Normal bir esnaftan aldığım ürünü iade edebilir miyim?

Yaptığınız alışverişlerde sorun yaşadığınız zaman başvurabileceğiniz resmi bir mecra. Öncelikle konuşup para iadesi almaya çalışın işi yokuşa sürüyorsa yasal işlemleri başlatırsınız.

Yaptığınız alışverişlerde sorun yaşadığınız zaman başvurabileceğiniz resmi bir mecra. Öncelikle konuşup para iadesi almaya çalışın işi yokuşa sürüyorsa yasal işlemleri başlatırsınız.
Teşekkürler umarım iade alırım.

Yasalar satıcı ve alıcının fiziksel olarak aynı ortamda bulunarak gerçekleştirdiği alışverişlerde koşulsuz şartsız iade imkanı sunmuyor. Bir problem, aksilik olması gerekiyor ki iadesi mümkün olsun.

Eğer problemin uyumsuz parça seçimi ise güzel dille konuşur, dilediğin model ile değişiminin sağlanmasını istersin. Ailen ile gidip güzel bir dille konuşursanız iade noktasında nasıl davranırlar bilmiyorum ancak değişim noktasında sanmıyorum ki problem yaşatsınlar.

Yani ürünü alırken satıcıdan çok senin araştırman gerekiyor. Sen A dersin, satıcı B anlar; sonra kimse haklılığını veya haksızlığını ispat edemez. Para iadesinde diretiyorsan da güzel dille konuşmayı deneyin; olmazsa satıcı beni yanlış yönlendirdi diyerek THH'ye başvurun. Problemin ortaya çıkış sebebini net anlamadım anlatımından ötürü.

Yasalar satıcı ve alıcının fiziksel olarak aynı ortamda bulunarak gerçekleştirdiği alışverişlerde koşulsuz şartsız iade imkanı sunmuyor. Bir problem, aksilik olması gerekiyor ki iadesi mümkün olsun.

Eğer problemin uyumsuz parça seçimi ise güzel dille konuşur, dilediğin model ile değişiminin sağlanmasını istersin. Ailen ile gidip güzel bir dille konuşursanız iade noktasında nasıl davranırlar bilmiyorum ancak değişim noktasında sanmıyorum ki problem yaşatsınlar.

Yani ürünü alırken satıcıdan çok senin araştırman gerekiyor. Sen A dersin, satıcı B anlar; sonra kimse haklılığını veya haksızlığını ispat edemez. Para iadesinde diretiyorsan da güzel dille konuşmayı deneyin; olmazsa satıcı beni yanlış yönlendirdi diyerek THH'ye başvurun. Problemin ortaya çıkış sebebini net anlamadım anlatımından ötürü.
Teşekkürler hocam. Öyle yapıcam değişim olsa da sorun yok yani benim için. Param boşuna gidicek aksi takdirde. Elinize sağlık

Benim şahsi fikrim 2. el bilgisayar parçası çok çok yeni olmadıkça alınmamalı. Vergi mükellefi herkes fatura keser ki bu alışverişini kanıtlar niteliktedir. Kesmiyorsa vergi kaçırıyordur zaten.

Merhabalar. Ben 6 gün önce bir esnaftan, bilgisayarcıdan anakart almıştım. Bugün gittim belirttim işte dedim hocam benim istediğim özellikler de değil söylenmedi bana. Bana dedi ki sen bize i5 işlemci demişsin falan. Benim i5 demem şu demek olmuyor sadece i5 işlemci kullanacağım diye bir şey yok. Benim işlemcim i5 işlemci demiştim ben. Bildiğim kadarıyla 7 gün içersinde iade hakkımız var. Ama annem orayı aradığında şunu dediler; biz AVM falan değiliz öyle bir şey olsun. Yani AVM falan kurumsallıkla alakası yok bunun bana 6 gün önce fişe benzer bir şey de verdiler sakladım. Yarın gel dükkan sahibi iade kabul ederse verir paranı falan dedi. Yarın 7. gün yani ailemle gideceğim oraya ve iade kabul etmezlerse nereye şikayet edebilirim ben hakkımı savunmak için? Yani 265 TL verdim o kadar boğazımdan kestim biriktirdim harçlıklarımla ve bana şu an işime yaramayacak bir şeyi vermişler ne yapmam gerek nereye başvurabilirim?

Esnaftan donanım alınmaz,geçmiş olsun. i5 dersin ''i 4,5K var olur mu ?'' der. Anakart dersin babakart der. İnternette 30 liraysa esnafta 100 lira. Ürünü güzel ambalajlayıp götürün,almam derlerse Tüketici hakları mahkemesine şikayette bulunacağını söyle. Parayı kimse sokakta bulmuyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı