Notebook DDR3 RAM yükseltme

• Konuyu başlatan clex
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 1B

clex

Zeptopat
Daha fazla  
Sitede yeniyim. Herkese selamlar. RAM hakkında bir sorum olacak sizlere.

Öncelikle notebook özelliklerim:
  • Samsung Notebook .
  • Windows 10.
  • i3 işlemci 2.50 GHz.
  • 1.792 MB toplam bellek.
  • 1760 paylaşılan bellek.
  • Ekran kartı var.
  • 4 GB DDR3 RAM.
  • Hız 1600 MHz.
  • Kullanılan yuvalar 1/4 şeklinde görünüyor.
  • Form faktörü SO-DIMM
  • Donanıma ayrılmş 108 MB yazıyor.
Ben toplamda kaç GB'a kadar RAM kullanabilirim? Bana detaylı sekilde anlatır mısınız? Acemiyim bu işlerde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop'u açık boşta ram slotu var mı diye bakar mısınız? Boş slot varsa aynı frekansta ve cl değerinde bir 4gb daha alıp takın.
Boş slot yoksa bir tane 8gb alıp eskisini söküp onun yerine takın.

Edit: yazmışsınız zaten görmemişim. 3 tane boş slot varmış.
İşlemcinizin desteklediği maksimim ram kapasitesini Intel product specifications üzerinden işlemcinizin tam adını aratıp bulabilirsiniz. İşlemciyi öğrenmek için de ''bu bilgisayar''a girip boşluğa sağ tıklayıp özellikler'e tıklayın.

Laptop'u açık boşta ram slotu var mı diye bakar mısınız? Boş slot varsa aynı frekansta ve cl değerinde bir 4gb daha alıp takın.
Boş slot yoksa bir tane 8gb alıp eskisini söküp onun yerine takın.

Edit: yazmışsınız zaten görmemişim. 3 tane boş slot varmış.
İşlemcinizin desteklediği maksimim ram kapasitesini Intel product specifications üzerinden işlemcinizin tam adını aratıp bulabilirsiniz. İşlemciyi öğrenmek için de ''bu bilgisayar''a girip boşluğa sağ tıklayıp özellikler'e tıklayın.

Intel® Core™ i3-3120M İşlemci​

3M Önbellek, 2,50 GHz

Bellek Teknik Özellikleri​

• Maksimum Bellek Boyutu (bellek türüne bağlıdır)32 GB
  • Bellek TürleriDDR3/L/-RS 1333/1600
  • Maks. Bellek Kanalı Sayısı2
  • Maksimum Bellek Bant Genişliği25.6 GB/s
  • ECC Bellek Desteği ‡Hayır
Sağol dostum şimdi buna göre 32 GB'a kadar yükleyebilirim o zaman değil mi? Bir şey daha sormak istiyorum sana müsadenle. Diyelim RAM'i yükselttik ekran kartını da yükseltmeme gerek var mı? Subsistence oynayacağım ama cok kasıyor notebookum. Bu RAM'den mi kaynaklı ekran kartından mı? ekran kartını kac gb a kadar yükseltebilirim yada buna gerek varmı? bunlarıda cevaplarsan cok teşekkür ederim.
Laptop'u açık boşta RAM slotu var mı diye bakar mısınız? Boş slot varsa aynı frekansta ve CL değerinde bir 4 GB daha alıp takın.
Boş slot yoksa bir tane 8 GB alıp eskisini söküp onun yerine takın.

Edit: Yazmışsınız zaten görmemişim. 3 tane boş slot varmış.
İşlemcinizin desteklediği maksimim RAM kapasitesini Intel product specifications üzerinden işlemcinizin tam adını aratıp bulabilirsiniz. İşlemciyi öğrenmek için de "bu bilgisayar"a girip boşluğa sağ tıklayıp özellikler'e tıklayın.

laptopun arkasını söküp RAM'i cıkardım resmini cektim. Şimdi buna uyumlu olarak hangi RAM'i almalıyım cll değeri hangisi oluyor burada üstat.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2021-10-04-15-30-28-006_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-10-04-15-30-28-006_com.miui.gallery.jpg
    88,6 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleme:
subsistence sistem gereksinimleri şu şekilde:
System Requirements
  • Processor: Intel Core 2 Duo E4600 2.4ghz or Athlon 64 x2 Dual Core 5200.
  • Memory: 2 GB RAM.
  • Graphics: Geforce GT 460 or Radeon HD 3800.
  • DirectX: Version 9.0.
  • Storage: 1500 MB available space.
Ekran kartınız ile alakalı bir bilgi vermemişsiniz. Ekran kartınız nedir? İşlemciniz ve raminiz yeterli gibi duruyor.

Subsistence sistem gereksinimleri şu şekilde:
System requirements
  • Processor: Intel Core 2 Duo E4600 2.4GHz or Athlon 64 X2 Dual Core 5200.
  • Memory: 2 GB RAM.
  • Graphics: GeForce GT 460 or Radeon HD 3800.
  • DirectX: Version 9.0.
  • Storage: 1500 MB available space.
Ekran kartınız ile alakalı bir bilgi vermemişsiniz. Ekran kartınız nedir? İşlemciniz ve RAM'iniz yeterli gibi duruyor.

ekran kartımın özellikleri resimdeki gibi. Ekran kartını değiştirmeli miyim? Değiştirirsem benim bilgisayarım ile hangisi uyumlu olur? Tam marka ve model önerebiliri misiniz?

Dosya Ekleri

• bandicam 2021-10-05 06-06-36-567.jpg
    bandicam 2021-10-05 06-06-36-567.jpg
    44,8 KB · Görüntüleme: 40
ekran kartımın özellikleri resimdeki gibi. Ekran kartını değiştirmeli miyim? Değiştirirsem benim bilgisayarım ile hangisi uyumlu olur? Tam marka ve model önerebiliri misiniz?
Hocam bu ekran kartı değil işlemciye entegre ''dahili grafik birimi dediğimiz şey. Bunu yükseltemezsiniz.
Bu entegre grafik birimi sistem belleğinden yararlandığı için ram yükseltmesi yapmanız sistemi rahatlatır. FPS'i arttırabilir.

Hocam bu ekran kartı değil işlemciye entegre "dahili grafik birimi dediğimiz şey. Bunu yükseltemezsiniz.
Bu entegre grafik birimi sistem belleğinden yararlandığı için RAM yükseltmesi yapmanız sistemi rahatlatır. FPS'i arttırabilir.

Tamam cok teşekkür ederim.

Hocam bu ekran kartı değil işlemciye entegre ''dahili grafik birimi dediğimiz şey. Bunu yükseltemezsiniz.
Bu entegre grafik birimi sistem belleğinden yararlandığı için ram yükseltmesi yapmanız sistemi rahatlatır. FPS'i arttırabilir.

peki bana RAM konusunda yardmcı olabilir misiniz? Hangi marka ve model almalıyım?
notebookumda takılı olan ramin resmi bu. kusura bakma bu konularda nerdeyse hic bilgim yok dahili 4gb ram e 8 gb daha eklemek istiyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2021-10-04-15-30-28-006_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2021-10-04-15-30-28-006_com.miui.gallery.jpg
    88,6 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleme:
Konuyu öne çıkarırsanız daha bilgili arkadaşlar görecektir.
Ramin üzerindeki kodu aratıp buldum. İnternetten almadan önce çevrenizdeki bilgisayarcılara sorun. Birebir aynısı olmak zorunda değil uygun bir ram için fiyat versinler.
İnternetten alırsanız aynısını alın ama.

Konuyu öne çıkarırsanız daha bilgili arkadaşlar görecektir.
Ramin üzerindeki kodu aratıp buldum. İnternetten almadan önce çevrenizdeki bilgisayarcılara sorun. Birebir aynısı olmak zorunda değil uygun bir ram için fiyat versinler.
saol ustad adamsın.

Geri
Yukarı