Notebook için işletim sistemi önerisi

darudevy

Hectopat
Makaleler
2
Selam sosyal, yakın zamanda elime i3-3110M işlemcili bir dizüstü bilgisayar geçti, 4 GB DDR3 1333MHz belleği var (tek kanal) ve 500GB SATA 2 HDD'si bulunmakta. Harici ekran kartı ise GT 630M 1GB. Güncelleme yapmak istemiyorum. Gayet eski bir notebook. Dizi izlemek veya Office için kullanmayı planlıyorum. Sizce hangi işletim sistemini kurmalıyım bu bilgisayara? HDD'si olduğu için Windows 10'un yavaş çalışacağını düşünmekteyim.

Selam sosyal, yakın zamanda elime i3-3110M işlemcili bir dizüstü bilgisayar geçti, 4 GB DDR3 1333MHz belleği var (tek kanal) ve 500GB SATA 2 HDD'si bulunmakta. Harici ekran kartı ise GT 630M 1GB. Güncelleme yapmak istemiyorum. Gayet eski bir notebook. Dizi izlemek veya Office için kullanmayı planlıyorum. Sizce hangi işletim sistemini kurmalıyım bu bilgisayara? HDD'si olduğu için Windows 10'un yavaş çalışacağını düşünmekteyim.

Windows 8.1

GT630M 2 GB. Bende de var aynısı.

Hocam Linux Windows'dan çok daha karışık eğer daha önce kullanmadıysanız size sıkıntı yaşatır.

Yani aslında haklısınız hocam ama herkes Windows kullanmayı bilerek başlamadı. Arkadaş Linux kullanıp kendisini geliştirebilir.

Daha önce kullandım, bir miktar bilgim var. Manjaro denemek istiyorum. Zaten 2. işletim sistemi olarak Manjaro kullanıyordum. Tek sorun stabil olur mu?

Eğer kapalı kaynak kodlu ekran kartı sürücüsü kullanacaksanız Manjaro'da sorun olabilir. Ubuntu ve Debian tabanlı sistemler eski ekran kartları kapalı kaynak kodlu sürücüleri için daha iyidir.

Eğer kapalı kaynak kodlu ekran kartı sürücüsü kullanacaksanız Manjaro'da sorun olabilir. Ubuntu ve Debian tabanlı sistemler eski ekran kartları kapalı kaynak kodlu sürücüleri için daha iyidir.

Masaüstü bilgisayarımda AMD ekran kartı olduğu için açık kaynak sürücüleri kullanıyordum ama NVIDIA tarafını hiç bilmiyorum.

Masaüstü bilgisayarımda AMD ekran kartı olduğu için açık kaynak sürücüleri kullanıyordum ama NVIDIA tarafını hiç bilmiyorum.

NVIDIA tarafında kapalı kaynak kodlu sürücüleri kullanmak ek performans sağlar. Oyun, render gibi işlerinizi daha iyi yapabilirsiniz. Bu sistemle render yapar mısınız bilmem. Nvidia sürücüsü için MX Linux, Linux Mint en iyilerindendir.

Geri
Yukarı