Notebooka takılan harici HDD gözükmüyor

subutayy

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bir laptop almıştım. Eski laptoptaki HDD'yi söküp harici olarak kullanmaya başladım. PC, HDD'yi arada görüyor, arada görmüyordu. Ama şu 2-3 gündür hiç görmemeye başladı, içindeki verilere zarar gelmeden ne yapmam gerek? Farklı kablo, girişleri vs. hepsini denedim. İnternetteki çözümlere baktım ama çıkmadı bir şey.

Ayrıca HDD'yi çıkartınca sanki içinde bir şey duruyormuş gibi çiuvv diye bir ses çıkıyor :D Eski laptopta kapatmadan elektriği gidince çıkardığı sesin aynısı, demek o ses HDD'den geliyormuş. Neyse. HDD'yi taktığım da disk yönetiminde siyah çizgilerle ayrılmamış olarak yazıyor.

Bu arada laptopu 2. el almıştım ve kazıklamışlar beni :/

Son düzenleyen: Moderatör:
Harici diskinizi başka bir PC'ye bağlamayı deneyin. USB'den başlatılabilen bir Linux yapın. PC'yi onunla başlatıp bir de öyle kontrol edin. Linux'ta görünecek mi diye. Orada da görünmüyorsa bu şekilde disk kablosunu değiştirebiliyorsanız değiştirip bakın. Recuva gibi programlarla içinin görünüp görünmediğini kontrol edin. Her şeyi yaptınız bir türlü okumuyorsa profesyonel bir yerden yardım alın. Bozulan disklerin içindeki önemli dosyaları kurtarmak için yerler var.

Bu arkadaşın yazdığını yap olmaz ise dosyalar gitmiş.

Harici diskinizi başka bir PC'ye bağlamayı deneyin. USB'den başlatılabilen bir Linux yapın. PC'yi onunla başlatıp bir de öyle kontrol edin. Linux'ta görünecek mi diye. Orada da görünmüyorsa bu şekilde disk kablosunu değiştirebiliyorsanız değiştirip bakın. Recuva gibi programlarla içinin görünüp görünmediğini kontrol edin. Her şeyi yaptınız bir türlü okumuyorsa profesyonel bir yerden yardım alın. Bozulan disklerin içindeki önemli dosyaları kurtarmak için yerler var.

hocam usb linux için bir link var mı nasıl yapabileceğimi gösteren? ben baktım da bulamadım. elimde bir hdd kutusu bir de şundan var ikisinde de aynı oluyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
recuvayı şimdi indirdim deneyeceğim.teşekkürler umarım bir çözüm olur :/
Recuva gibi programlarla içinin görünüp görünmediğini kontrol edin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Burdaki local diskler mi acaba?

Son düzenleme:
Buradaki local diskler mi acaba?

Önce ayrılmamış alanı yeni birim oluştur ile yapmalısınız görünmez orada.

D sizin diskiniz alanı C sistem SSD'nin.

hdd çalıştığı zaman 2 tane alanı çıkıyordu 1 c bir tane d gibi. ssd'den ayrı olarak.
ve ayrıca şuan elimdeki başka bir hdd'yi daha denedim. içinde işletim sistemi olan biri daha açılmıyor ama olmayanları açılıyor? biraz umutlandım gibi ya. sorun donanımsal vs. olabilir mi ki?
biraz karışık yazdım ama son durum şu:
elimde 3 tane hdd var ve hdd kutusuyla bağladıklarımın hiç biri açılmadı, önceden açılıyordu..
sonra diğer kabloyla denedim, içinde işletim sistemi kurulu olanlar, yani benim dediğim ve başka bir hdd açılmadı. ama normal, içinde sadece foto/video vs. olan hdd olanları açıldı.
Güncel 😓😓

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı