Notebook ekran kartı tamir olur mu?

kemal çağlar

Kilopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul Bayrampaşa
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Merhaba arkadaşlar. Uzun uğraşlar sonucu ekran kartımı güncellesem de ekran kartı oyunlarda mavi ekran atıyor. Her şeye baktım. RAM'lere işlemciye hepsi sağlam. Ekran kartında donanımsal bir arıza olduğuna karar verdik ki öyle görünüyor. 3D uygulama açtığımda ısınma olmadığı halde kapanıyor. Bilgisayarım ASUS N56vz model i7 3630QM 16 GB RAM 1TB+240GB SSD GT 650M 4 GB ekran kartı var. Sorum şu başlıkta belirttiğim gibi GT650M ekran kartımı tamir ettirmek istiyorum. Daha önce ekran kartı tamiri yaptıran, hata ve sorun olmadan kullanan İstanbul içi güvenilir, ekran kartı tamiri yapan bildiğiniz yer var mı?

Laptop ekran kartları anakarta gömülü olur sadece bazı gaming modellerde değiştirilebilir şeklindedir. Laptop ekran kartı tamir tutmayanlarda başta gelen bir donanımdir. Yaptirsaniz bile 1 aya kalmaz tekrar arıza vereceğine emin olabilirsiniz.

Ben daha önce tamir yaptırmadım ama mümkün. Isıl işlemle genelde düzelebiliyor bazen de düzelmiyor şansa bağlı bir şey.

Isıl işlem derken YouTube'da izlediğim videolarda GPU'ya fön makinesıyla sıcak hava verip ısıl işlem uygulanıyor veya fırınlama yöntemi yapıyorlar. Ondan mı bahsediyorsunuz. Biraz araştırma yaptım. Bu konuda İstanbul'da yapan yerler var ama güvenilir mi bilmiyorum. Reballing işlemi sorunu çözer mi acaba?

Anakartı değiştirerek bu durumu giderebilirsiniz ancak. Eğer doğru dürüst, bakkal veya kasap lakabını takınmamış, işini bildiğini düşündüğünüz bir servis bulursanız verin.

Isıl işlem derken YouTube'da izlediğim videolarda GPU'ya fön makinesıyla sıcak hava verip ısıl işlem uygulanıyor veya fırınlama yöntemi yapıyorlar. Ondan mı bahsediyorsunuz. Biraz araştırma yaptım. Bu konuda İstanbul'da yapan yerler var ama güvenilir mi bilmiyorum. Reballing işlemi sorunu çözer mi acaba?

Fırınlama işlemi geçici bir çözüm tavsiye etmiyorum, reballing olabilir ama çok masraflı olabilir.

Ekran kartı çipine ısıl işlem uygulanıp %100 çözüm olmasa da hayata döndürülebilir. Fakat bu işin garantisi yok. Sen yaptırdıktan sonra 1 ay sonra eski haline de dönebilir, ömürlük de gidebilir. Tamamen şans işi. Bu işlemi işinin ehli olan teknik servislere yaptırmanı öneririm. Maaliyeti çok daha düşük olur. Diğer çözüm ise ekran kartın anakart ile tümleşik ise lehimleri sökülüp yenisi takılabilir ve bunun maaliyeti çok daha yüksek olur değmez. Ekran kartın direk dışarıdan takıp çıkarılabilir şekilde ise de yenisi direk yuvaya takılabilir ama burda da parça bulmak çok zor oluyor. Bana sorarsan ısıl işlem uygulattırıp bir süre daha kullanmaya devam et. İleride sıkıntı çıkarsa satıp yeni bir laptop almaktan başka bir çaren yok.

Laptop ekran kartları anakarta gömülü olur sadece bazı gaming modellerde değiştirilebilir şeklindedir. Laptop ekran kartı tamir tutmayanlarda başta gelen bir donanımdir. Yaptirsaniz bile 1 aya kalmaz tekrar arıza vereceğine emin olabilirsiniz.
Laptop da zaten Mx slotu yok. GPU soketini söküp temizliyorlar. Reballing olayı yani. İnternetten baktığım yerler 6 ay garanti veriyor.

Evet ama fön makinesi yerine sıcak hava tabancası kullanıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı