Notebook İşlemci ve Ekran Kartı Isısı Normal Mi?

iMac_Bath

Hectopat
Katılım
1 Haziran 2014
Mesajlar
4
Beğeniler
0
Merhaba,

Technopat forumlarına yeni üye oldum ve bir sorum olacak.

Ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarını boştayken ve tam yükte ölçtüm bana biraz fazla geldi.Sizce termal macun yenileyip temizlettirmelimiyim?

Bilgisayarım: Samsung NP370R5E-S07TR

Donanım:
Core i5 3230M 2.6ghz turbo ile 3.2ghz
Radeon HD 8750M
6GB ram

Herhangi bir güç tasarruf modu açık olmadan yüksek performans modunda işlemci boşta iken 45-50 °C arası
Birde işlemci full yükte 3.0 ghzde çalışıyor (Devamlı olarak.Bazen 3.2ghze çıkıyor ama 3.0ghz den aşağı düşmüyor.).Anca batarya ayarlarından işlemci max hızını 99% yaptığım zaman işlemci 2.6ghz de çalışıyor ama bu sefer turbo boost kullanılmıyor (Çokta ihtiyacım yok zaten).

OCCT programı ile full yükte 15 dk çalıştırdıktan sonra 100% hızda iken ölçtüğüm sıcaklıklar 96°C (iki çekirdek aynı sıcaklıkta)daha fazla ısınmıyor. 99% da ise max 1. çekirdek 80 °C 2. çekirdek ise 84 °C.

Ekran kartı ise boştayken 60 °C civarı.
Ekran kartı sıcaklığını ölçerken Furmark ile sorun yaşadım.Ekran kartımı görmesi için GPU-Z yi açık tutmam gerekti.Program ekran kartımın özelliklerini ilk 3-4 saniyeliğine doğru gösteriyor ama sonra sapıtıyor ve çekirdek hızını falan göstermemeye başlıyor, ekran kartımı "HD 8600/8700" olarak gösteriyor ve her özelliği doğru göstermiyor.Donanımlarda da "HD8600/8700" olarak görüyorum.Sürücüler güncel.Ayrıca bunada bir çözüm bulabilirseniz sevinirim ama o kadar da önemli değil bu şimdilik.Yinede ölçüm yapmayı başardım.Full yükte 85°C yi gördüm.

Sizce bir sorun var mı?
Garantisi bitmediği için eğer bir sorun varsa servise göndereceğim, servistekiler düzgünce (!) termal macun sürüp + içini temizlerler mi?
Bu sıcaklıklarda uzun süre kullanım bir sorun teşkil eder mi?

Uzun oldu ise özür dilerim.İlk konum ayrıca yanlış anlaşılma olmasın diye uzun uzun anlattım :).

Şimdiden teşekkürler.
 
Son düzenleme:
KS
I

iMac_Bath

Hectopat
Katılım
1 Haziran 2014
Mesajlar
4
Beğeniler
0
Tavsiyeniz için teşekkürler servise göndereceğim.Birde ekran kartı donanımlarda yanlış gösteriyor yukarıda yazdığım gibi bunu çözmek için ne yapabilirim?
 
Yukarı