İnceleme Nostajik MacBook 2006 incelemesi

İncelemeye başlamadan önce incelemeye saygı göstermek amaçlı incelemem MacBook 2006 üzerinden yazılmıştır.
İnceleme fotoğrafları tost makinesi ile çekilmiştir o yüzden kötü gözükmektedir.
İnceleme dışında fotoğraf kalitesi hakkında yorum yapmayınız kötü olduğunun farkındayım tost makinesi ile çekilmiştir görseller.

Merhaba sevgili Technopat halkı, bugün sizlerler birlikte 2.incelemem olan ve isim olarak ilk MacBook adını taşımış olan MacBook 2006 modelini incelemeye çalışacağım.

İyi hoş söyledin lakin MacBook nedir?

MacBook Apple tarafından üretilen dizüstü bilgisayarlardır. Bu cihazlar performans yerine taşınabiliriğe ve pil ömrüne dikkat edilerek tasarlanır ve kullanıclara sunulur.
Bu taşınabilirlik iyi bir özellik gibi görünebilir ve bu oldukça doğaldır lakin bu cihazların maaliyeti oldukça fazladır ve aynı fiyattaki bir masaüstü bilgisyara göre oldukça güçsüz olabilirler.
Apple MacBook yapmadan önce PowerBook üretirdi ve bu cihazlar MacBook'a nazaran oldukça hantal ve büyük olurlardı. Apple 2006 yılında normal ve Pro isimli 2 modeli tanıttı. Kendileri bir dizüstü bilgisayar için oldukça güçlü donanımlara sahipti lakin fiyatları çok pahalıydı. (Full paket bir MacBook 2.000 dolar fiyat etiketine sahipti yanlış hatırlamıyorsam)

Tasarım
Bu kısımda kendi çektiğim kareleri koyamayacağım çünkü oldukça kötü durumda cihazım.

overview_hero3_20090527.png

(Cihaz zorlandığından ekstra görsel eknlenmemiştir)

overview_hero2_20090527.png

Cihazın klavyesi çok ilginç bir şekilde hayatımda kullandığım ve yazı yazması en rahat klavye oldukça beğendiğimi iltiraf etmeliyim.

tasarım.jpg

Donanım

donanım.jpg

RAM = 1x2 DDR2 RAM
İşlemci = Intel T7200 2GHz
Ekran kartı = Intel dahili yonga 935 32MB olması gerek
Depolama = Fujitsu ve Apple iş birliği ile üretilen 80GB hard disk
Ekran = 13 inch ve 1280x800p fena değil diyebilirim
Performans testi

İlk testim açılış testi oldu ve bu test sonucunda Windows 7 yaklaşık 1 dakika 42 saniyede cihaz açıldı. (Maalesef macOS işletim sistemi benim olmadığım vakit silinmiş ve Windows 7 kurulmuş maalesef)

2.test bu makine için oldukça zorlayıcı Chrome testi oldu. 5.sekmeden sonra cihaz kötü bir hale gelmeye başlayınca kapattım.

Peki boşta değerler nasıl diye sorarsanız işlemci %10 civarı kullanılıyor ve RAM tam olarak 1.5GB kullanılıyor.

Eski oyun testleri
(Ekran görüntüsü alınmadığından dolayı tost makinesi ile çekildi)
Halo combat evoled

halo combat evoled.jpg

Ortalama (10-55 FPS) grafik ayarları en düşük.
Max Payne 1

Maraz ali ama maraz ali olmadan önce.jpg

Ortama (40-60 lakin genelde hep 60 çalışması oldukça iyi) en düşük ayarlar.
Half-Life 2

half life 2.jpg

Ortalama (9-20 FPS) en düşük ayarlar.
Grand Theft Auto San Andreas

Evet korsan san andreas ne oldu çokmu şaşırdın.jpg

Ortlama (12-30 FPS) en düşük ayarlar.
Need for Speed hot putsit 2

nfs hot pursit 2 but patates grafikler..jpg

Ortalama (30-50 FPS oldukça başarılı) en düşük ayarlar.
Peki en yükseğe alıp çözünürlük 720p olursa ne olur dedim, sonuç biraz şaşırttı.

nfs hot pursit 2 ama rtx 4090 grafikler.jpg

Ortalama (20 FPS) her şey Ultra ayarlarda ve çözünürlük 720p olması gerek.
Counter-Strike 1.6

akıl sağlığı yerinde bir adam iseniz lütfen deagle almayın bu oyunda.jpg

Ortlama (60 FPS) donanın iyileştirmesi mevcut.

Ek sorulara cevap
Hoparlörü nasıl = biraz daha iyi olabilirdi
Ekran kalitesi = zamanı için başarılı günümüz için eskimiş
Alınır mı? = koleksiyon amaçlı almak dışında kullanmanızı çok önermiyorum

Sonuç

Cihazı oldukça beğendim bazı teknik kusurları mevcut batarya gibi pek uzun gitmediğinden kullanmıyorum. Donanımı en üst paket olmasına rağmen Windows 7 için bile yeterli değil. Görüntü girişi 1 adet var o da VGA mini maalesef. Onun dışında koleksiyon amaçlı alınabilecek bir ürün lakin gündelik kullanımı karşılayamıyor.
İncelemeyi MacBook üzerinden yazdım ama orası beni mutlu etti.

Buraya kadar okuyan herkese teşekkürler kendimi incelme yazma hakkında geliştirmeye uğraışıyorum sonraki incelelem için takipte kalın derim.

Beni bu incelemeyi yazmam için akıllandıran @GalaxySal450 @NipponChemiConKYCap hocalarıma teşekkürler.

İyi Sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı