Çözüldü Notebook Undervolt Yapılmalı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mfgsivaas5880

Hectopat
Makaleler
2
Elimde Acer notebook var. Termal macununu yeni değiştirdim, 50Tl fiyat bandında macun ile.
İşlemci sıcaklığım bir dakikalık test ile 77°C.

Bu sıcaklığa hızlı ulaşması macunun çabuk kuruması, fanların yorulması gibi şeylere neden olabilir. Taze macun için 77°C çok geldi. ( eskisi ile 90 derece idi. )

1) Undervolt yapmak günlük performans da düşmeye neden olur mu?
2) Undervolt yapmak performans skorlarında ne kadar etkili?
3) Sıcaklık düşürmek için iyi bir yöntem mi?
4) Gerçekten de risk içerir mi?
5) 15 dakikalık test yapıldığında sorun yok ise güvenilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
1-Hayır.
2-Her cihaz için değişir.
3-Kesinlikle, sıcaklık düşmüyorsa bile performans artar.
4-Risk faktörüne rastlamadım.
5-Değişir. En iyi test: Normalde ne yapıyorsan uzun süreli yapmaktır. Oyun oynuyorsan gir saatlerce oyna. Sıkıntı yok ise tamamdır.
Bence normal değerler, neden bu kadar fazla takılıyorsunuz? Ben yeni cihazları test ediyorum işlemci 85 dereceye ve ekran kartlarını 75 derece gördüm. Oyuncu altında cihazın yoksa veya soğutma sistemi kötü ise 90 derece çıkan cihazlar var. 90 derece geçmemesi sorun değil diyoruz ama bu durum artık 85 derece olmalı. Uzun süre 90 derece olması, lehim ve anakartı çatlamasına sebep olur.

Nedir: Undervolt islemciye uygulanacak voltajin azaltilmasidir.
Zarari: Fazla yaparsaniz mavi ekran alirsiniz. Cihazi kapatip acinca duzelir.
Faydalari: Serinlik, guc tuketiminde azalma. Guc = Voltaj * Akim.
Kimler yapmali: Neredeyse herkes.
Neden undervolta ihtiyac duyariz: Uretilen silikonlarin her biri birbirinden farklidir. Kimisi daha kalitelidir. Dusuk voltajda yuksek frekanslarda calisabilir. Kimisi ise daha kalitesiz, cok voltaj az performans. Ureticinin bu kotu performansli urunleri cope atacak hali yok. Eger performanslari cidden berbat ise uretildigi segmentin bir altina pazarlanir. Mesela i7 icin uretilen silikon kotu ise 2 coru kaparlar i5 diye satarlar. Kalanlara da ortalama bir voltaj belirleyip tum partiye uygularlar. Sonuc: Piyasadaki ciplerin buyuk bolumu ihtiyacindan fazla voltaja maruz kalir. Bu aslinda asiri buyuk, abartilacak bir sorun degildir. Fazla voltaj verilen ciplere normalden %5-10 fazla verirler ki bu genelde 5'e daha yakindir. Yani teoride en iyi ihtimal sogutmada %10 iyilesme elde edebilirsiniz.

Nedir: Undervolt islemciye uygulanacak voltajin azaltilmasidir.
Zarari: Fazla yaparsaniz mavi ekran alirsiniz. Cihazi kapatip acinca duzelir.
Faydalari: Serinlik, guc tuketiminde azalma. Guc = Voltaj * Akim.
Kimler yapmali: Neredeyse herkes.
Neden undervolta ihtiyac duyariz: Uretilen silikonlarin her biri birbirinden farklidir. Kimisi daha kalitelidir. Dusuk voltajda yuksek frekanslarda calisabilir. Kimisi ise daha kalitesiz, cok voltaj az performans. Ureticinin bu kotu performansli urunleri cope atacak hali yok. Eger performanslari cidden berbat ise uretildigi segmentin bir altina pazarlanir. Mesela i7 icin uretilen silikon kotu ise 2 coru kaparlar i5 diye satarlar. Kalanlara da ortalama bir voltaj belirleyip tum partiye uygularlar. Sonuc: Piyasadaki ciplerin buyuk bolumu ihtiyacindan fazla voltaja maruz kalir. Bu aslinda asiri buyuk, abartilacak bir sorun degildir. Fazla voltaj verilen ciplere normalden %5-10 fazla verirler ki bu genelde 5'e daha yakindir. Yani teoride en iyi ihtimal sogutmada %10 iyilesme elde edebilirsiniz.
Core kapatıp i7 den i5 ve ya her neyse... Öyle bir şey ilk defa duydum. Kesin bir bilgi mi?
Undervolt yapılmalı mı yani?
Stres testini geçmesi güvenilir kılar mı?

Evet. Kesin bilgi. Buna "binning" deniyor ve silikon üreticilerinin tamamı bunu yapıyor. What Is Binning? A Basic Definition

Evet, undervolt yapmalı.

Sadece tek stres testi yetmez. Bilindik stres testlerinden sonra Cinebench ya da blender gibi sentetik testler de uygulanmalı. Kendi adıma throttlestop isimli programdaki TS Bench'i de yapmanızı öneririm. Bu test işlemcinin hata yapıp yapmadığını gösteriyor.

Konuya güncelleme; Astronoter oynarken oyun hep 90 derecede ve drop yaşıyordum CPU yüzünden. CPU frekans dalgalanma yapıyordu.
Ilk iki fotoğraf normal voltaj da benchmark ve sıcaklık.
20200221_183908.jpg20200221_183946.jpg
Benchmark normal sıcaklık 79-80°C

İkinci ikili fotoğraf setim ise -50 mV.
Benchmark normal. Sıcaklık 75-76°C
20200221_184025.jpg20200221_184433.jpg

Son paylaşım ise -60 mV.
Sıcaklık 72-74°C. Kararlı olsun diye 15 dakika boyunca yaptım. Sorun çıkmadı.
20200221_185143.jpg

Sonuç olarak işlemci frekansı değişmeden işlemciye giden gerilim azalmış oldu. İnternette söylentilere göre -80mV a kadar güvenli imiş. Biz -50mV dan -60mV a getirince ortalama 2-3 derece oynadı. Gayet verimli bir aralık oldu. Bu yüzden daha da ilerletip sistemi risk atmaya gerek yok.
Undervolta kesinlikle değdi. Ama bu test sadece CPU aktif iken yapıldığı için sıcaklık değeri oyunlarda daha yüksek olabilir. Yine de öncekinden daha iyi olucaktır.
Not; Daha da aşağı çekerseniz gerilimi daha da uzun süre stres testi yapmak zorundasınız.
Önemli not; Undervolt işe yarıyor ama bu işlemi yaparken sorumluluk size aittir. Intel undervolt da oluşabilecek sorunlara karşı bunu bildirmiştir.
Ekleme; Oyun en azından 90°C'yi bulmuyor.

1-Hayır.
2-Her cihaz için değişir.
3-Kesinlikle, sıcaklık düşmüyorsa bile performans artar.
4-Risk faktörüne rastlamadım.
5-Değişir. En iyi test: Normalde ne yapıyorsan uzun süreli yapmaktır. Oyun oynuyorsan gir saatlerce oyna. Sıkıntı yok ise tamamdır.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı