Notebook Alma Rehberi

M.CaN

Kilopat
Makaleler
16
Yer
Kırşehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Evet arkadaşlar, hepimiz biliyoruz ki dizüstü bilgisayarlar çok fazla rağbet görüyor. Konu böyle olunca firmalar da kullanıma yönelik bilgisayarlar üretiyor. Fakat görüyorum ki çeşit ve marka arttıkça bilen de bilmeyen de hangi dizüstü bilgisayarı tercih edeceğine karar veremiyor bu yüzden birçok konuya rastlıyorum. Sizlerin buraya yazdıklarıma uymanız ve dikkat etmeniz durumunda kafanızdaki soru işaretleri kalkacaktır.

Öncelikle markalardan bahsedeyim. Kullanım amacınız sadece bir markada olamaz. Bu yüzden birkaç markada olacağı için kaliteye kesinlikle dikkat etmek gerekir. Ben kesinlikle "Asus, Dell, Lenovo, MSI, Samsung, Sony, Apple, Toshiba, Hp, Fujitsu" markalarını önerebilirim. Fakat performanslı bilgisayarı ararken iyi kalitede diye içlerinden herhangi birini seçmek de yanlış. Bazı kullanımlar için de daha küçük ve hafif üretilenler de oluyor ki biz bunlara Minibook, Netbook ve Ultrabook gibi isimler verebiliyoruz. Ben şöyle bir sıralama yaptım.

srahb.jpg

Aslında bu sıralamayı senelerce kullanabilirsiniz zira markalar yine aynı seriye biraz farklı isimler ekleyerek her sene güncelliyorlar. Mesela oyun için MSI GE ve GT, Asus da G serisini kullanıyor. Hemen hemen tüm boyutlarda bir sıralama oluşturdum. Özellikle bazı markalar bir bölümde başarılı olabiliyor ancak başka bir bölüm için bilgisayar yapmak istediğinde balon bilgisayarlar yapabiliyor. Özellikle HP' de bunu fark etmiştim. Oyun için yapmak istediği bilgisayarlar ne kadar iyi olursa olsun en az bir tane donanımından kaybederek oyuncu niteliğini kaybedebiliyor. Fakat onlardan çok iyi multimedya bilgisayarları olabilir ?

Ben dizüstülerde AMD işlemci önermiyorum zira kendileri pek iyi değil. Bazı dizüstüler APU sayesinde öne çıkıyor fakat görüyoruz ki en performanslı bilgisayarlarda i7 işlemciden başkasını göremiyoruz. Zaten yüksek performans istemezken i3-i5 işlemciler kullanılabilir fakat yüksek performansta kesinlikle i7 işlemci öneriyorum.
Sabit diskinizin genelde 7200 Rpm öneriyorum fakat bazen 5400 Rpm'den kaçış olamıyor. En azından yeni çıkan bilgisayarlarda Hybrid(HDD+SSD) kullanıldığı için daha yüksek performans yakalayarak yavaş disklerden kurtulabiliyoruz.

Bellek normal kullanımda 2GB veya 4GB olarak yeterlidir fakat işin içine oyun girince en az 8GB öneriyorum.
Ekran kalitesi de elbette 1920x1080 çözünürlükte olmalı fakat normal kullanım için kullanılan notebooklar için gereksiz.
Bir de ekran kartları için bir sıralama yaptım. (oyun bilgisayarları için)

sra2.jpg

Sonuç olarak, bilgisayarlar kullanılmak istendiği alana göre boyutlu olmalı, performansı, kalitesi ve donanımından hiçbir ödün verilmemelidir. Bir notebook ancak bu şekilde gerçek bir notebook olabilir.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. Konu tamamen bana aittir.

Güzel çalışma olmuş uğraşmışsın sağolasın. ;) Sisitemden anlamayanların dikkatini çekecektir.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı