Notebook 95 derece olma sorunu

akeanor

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar Samsung marka bir laptop var 2011 ya da 2012 senesinde alındı ekran kartı GT 520mx. Bugün Dragon Age Origins'i indirdim ısı değerlerimi de ölçeyim dedim. Msi Afterburner yazılımı ile baktım GPU ve CPU değerleri 95 dereceyi görüyor oyunda. Adana/Kozan'da yaşıyorum malum havalar sıcak senede 1 temizletirim tozunu aldırırım bir kaç gün içinde yine temizleteceğim. Sorum şu termal macun değişince işlemci değerleri normal seviyeye geldi diyelim ekran kartını nasıl soğutabiliriz onunda kendi fanı var mı ? Laptoplardaki ekran kartları hakkında pek bilgim yok. Cevaplarsanız sevinirim herkese iyi geceler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle cihazınıza bağlı bazı cihazlarda ekran kartı ve işlemci tek fan bazılarında ise işlemci ve ekran kartı için ayrı 2 fan bulunur. Cihazınız eski olduğundan tahminim tek fan vardır. Yani termal macun ve fan temizliği dışında içine müdahale edecek bir durumunuz yoktur. Laptop soğutucusu alarak sıcaklık değerlerini indirmeyi deneyebilirsiniz.

90'a kadar normal bir değer diye hatırlıyorum.Yapabileceğin pek birşey yok içini temizleyip,macun değiştirmekten başka.

Fanı temizledikten sonra fanı yerine takmadan önce ekran kartı ile işlemcinin termal macununu değiştirin. Mustafa_35 'inde dediği gibi laptop soğutucusu alın. Bende ekran kartı 60 da kalıyor ama işlemci 100 dereceyi görüyor. (Laptop soğutucu var, termal macun yenilendi, fan temiz.)

Şöyle bir şey de söylemek istiyorum. Daha 3 ay önce monster tulpar t5 v4.4.2 aldım. İlk aldığımda cihaz çok ısınıyor vs . diye monster firmasını aradım durdum ve bu sayfalarda sürekli konu açtım . Uzun süre araştırınca elde ettiğim şey şu 5500 tl ye aldım bu cihaz bile işlemci 80-82 dereceye ekran kartı 75-78 dereceye 1.5 - 2 saat oyun oynayınca ulaşıyor ve bu değerlerde kalıyor ve bu değerler hem technopatta açtığım konularda ve monster teknik ekibi bana normal sıcaklıklar dedi . Yani elimde son nesil oyunu ürünü olmasına rağmen bu sıcaklıklara geliyor. Onun için cihazın eskiyse ve oyuncu ürünü değilse yani çift fanı yoksa 95 derece normal olabilir. Normal derken cihazın için normal bir sıcaklık değeri olabilir. Sen yine fan temizliği ve termal macun yenilemesi yap yine yetersiz kalırsa soğutucu al fakat sıcaklık değerlerinin çok aşırı düşmesini bekleme.

Güncelleme : Dün bilgisayarcıya verdik bilgisayarı adama işlemcinin termal macunu değişecek ve fanlar temizlenecek dedik.İlk geldi bilgisayar fark etmedim ben sorunsuz gibiydi ama yayın izlerken birden kapandı. Birkaç kez açmaya çalıştım açıldı ama sonra yine gitti. Araştırdım internetten batarya ile alakalı olabilir falan diyordu bataryayı çıkardım taktım açıldı.30 dk falan izledim yine yayını sonra kapattım. 1-2 saat sonra tekrar açtım ve fanların dönmediğini fark ettim. Bilgisayarın modeli np300e5z-s01tr . Fanı takılmış olabilir mi yani bir şey ile birazcık döndersem düzelebilir mi internette birkaç tane böyle şey okudum . Bugün köye gideceğimiz için tekrar götüremem bilgisayarcıya kendim yapmam lazım elimde bilgisayarı sökecek tornavida da yok(Her vidayı söküyorum ama hdd için küçücük bir vida var o kalıyor ).

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı