1000-1200 arası gidip gelmesi gerek :p İnan bana dostum mermiler bu şekidle daha iyi gidiyor. Eski işlemcim 5600X ile FPS değerim daha yüksekti, ama %1 Low FPS 200'ün üstüne nadir çıkıyordu. FPS 1200 olduğu zaman oyun bile sapıtıyor algısı yaratıyor, model hızlı koşup hızlı haraket ediyor, mermiler x2 kat daha hızlı gidiyor, seslerde hızlanıyor :p BIOS üzerinden işlemciyi zorlayıp bundan dolayı ban yiyenleri bile gördüm. O yüzden sınırda bırakıyorum. 64Tick sunucuda attığım usp mermileri sanırsın deagle, ya da tec9 silahı ile A site içinden pit tarafına hızlı bir şekilde tek hs gönderiyorum, ve bazen bu mesafeden tek mermi ile tec9 öldürüyor. Tuhaf ama işte böyle. Oyunun aslında genel spray anlayışı bile yok. Bir şeyler oturunca şu ak ile yerde yılan gibi sürünmeye gerek yok. 1.6 gibi ayakta bas düz gidiyor. Valorant Vandal silahında ki recoil gibi. Kafadan başla ak ile, ztn %90 ilk mermi ya da ikinci mermi hs atıyor, atmazsa büyük ölcüde mermiler hızlı gittiği için büyük hasar veriyor, cross u Vandal gibi aşağı çekince enemy down oluyor çoktan. Yani spray saçmalıktır. CS 1.6'da aim vardı. Aim reflekstir, saçma sapan spray kontrolu diye tuhaf şeyler çıkardılar başımıza, bu mantıkta oyuncunun donanımına bakıyor. Zırt pırt güncellemeleri ile zaten engel olmayada çalışıyor Valve. Nvidia'nin bile eski sürücüleri süper. Windows kernel ile mükemmel bir uyum içinde çalışıyor, ama csgo artık hangi güncelleme ile buna engel olmuş ise, mouse'un giriş seviyesi ile oynuyor, mouse kafayı yiyiyor eski Nvidia driverları ile :) Ama gecikme konusu muthiş.
csgo.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı