Notebook adaptörü ısınıyor ve kapanıyor

orcunetlik

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba Technopat ailesi, bugün oyun oynarken bir anda FPS düşüş yedi ve ilk şüphelendiğim şey ise adaptördü, baktığımda ise şarj etmiyordu fakat adaptör şarjdaydı, sonrasında adaptörü 5 dakika bekletip taktığımda yine çalıştı fakat ısınınca yine kapanıyor. (Bu arada adaptörün sadece kablosu değişti.) Yardımcı olur musunuz?

Yıllar sonra Google üzerinden arama yaparken aynı sorunla karşılaştım. Laptop'umun adaptörü ısınınca şarj etmeyi bırakıyor. Şöyle bir sorun var laptopun şarjı %30-50 bandında iken adaptör tüm gücü ile bilgisayarımı şarj etmeye çalıştığı için aşırı derecede ısınıyor ve belli bir sıcaklıkta adaptörü kapatıp adaptörün soğumasını bekliyor. Adaptör tam olarak soğusa bile şarj etmiyor. Tekrar kabloyu çıkarıtıp takmak zorunda kalıyorum bilgisayara. Bazen oda yetmiyor komple fişten söküp takmak gerekiyor. Aynı bilgisayara sahip bir arkadaşımın adaptörünü kullandığımda ise ısınmasına rağmen herhangi bir şarj etmeyi kesme durumu olmadı. Şarjımı arkadaşımın adaptörü ile sorunsuzca %100'e kadar şarj ettim. %99'a düştükten sonra kendi adaptörümü taktığımda zaten dolu olan bilgisayara çok az bir güç ile %1 ekleyeceği için sıkıntısız bir şekilde şarj işlemi yaptı benim adaptör de. Sorun şurada. Pil tamamen boşaldığında ya da %40'lar gibi duruma geldiğinde adaptör inanılmaz şekilde çalışıp yüksek güç ile doldurmaya çalışıyor. Yüksek güç ise adaptörün ısınmasına ve kendini sigorta ile kapatmasına sebep oluyor anladığım kadarı ile. Adaptör tamiri yapan yerler var mı bilmiyorum ama 360 TL'ye adaptörün sıfırını buldum ve satın aldım. Umarım yeni adaptör geldiğinde böyle bir sorun ile karşılaşmam. Elimdeki adaptör şarj çok bitmediğinde ufak tefek doldurma işlemi yapacağım zaman hala çalışıyor ama %0'dan %100e şarj etmiyor maalesef. %90'dan %100'e şarj eder. Oda tam doluma yaklaşırken pile verdiği voltajı kıstığı için.

Geri
Yukarı