Notebook'u çalıştıran Flex kablonun bozulması

TLPA

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Zonguldak
Daha fazla  
Arkadaşlar makinemin içini açmıştım ve kapatırken yanlışlıkla anakart ile açma-kapama düğmesinin arasındaki flex kabloyu ezmişim ve kablo şu anda hiç tepki vermiyor. Bilgisayarımı 3 gün önce falan anakarta tornavida değdirerek çalıştırdım ve o şekilde kullanıyorum bilgisayarım günlerdir çalışıyor. Kapatırsam bir daha anakarttan tekrar düz kontak yapmam gerekecek. Acaba bu kabloyu nereden bulabilirim ? servise göndermeye korkuyorum çünkü makineye zaten kola dökmüştüm ve üst kısmını komple değiştirmiştim bunu yaparken de cihazın soğutma sistemini açıp temizlemiştim yani cihazım tam anlamıyla garanti dışı. Acaba bana sağlam bir fatura kitler miler ? bu kabloyu piyasadan ben kendim temin edebilir miyim ?

Asus X550 serisi notebook kullanıyorum, bahsettiğim parça bütün X550'lerde standart.
Teşekkürler...

Hocam, ürünün tam modeli nedir? Benim de X550 serisinden X552C modeline sahip bir cihazım var ve benim cihazın da flex kablosu ezildi. Düz kontakla nasıl çalıştırdınız? Kablonun aynısından buldum gibi lakin genişliği olmaz diye tahmin ediyorum.

Kablonun üzerinde numaralar yazar onları da ekleyerek google'da bakabilirsin.

Elinden geliyorsa aynı özellikli universal bir kablo alıp sorunlu kabloyla aynı boyutlara çekebilirsin de.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kablonun üzerinde numaralar yazar onları da ekleyerek google'da bakabilirsin.

Elinden geliyorsa aynı özellikli universal bir kablo alıp sorunlu kabloyla aynı boyutlara çekebilirsin de.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok teşekkür ederim, bu şekilde çalışacağını hiç tahmin etmemiştim. :) Elimde şimdi HP'nin kablosu var hemen onu traş edeyim :D Aynı şekilde touchpad'in kablosuna da zarar vermişim fakat o çalışıyor, aynı yöntem touchpadde de işe yarar mı ? :)

Hocam, ürünün tam modeli nedir? Benim de X550 serisinden X552C modeline sahip bir cihazım var ve benim cihazın da flex kablosu ezildi. Düz kontakla nasıl çalıştırdınız? Kablonun aynısından buldum gibi lakin genişliği olmaz diye tahmin ediyorum.

X550JK-XO012D ve yalnız sizin makine X552 serisi. Farklı makine yani.

Aynı özellikte olmasına dikkat etmeyi unutma. İyi bir işçilik çıkaramazsan da kullanma, kablo yanabilir.
Sonucu paylaşırsın.
Kolay gelsin.

Kontrol ettim, makinenin içindeki güç kablosu biraz daha ince olmasına rağmen 6 pin barındırıyordu ve çok yakın dizilmişti. Elimdeki sağlam kabloda ise 4 tane var fakat baya büyük bir kablo. Yani kessem bile oraya uymayacak.

bu arada o kabloların da isimlerini aldım :)

CNJS E308724 AWM 20790 Güç kablosu
CNJS E308724 AWM 20798 Touchpad

Sanırım internette bu kablolardan arayacağız. :)
Teşekkürler.

Servisten fiyat sorup ona göre karar verirsin, tahminim fikrini değiştirirler. :paragöz:
Eski kabloların sadece uç kısımlarında sorun varsa sorunlu kısmı düz kesip de aynı işlemi deneyebilirsin, tabii boyları yetecekse.

İnşallah güzel bir fiyat çıkartırlar, yoksa ne yapacağımı ben bile bilmiyorum. Eski kabloların ortalarında hasarlar var ve kesersem yetişmiyorlar. :(

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı