Notebook soğutucu önerisi

Zalman, juo ve şimdi ismini hatırlamadığını 3-4 soğutucu daha denedim 3 farklı laptopta ve sıcaklıklara ozellikle yaz ayında 1 derece bile fark ettirmedi. Burada önemli olan laptopun altinin havada olması, böylelikle hava akışı sağlanıyor. Bu amaca uygun herhangi bir ürünü alabilirsin, 400-500 vermek son derece mantiksiz bir alışveriş olur; ama dersen ki benim için önemli değil o zaman tasarımı sana hitap eden herhangi bir soğutucuyu alabilirsin.

Aslında bende 3 4 ay boyunca dediğiniz gibi notebookun altına iki yükseltme koyarak kullandım. Hava akışını sağlaması için ama bu ara fazla sıcaklık hissediyorum. Yukarıda attığım Deep cool soğutucunun orta kısmının boş olması dediğimiz hava akışının daha rahat sağlanmasına yararlı olur mu acaba?

Aslında bende 3 4 ay boyunca dediğiniz gibi notebookun altına iki yükseltme koyarak kullandım. Hava akışını sağlaması için ama bu ara fazla sıcaklık hissediyorum. Yukarıda attığım Deep cool soğutucunun orta kısmının boş olması dediğimiz hava akışının daha rahat sağlanmasına yararlı olur mu acaba?
Hangi şehirde yaşıyorsun bilmiyorum ama şu anki sıcaklıklarla birlikte laptoplarin sıcak çalışması cok normal. Bu sıcaklıklarda o soğutucuların fanlarının etkili olmasının fiziken imkani yok zaten. Attığın Deep Cool soğutucu ve laptopun alt hava kanallarina bakınca çok uygun duruyor aslında. Fanlarin olduğu sag ve sol kisma soğutucu fanlari, orta hava kanalına da soğutucunun boşluğu geliyor ki oraya hava girişi cok rahat olur.

Hangi şehirde yaşıyorsun bilmiyorum ama şu anki sıcaklıklarla birlikte laptoplarin sıcak çalışması cok normal. Bu sıcaklıklarda o soğutucuların fanlarının etkili olmasının fiziken imkani yok zaten. Attığın Deep cool soğutucu ve laptopun alt hava kanallarina bakınca çok uygun duruyor aslında. Fanlarin olduğu sag ve sol kisma soğutucu fanlari, orta hava kanalına da soğutucunun boşluğu geliyor ki oraya hava girişi cok rahat olur.

Teşekkür ediyorum yorumlarınız için :)

Deep cool u pal soğutucu olarak güzel 1000 RPM iki fanı var. Ayrıca 5 kademesi vardı yanlış hatırlamıyorsam. Ancak laptopu bir yerden bir yere taşımak isterseniz çok uygun değil çünkü orta kısmı boş. Zalman'ı için yorumlar olumlu yönde. Hocam bu arada konudan alakasız laptop hususunda bir şey sormak istiyorum. Memnun musunuz? Ses ve kasa konusunda bu modelde çok olumsuz yorum gördüm. Yakın zamanda bir arkadaşım almayı düşünüyor. Önerir misiniz?

Deep cool u pal soğutucu olarak güzel 1000 RPM iki fanı var. Ayrıca 5 kademesi vardı yanlış hatırlamıyorsam. Ancak laptopu bir yerden bir yere taşımak isterseniz çok uygun değil çünkü orta kısmı boş. Zalman'ı için yorumlar olumlu yönde. Hocam bu arada konudan alakasız laptop hususunda bir şey sormak istiyorum. Memnun musunuz? Ses ve kasa konusunda bu modelde çok olumsuz yorum gördüm. Yakın zamanda bir arkadaşım almayı düşünüyor. Önerir misiniz?

Merhaba hocam sizin yorumlarınız için de teşekkür ederim Deep cool tercih ettim:D

Sizin sorunuza gelecek olursak şubat ayından itibaren kullanmaktayım. Oyun oynamayı çok seven biriyim ayrıyeten de bilgisayar mühendisi öğrencisiyim. İşin oyun değil de program kısmına bakarsak hepsini rahatça kullandım. Benim kullandığım programlar bir uçak mühendisinin kullandığı programlar kadar ağır değildi fakat onlarda da sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorum. Almadan önce izlediğim bir incelemede onlardan da bahsedilmişti. Zaten işlemcisi vesaire de oldukça iyi 11.nesil i7. oyun kısmında ise henüz adamakıllı 2 büyük oyunda test edebildim. Red Dead Redemption 2 ve God of War. İkisini de yüksek ayarlarda 60 FPS üzerinde oynadım. İçindeki ekran kartı vesaire de oldukça iyi zaten.
Onun haricinde Power tuşunun yanında fiziksel bir adet mod değiştirme tuşu bulunuyor Turbo oyun ve iş olmak üzere. İş modundayken oldukça sessiz çalışmakta. Kendi yazılımı var. Monster Control Center adında. Bu yazılımın içinde birçok ayar bulunmakta fan hızı ayarı, klavye renkleri vs.

Negatif yönler yok mu tabii ki var.
1-her ne kadar güçlü bir soğutma sistemi de olsa (ki CPU ve GPU sıcaklıklarım büyük oyunlarda 90'ı neredeyse hiç görmedi hep 85 87'lerde takıldı) güç tuşunun olduğu kısım oldukça fazla ve touchpadin olduğu kısım ise fazla olmasa da ısınıyor. Yaz aylarında bu bölgedeki sıcaklığı daha fazla hissettim ve bu yüzden de soğutucu önerisi istedim buradan ama ekstra klavye kullanıyorsan hiçbir sıkıntı olmuyor.
2-muhtemelen gördüğünüz olumsuz yorumlardan biri fan sesidir. Oyun moduna alıp herhangi bir oyuna girdiğinizde fanlar gerçekten kulaklık takmaz iseniz yüksek ses içeriyor ve rahatsız edebiliyor. Bu benim beklediğim bir durum olduğu için fazla şaşırmadım. Çünkü bu laptoptan önce ASUS TUF Gaming FX506 kullanıyordum neredeyse aynı ses düzeyindeydi ama bu laptop kadar iyi soğutmuyordu 98 dereceleri görmüşlüğüm vardır...

Son olarak kendi yorumlarımdan bahsedersem.
Ben stok fiyatı 18.300 TL iken satın almıştım. Bu fiyatta bu işlemci ve bu ekran kartlı model yoktu. 2 bin TL farkla Casper Excalibur vardı. Benim de ilk kullandığım notebook gene bir Monster notebook tu ve teknik servis vesaire güvenerek bunu tercih ettim. (bunu belirtiyorum çünkü Türkiye'de üretim yapmayan markalar ASUS vs gibi herhangi bir arıza olduğunda seni bayağı uğraştırıyorlar. Örneğin yukarıda bahsettiğim ASUS bilgisayarı doa raporu yollandı ve yeni bir bilgisayar talebimi dağıtıcı firmadan talep etmem istendi. Bunun üzerine dağıtıcıya başvurmuştum fakat ellerinde ürün kalmadığı için para iadesi gerçekleşmişti. Ülkemizde bir günde fiyatların artabildiği maalesef bir gerçek ve o parayla aynı özelikte bir PC alamamıştım.) Ben herhangi bir sorun yaşamadım. Almadan önce bir sürü kötü yorum okudum. Ölü pixeller vesire ama ben hiçbirine rastlamadım çok şükür. Ben bu işi biraz da şans olarak görüyorum hocam ne yalan söyleyim. Ben ASUS aldım iyi markadır problem çıkmaz vs diye ama onda problem yaşayıp iade ettim. İşimi fazlasıyla görüyor. Sadece yukarıda bahsettiğim eksiler var ama bir Gaming laptopta ikisine de rastlamanız oldukça muhtemel. Şu an stok fiyatından haberim yok ama zannediyorum aynı özellikteki birçok PC'den daha ucuzdur. Ben öneririm. Monster notebook genel olarak çok iyi laptolar üretemiyor. Abra serisinden benim de ağzım çok yandı ama Tulpar serisi daha iyi geldi. Ben araştırma yaparken burada şöyle bir yazı gördüm 'Monster notebookun 10 serisinden 7'si kötü 3'ü iyidir. Aynı şekilde hem ASUS hem MSI'ların da böyle kötü ürettiği birçok laptop vardır.' katılmaktayım bu cümleye.

Bayağı uzun bir yazı olmuş hocam :D ben öneriyorum memnunum ama son olarak arkadaşınızın içini belki şöyle rahatlatabilirim. Eğer alıp 15 gün içinde beğenmez ise koşulsuz iade edebilir. Sitesinde ben alırken 'odanın rengine uymadı deseniz dahi iade alıyoruz' tarzı cümleler vardı. Ayrıyeten bir tane ölü pixel dahi çıksa değişim yapıyorlar.
Fiyat performans demek artık ülkemizde ne kadar zor dahi olsa ben bu bilgisayar için gerçekten fiyat performans diyebilirim. Şimdiden alırsa hayırlı olsun güle güle kullanmak nasip olsun :)

Ben Rampage marka soğutucu aldım 4 fanlı 6 hız kademesi var tek eksiği RPG değil kırmızı ışıklı onun haricinde güzel soğutuyor önerebilirim 300 lira civarında fiyatı.

Geri
Yukarı