Notepad++'ın ANSI özelliği

Makaleler
52
Yazdığım programlara Fransızca ve Almanca ekleyecektim.

Yanlışlıkla Visual Studio Code ile CTRL + S yaptım :D

Doğal olarak tüm Türkçe karakterler soru işareti oldu (?).

Program üzerinden dil dosyasını çekerken mutlaka ANSI olması gerekiyor. Yoksa Türkçe karakterler bozuluyor.

Notpadd++'ın çok güzel bir özelliği var. Önce ANSI görüntüle deyip ardından ANSI dönüştür deyince otomatik olarak sorunu düzeltiyor. Gayet başarılı.

Eğer sizde bu tip bir sorun yaşarsanız Notepad++ ile sorunu çözebilirsiniz.

1679240882712.png

Yazdığım programlara Fransızca ve Almanca ekleyecektim.

Yanlışlıkla Visual Studio Code ile CTRL + s yaptım :D

Doğal olarak tüm Türkçe karakterler soru işareti oldu (?).

Program üzerinden dil dosyasını çekerken mutlaka ansı olması gerekiyor. Yoksa Türkçe karakterler bozuluyor.

Notpadd++'ın çok güzel bir özelliği var. Önce ansı görüntüle deyip ardından ansı dönüştür deyince otomatik olarak sorunu düzeltiyor. Gayet başarılı.

Eğer sizde bu tip bir sorun yaşarsanız notepad++ ile sorunu çözebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1707630

Hocam, keşke bu konuyu 2 saatlik bir filmin altyazısındaki bozulmuş Türkçe karakterleri 2 gün boyunca düzeltmekle uğraşmadan önce görseydim...

Teşekkürler yararlı bir bilgi. :cry:

VS Code UTF-8 çalışmıyor mu? Neden UTF-8 dışında bir şey kullanıyorsunuz?

Alt yazı olaylarında da suçlu paylaşan akıllı. Arada denk geliyorum. Herkes UTF-8 kullansa bir sorun olmayacak.

Çalışıyor hocam, C# ile düzgünce okumak için ANSI gerekiyor.

1679242184555.png

Ancak ANSI olan bir dosyayı VS ile açınca doğal olarak (?) yapıyor Türkçe karakterleri. Ancak Notepad++ çok daha rahat bu konu için.

İlla yolu vardır canım. Tüm işleri UTF-8 yapma taraftarıyım ben. Sonra saçma saçma yerlerde sapıtıyor. Geçen arkadaşa API hazırladık. Veri giderken güzel, gelince güzel, tarayıcıda görüntüleyince bozuk. Alanı da vereni de ellememiş, ANSI kalmış.

İlla yolu vardır canım. Tüm işleri UTF-8 yapma taraftarıyım ben. Sonra saçma saçma yerlerde sapıtıyor. Geçen arkadaşa API hazırladık. Veri giderken güzel, gelince güzel, tarayıcıda görüntüleyince bozuk. Alanı da vereni de ellememiş, ANSI kalmış.

Sizin gibi düşünüyorum hocam. O yüzden biraz araştırma yaptım. C# varsayılan olarak ASCII ve ANSI okuma yapıyor.

Bu yüzden şöyle bir yöntem ile UTF8 olan belge içinden gelen değeri dönüştürdüm.

C#:
 label.Text = Encoding.UTF8.GetString(Encoding.Default.GetBytes(g_lang.ReadLangs("HeaderMenu", "header_m_1")));

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı