Notebooklarda AMD işlemci seçmek mantıklı mı?

Yakın bir arkadaşım 1 yıldır ASUS TUF Gaming laptop kullanıyor.
laptopta Ryzen 5 3550H ve GTX1650 var
Bizzat aldığım deneyimlerine göre oyun anlamında Ryzen mobilde geri kalıyor. 1650 kullanan başka laptoplarda intel işlemci daha iyi performans veriyor.
Hocam 3.nesil berbat bunu herkes biliyor. AMD 3.nesil de çok kötüydü. Ancak durum 4.nesil de değişti AMD çok iyi şu anda. Ryzen 5 4600H Intel Core İ7 10750H ile kapışıyor hatta geçiyor gibi. AMD 4. nesil tercih edilebilir.

RX5500 zannımca 1650 dengi bir kart. Aynı parayla RTX2060'lı bir notebook almak varken mantıklı mıdır?
Son güncellemelerle 1660 gücünde oldu, ancak dediğiniz gibi 2060 daha mantıklı ancak çok ısınıyor 2060'lı modeller. Daha güçlü ve Ray-Tracing + DLSS'li ekran kartlı ama daha çok ısınan model mi yoksa daha az ısınıp daha güçsüz ve Ray-Tracing'siz DLSS'siz kartlı model mi? Biraz senin cevaplaman gereken bir şey. Şunlar arasından seçimini yap;
Ryzen 5 4600H Intel Core İ7 10750H ile kapışıyor hatta geçiyor gibi.
i7-10750H ile i7-10875H arasında hocam.

Son güncellemelerle 1660 gücünde oldu, ancak dediğiniz gibi 2060 daha mantıklı ancak çok ısınıyor 2060'lı modeller. Daha güçlü ve Ray-Tracing + DLSS'li ekran kartlı ama daha çok ısınan model mi yoksa daha az ısınıp daha güçsüz ve Ray-Tracing'siz DLSS'siz kartlı model mi? Biraz senin cevaplaman gereken bir şey. Şunlar arasından seçimini yap;

i7-10750H ile i7-10875H arasında hocam.
Benim bildiğim:
- Ryzen 5 4600H rakibi Core i7 10750H
- Ryzen 7 4800H rakibi Core İ7 10870H
- Ryzen 9 4900H rakbi Core İ7 10875H

Tabii ki burada AMD Ryzen işlemciler çoklu çekirdekte İntel Core İ serisi rakiplerini geçiyorlar ancak iş tekli çekirdeğe geldiğinde İntel hala lider konumda. Hatta ben genelde render alacaksanız ve bütçeniz İntel Core İ7 10870H olan bir cihaz almaya yetmiyorsa kesinlikle İntel değil AMD öneriyorum.

Benim bildiğim:
- Ryzen 5 4600H rakibi Core i7 10750H
- Ryzen 7 4800H rakibi Core i7 10870H
- Ryzen 9 4900H rakbi Core i7 10875H

Tabii ki burada AMD Ryzen işlemciler çoklu çekirdekte Intel Core'i̇ serisi rakiplerini geçiyorlar ancak iş tekli çekirdeğe geldiğinde Intel hala lider konumda. Hatta ben genelde render alacaksanız ve bütçeniz Intel Core i7 10870H olan bir cihaz almaya yetmiyorsa kesinlikle Intel değil AMD öneriyorum.

Ağır oyun takipçisi değilim, sürekli oynadığım DotA var. Ama RDR2 vb. oyunlarım da mevcut, açmasını isterim. Render tarafında da üzmesin isterim. Aslında M1 MacBook düşündüm ama oyun tarafında hala optimizasyon eksikliği olduğu için 2. plana düştü.

Ağır oyun takipçisi değilim, sürekli oynadığım DotA var. Ama RDR2 vb. oyunlarım da mevcut, açmasını isterim. Render tarafında da üzmesin isterim. Aslında M1 MacBook düşündüm ama oyun tarafında hala optimizasyon eksikliği olduğu için 2. plana düştü.
Tekrar konun başında ki mesajınıza baktım. İki model de işlemci bakımından neredeyse birbiriyle aynı. Yani eğer profesyonel bir iş yapmayacaksınız ikisinin arasında ki performans farkını anlamazsınız. Ancak profesyonel render alacaksanız AMD 4800H önde. Oyun performansı olarak İntel Core İ7 10875H önde. AMD işlemci oyun performansında geri iken neden render da daha iyi diyebilirsiniz. Sebebi AMD çoklu çekirdek performansı (render için gereken) İntel Core İ7 10875H'dan iyi ancak oyun için gereken tekli çekirdek performansın da İntel önde.

Son düzenleme:
MSI Alpha 15 A4DEK-018XTR Ryzen 7 4800H 8GB 512GB SSD 6GB Radeon RX 5600M 15.6" Full HD FreeDOS Gaming Notebook - incehesap.com bu laptopa bakmadan almayın derim. Laptopun bölge bayisi oldum resmen. RAM takviyesi yaptınız mı sizi sorunsuz götürür.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu linkten iki ekran kartının karşılaştırmasını izleyebilirsiniz.

Hocam eğer çok ağır bir oyuncu değilseniz ve render konusunda daha iyi performans almak istiyorsanız 4800H alın. Eğer MSI'da 4800H'lı ve 2060'lı bir model bulursanız onu alın ancak arkadaşın attığı RX5600M Laptop'ta çok güzel, tek eksiği Ray-Tracing ve DLSS teknolojisi bulunmuyor onun dışında fiyatına göre gerçekten hoş bir laptop.
Eğer MSI'da 4800H'lı ve 2060'lı bir model bulursanız onu alın
Kontrol ettim ancak MSI'da AMD işlemci bulunup NVIDIA ekran kartı bulunan hiç bir Laptop yok. Hiç bir fiyata yok hemde.

Hocam eğer çok ağır bir oyuncu değilseniz ve render konusunda daha iyi performans almak istiyorsanız 4800H alın. Eğer MSI'da 4800H'lı ve 2060'lı bir model bulursanız onu alın ancak arkadaşın attığı RX5600M Laptop'ta çok güzel, tek eksiği Ray-Tracing ve DLSS teknolojisi bulunmuyor onun dışında fiyatına göre gerçekten hoş bir laptop.
Katılıyorum. Tek eksiği Ray-Tracing ve DLSS yok. Eğer ben düz oyuncuyum derseniz RX5600M fazlasıyla yeterlidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı