Note 4 (SM-N910C) İncelemesi

Merhaba Technopat Ailesi! İlk incelemem iyi bir cihaz olsun diye beklemiştim. Pazar günü aldığım Note 4'ü incelemeye karar verdim. Performans olarak çok iyi bir cihaz. Yazılımında bazı eksiklikler var benim gördüğüm. Hepsinden yazımın geri kalanında bahsedeceğim.

Modelleri ve Hangi Ülkelere Satıldıkları:

SM-N910F for Europe
SM-N910K/SM-N910L/SM-N910S for Korea
SM-N910C - Asia, Europe, South America
SM-N910FD - United Arab Emirates
SM-N910FQ - Turkey
SM-N910H - Asia-Pacific
SM-N910G - Singapore, India, Australia
SM-N910U - Hong Kong, Taiwan, Australia, New Zealand, Chile
SM-N910W8 - North America

Yukarıda Türkiye için SM-N910FQ demişler ama benimki SM-N910C. Bilgide yanlışlık olabilir. GSMArena.com - GSM phone reviews, news, opinions, votes, manuals and more... 'dan alıntı.

Donanım:

Exynos 5433 ve Mali-T760'dan gücünü alan SM-N910C, şu anda Tegra K1 ile yarışıyor. (Diğer modeller: Qualcomm Snapdragon 805 'Quad-core 2.7 GHz Krait 450' ve 'Adreno 420') Note 3'te olduğu gibi bu sefer mağdur olan biz değiliz. Note 3'te diğer modellere kıyasla daha düşük işlemcili olanı Türkiye'ye satmışlardı. Bu sefer Samsung işlemciye çalışmış ve 805'i geçmiş. Exynos 5433, çok daha performanslı. Fakat Samsung'un kaynak kodlarını açmaması nedeniyle Exynos 5433 modellerine ROM çıkması çok daha zor. 805'li modele yığınla ROM çıkacağına eminim. İnşallah Samsung bizi ROM arama derdine sokmadan güncellemeleri verir. Eklemeyi unuttum Exynos 5433 64x desteğine sahipken 805'li sahip değil. Samsung diğer modellerle eşit olsun diye 5.0 güncellemesinden 64x'i kısabilir. Aksi takdirde Exynos 5433'lü model 5.0 ile çok büyük performans artışı sağlar.

Yazılım:

Kutudan 4.4.4 ile çıkan Note 4 hiçbir güncelleme almadı daha. 5.0 güncellemesini sabırsızlıkla beklemekteyim. Yazının en başında belirttiğim eksikliklere değinecek olursam, bazı çeviri hataları,
Screenshot_2014-12-31-11-33-12.png

açılır pencere uygulamalarında hatalar, (örneğin widgete basarak girilen ayrıntılı hava durumundayken, açık uygulamalara bakmak için, açık ugulamalara girince hava durumunun görünüp yok olması ve ardından geri ve ya home tuşuna basarak çıkmak isteyince ana ekranın görünüp ardından yine hava durumunun gelmesi.) Bu hata eski telefonum olan S4 Mini'de de vardı. Güncelleme ile çözüldü. Bi' şuna da el atsalar keşke.

Ekran:

5.7 İnçlik Super Amoled ekrana ve çözünürlüğüne (1440 x 2560) diyecek lafım yok. Gerçek görüntüyü veren harika ekranı bulmuşlar. Bazılarının dediği gibi, '2K yorar' tamamıyla yanlış.

Performans:

Exynos 5433, her işin altından kalkıyor. 'Bana mısın?' dedirten uygulama yok. GTA: SA'ı güç tasarrufunda bile Full ayarlarda gram kasmadan oynatıyor. En az 2 sene daha zorlayan bir uygulamanın çıkacağını zannetmiyorum.

Tasarım:

153.5 x 78.6 x 8.5 mm boyutlarında olan ve 176 g olan telefon, bana göre biraz büyük olsa da 1 günde alıştım. Iphone 6 çok küçük geliyor artık. Kasa konusunda da metale geçen Samsung keşke daha sağlam bir metal seçseymiş ya da kenarları böyle açıkta bırakmasaymış. Kılıf takarken daha aldığım gün çizdim. :cry:
20141231_115555.jpg

Ekranında Gorilla Glass 4 kaplama olan Note 4, kırılmalara gayet dayanıklı. Ama ben ne olur ne olmaz bir kaplama aldım.

Pil:

Li-Ion 3220 mAh pili olan Note 4'ün günlük kullanımda (oyun az, internette gezme çok, PDF ve Word trafiği çok, parlaklık oto.) 2 günü çıkardım. Pili gayet iyi ve büyük. Fast Charging özelliği şarj işini olabildiğince kısaltıyor. Kutudan çıkan adaptör Fast Charging özelliğine sahip ve dinamik olarak 9v/1.67A - 5v/2A arasında değişiyor.
20141231_120705.jpg

Kutu İçeriği:
Telefon
Pil
S Pen uç değiştirme seti
20141231_121558.jpg
USB kablo (Normallerinden uzun)
20141231_122642.jpg Resimde ben sardığım için öyle duruyor. :)
Adaptör (Fast Cahrging)
20141231_120705.jpg
Kulaklık
Kulaklık Silikonu
20141231_121516.jpg

Arayüz Ve Diğer Ayrıntılar:

TouchWiz gerçekten de çok değişti. S4 zamanındaki gibi sistemi şişiren, kasan, karışık, ve bir o kadar da iğrenç tasarımlı TouchWiz gitti, çok şık ve akıcı bir TouchWiz geldi. Bazı ekran resimleri:
Screenshot_2014-12-31-12-30-26.png Kilit ekranı ve beni sinir eden çeviri hatası.
Screenshot_2014-12-31-12-30-52.png İşte en sevdiğim duvar kağıdı ve ekran.
Screenshot_2014-12-31-12-30-58.png TouchWiz'de sevdiğim şeylerden biri de şeffaf widgetlar. Manzara resmi yok artık.
Screenshot_2014-12-31-12-31-10.png Uygulamalar ekranı.
Screenshot_2014-12-31-12-31-19.png Bildirim ekranı. Şu SFinder ve Qconnect nasıl kaldırılıyor bilen varsa aşağı yazın lütfen.
Screenshot_2014-12-31-12-31-23.png Tüm kısa ayarlar.
Screenshot_2014-12-31-12-31-28.png Aosp'ye göre çok değişiklik var. Oldukça güzel ve RENKLİ.
Screenshot_2014-12-31-12-31-47.png Arama ekranı. Yine çok iyi iş çıkarmışlar.
Screenshot_2014-12-31-12-32-14.png Kalemin düğmesiyle açılan ve çok sık kullandığım menü.
Screenshot_2014-12-31-12-33-22.png Kamera arayüzü.

Umarım alacaklara faydalı ve açıklayıcı bir inceleme olmuştur. Buraya kadar okuyan herkese çok teşekkür ederim. Sorularınızı ve önerilerinizi yazarsanız sevinirim.

Kaynak belirtmeden kopyalamayın. Tamamen özgün bir yazıdır.

Tabii ki üstatlarım kadar iyi olamadı bu inceleme. 2 saatlik inceleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ekleme: Arayüz Ve Diğer Ayrıntılar başlığındaki ekran görüntüleri 1440 x 2560 değildir. Boyutu küçültülmüştür.

Ekleme 2: Dropbox'tan 50 GB yer hediye ediliyor.

x64 desteği komut seti bazında kapalı geliyor. Qualcomm ile arası açılmasın diye. Önerim, Turkcell'den almayın. Sanırsam hala güncelleme gelmedi. Ben Polonya romu kurdum. Alacaksanız siz de kurun. Hata güncellemeleri ilk oraya geliyor. Türkiye romu sık güncellenmiyor maalesef. Zaten garantisi gitmiyor. Bir sorun olur da garantiye vermeniz gerekirse de Kies üzerinden Üretici Yazılımı Kurtarma (adı farklı olabilir) üzerinden pilin arkasındaki SN numarası ile fabrika romu atabilirsin. Bunları Turkcell'den alırsan yap. Diğer türlü ihtiyacın olmayabilir. Telefonla ilgili canımı sıkan bir konu var: Whatsapp'ın kamera yazılımı uyumlu değil. Çoğu zaman odak alamıyor. Elimi koyup yakına-uzağa odak alarak düzeltmem gerekiyor.
Okuduğunuz için teşekkürler. Almak istiyorsanız hala çok iyi bir seçenek. 3 ay sonra Note 5 tanıtılınca hiç sıkıntı yapmazsınız. Güncellemesi zaten gelecek o özelliklerin. S6 kadar güçlü değil ama şu ana kadar hiç yetmemezlik yapmadı. Eksi olarak belirttiğim çoğu yazılımsal sorun giderildi. (Çeviriler vs.)

Valla incelemeniz çok güzel olmuş. LG G4 ile bunun arasında kalmıştım ama G4'ü çok daha uyguna bulunca vazgeçtim. İkiside güzel telefon ama gönlüm bunda kaldı. :)

İyi yapmışsınız. ROM desteği, arkasına sıvanmış deri, daha iyi ekran. Tutuşu da güzel. Kalem kullanmayı bırakıyorsunuz zaten. Toplama yapma için sreenshotu basıyorsum. Dışarı aktar, dönüştür falan yok. S Note'u da kullanmıyorum. Sadece sunumdan çekilen resimleri yazıya dönüştürmesi güzel. Videolardaki gibi değil. Elle yazı yazmak yerine klavye daha iyi. Kullananlar da var ama bana böylesi daha kolay geliyor. Çift ekran gibi özellikler G4 te de var galiba. Kısacası pek bir şey kaybetmediniz. ROM desteği kazandınız. Güle güle kullanın.

İyi yapmışsınız. ROM desteği, arkasına sıvanmış deri, daha iyi ekran. Tutuşu da güzel. Kalem kullanmayı bırakıyorsunuz zaten. Toplama yapma için sreenshotu basıyorsum. Dışarı aktar, dönüştür falan yok. S Note'u da kullanmıyorum. Sadece sunumdan çekilen resimleri yazıya dönüştürmesi güzel. Videolardaki gibi değil. Elle yazı yazmak yerine klavye daha iyi. Kullananlar da var ama bana böylesi daha kolay geliyor. Çift ekran gibi özellikler G4 te de var galiba. Kısacası pek bir şey kaybetmediniz. ROM desteği kazandınız. Güle güle kullanın.

Teşekkürler bu iyi dilekleriniz için. Size de hayırlı olsun bu arada sizinki de çok güzel :D.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı