Nothing Phone 1 vs iPhone XS

Hocam bunun sebebi nedir güncel bir telefonun kamerasının böyle performans vermesi biraz garibime geldi çünkü 6S bile 4K 30FPS videolar çekebiliyor.
İşlemcinin desteği ile alakalı. Çok sık görülüyo böyle düşük destek veren firmalar. NP1 500$ bir cihaz ve önceliğini videoya vermemiş çünkü 4k60 video çekmek zaten çok kullanılan bir özellik değil, bence asıl rezillik öne kameranın 1080p30 olması. (Ön kameradan video çekme de nadir kullanılıyor orası ayrı) Mesela IP11 de 4k60 çekiyor ama 64gb telefonda 720p ekranda izlemek için kaç tane 4k60 video çekeceksin ki? Android tarafında iyi video istiyorsan amiral gemilere yönelmek lazım.

Nothing Phone fiyatını kesinlikle hak etmiyor, lansman fiyatı daha düşük olmalıydı. XS'e de ikinci el olarak yönelmem şahsen.

Kamera derdin yoksa F5 alıp, 7+ Gen 2'nin tadını çıkar.

Testlerini izledim, 2023 model bir telefon daha 2018'de çıkan iPhone XS'den daha kötü video çekiyor (4K 30 FPS.). iPhone XS'de olan çoğu kamera özelliği (DOF, Live photo vs.) Nothing Phone'da yok, ayrıca işlemci olarak A12, kağıt üzerinde 778G+'dan daha iyi, ayrıca yazılım olarak bile XS çok daha iyi.
Karşılaştırma böyle mi yapılır? 2018'de 64gb iPhone XS 1000 dolardan satışa çıktı, 2023'te NP1 128gb'si 450 dolar gibi bir fiyattan çıktı. Zamanın amiral gemisi ile şimdinin orta segmentini kıyaslarsan orta segmentte fiyat düşürmek için genel olarak az kullanılan özelliklerin kırpılmasıyla karşılaşırsın doğal olarak. Şu an XS kullananların çoğunun daha bir kere bile 4k60fps video çekmemiş olması kuvvetli muhtemel hatta NP1 kullananlarının çoğunun da 4k30'u bile kullanmamış olması kuvvetli muhtemel yani fiyattan kısmak için böyle bir özellikten feragat etmeleri çok normal ve mantıklı. Bu komple kamerayı daha kötü yapamıyor. Ana akım özellik olan arka kamera fotoğraflarında NP1 daha iyi, ayrıca live photo da var. Yazılım olarak da hangisinin daha iyi olduğu ucu açık bir konu, kullanıma göre değişkenlik gösterir.

Karşılaştırma böyle mi yapılır? 2018'de 64 GB iPhone XS 1000 dolardan satışa çıktı, 2023'te NP1 128 GB'si 450 dolar gibi bir fiyattan çıktı. Zamanın amiral gemisi ile şimdinin orta segmentini kıyaslarsan orta segmentte fiyat düşürmek için genel olarak az kullanılan özelliklerin kırpılmasıyla karşılaşırsın doğal olarak. Şu an XS kullananların çoğunun daha bir kere bile 4K60FPS video çekmemiş olması kuvvetli muhtemel hatta NP1 kullananlarının çoğunun da 4K30'u bile kullanmamış olması kuvvetli muhtemel yani fiyattan kısmak için böyle bir özellikten feragat etmeleri çok normal ve mantıklı. Bu komple kamerayı daha kötü yapamıyor. Ana akım özellik olan arka kamera fotoğraflarında NP1 daha iyi, ayrıca Live photo da var. Yazılım olarak da hangisinin daha iyi olduğu ucu açık bir konu, kullanıma göre değişkenlik gösterir.

Belki akıcı bir şekilde video çekmek istiyor? Belki bunu ilk defa deneyimleyecek? Güzel anlarını 4K@60 kare çekecek belki de… Gözü kanayarak mı izlesin bu adam :D

Hocam kullanıcısı olduğunuzu söylemişsiniz. Batarya anlamında bir günü çıkarıyor mu?
Çıkartıyor rahat. Saf android sistemi çok daha az yoruyor ve bu pile yansıyor. 60hz'ye alırsan 1,5 gün çıkartır. Yaklaşık 1 saate tam doluyor ayrıca. 30 dakikadan kısa bir sürede de 30-80 arası döngüyü tamamlıyor. Ben genelde 30-80 arası döngüyü kullanıyorum. Yalnız f/p kralı olmadığını ekleyeyim. NP1 almak için mantıklı bir sürü sebep var ama biz Türkler her aldığımız alette maksimum kağıt üstü değerleri elde etmek istiyoruz, almak zor olduğundan ve uzun süre yenisini almak istemediğimiz için tabii ki. O yüzden en kral değerleri elde edeceğin cihaz bu değil onu ekleyeyim. Alternatif olarak; 12-13 bandına düşmesi beklenebilir, dışardan alınabilir veya s22 zorlanabilir.

Belki akıcı bir şekilde video çekmek istiyor? Belki bunu ilk defa deneyimleyecek? Güzel anlarını 4K@60 kare çekecek belki de… Gözü kanayarak mı izlesin bu adam :D
30fpste gözü kanayanlar sinemaya da gitmiyor herhalde, 24fps filmlere hiç katlanamazlar. Eğer 4k60fps video çekmek istiyorsa doğru seçenek ne NP1 olur ne de IP XS, ha ille de o özellik olsun diyorsa 64gb telefon almak gibi bir hata yapmasın da. Ben şahsen ayda yılda bir kullanacağım 4k60fps yerine telefonu kullandığım her saniye baktığım ekranın 120hz ve simetrik ekran çerçeveli olmasını yeğlerim. Artık burdan sonrası konuyu açanın bileceği iş.

Arkadaşlar merhaba. Normalde XS almayı düşünüyordum fakat Haziran'ın 7'sinde satışta olan nothing Phone 1 dikkatimi çekti. Sizce alınır mı? Her ne kadar cihazın ekranı ve bataryası iyi olsa da işlemci konusunda biraz tedirginim. Qualcomm Snapdragon 778G+ (SM7325-AE) işlemcisi var ve bu işlemcinin A11 Bionic'ten daha kötü olduğu söyleniyor. Sizce hangi cihaz daha mantıklı? iPhone XS mi nothing Phone 1 mi? Nothing Phone1'in fiyatı 15000 TL.

iPhone XS almanı tavsiye ederim.

Çıkartıyor rahat. Saf android sistemi çok daha az yoruyor ve bu pile yansıyor. 60hz'ye alırsan 1,5 gün çıkartır. Yaklaşık 1 saate tam doluyor ayrıca. 30 dakikadan kısa bir sürede de 30-80 arası döngüyü tamamlıyor. Ben genelde 30-80 arası döngüyü kullanıyorum. Yalnız f/p kralı olmadığını ekleyeyim. NP1 almak için mantıklı bir sürü sebep var ama biz Türkler her aldığımız alette maksimum kağıt üstü değerleri elde etmek istiyoruz, almak zor olduğundan ve uzun süre yenisini almak istemediğimiz için tabii ki. O yüzden en kral değerleri elde edeceğin cihaz bu değil onu ekleyeyim. Alternatif olarak; 12-13 bandına düşmesi beklenebilir, dışardan alınabilir veya s22 zorlanabilir.

30fpste gözü kanayanlar sinemaya da gitmiyor herhalde, 24fps filmlere hiç katlanamazlar. Eğer 4k60fps video çekmek istiyorsa doğru seçenek ne NP1 olur ne de IP XS, ha ille de o özellik olsun diyorsa 64gb telefon almak gibi bir hata yapmasın da. Ben şahsen ayda yılda bir kullanacağım 4k60fps yerine telefonu kullandığım her saniye baktığım ekranın 120hz ve simetrik ekran çerçeveli olmasını yeğlerim. Artık burdan sonrası konuyu açanın bileceği iş.
Söylediklerin ile adamın sana gösterdiği cihazı bir anda S23 Ultra gibi bir cihaza çevirmek istedin :D

Söylediklerin ile adamın sana gösterdiği cihazı bir anda S23 Ultra gibi bir cihaza çevirmek istedin :D
Dostum cümlelerinde mantık bulmakta zorlanıyorum, önceki mesajın da çok saçmaydı ama her fikre saygı kafasında bi cevap vermeye uğraştım ama bu konuya daha cevap yazmayacağım, zaten konu sahibine yeterince bilgi verdiğimi düşünüyorum.

Son olarak konudaki telefonlardan bağımsız yazılanları okuyunca sadece adının yanında elma logosu gözükenlerin rakip telefona sallayıp, Iphone al yazması ve sadece iphone mesajlarını beğenmesi bile yeterince komik gözüküyor. Yurt dışında sonunda farklı bir şeyler denendi diye kapış kapış satılan telefonun, yurt dışında artık adı bile anılmyacak kadar eskimiş bir cihazdan daha kötü görülmesi başka şekilde gerçekleşemezdi zaten. Sadece şunlara bakarak bile burda neyin daha mantıklı olduğuna karar verebilir birisi.

İlla opsiyonlarım Nothing Phone ve XS ise ben Nothing Phone alırdım. 778g+ bariz daha iyi bir işlemci A12'den, niye daha kötü olduğuna dair bir kanı oluştu anlamadım. Bir sürü karşılaştırması var internette.

Biri 1 yıllık cihaz, biri 4 yıllık cihaz. İşlemcisi daha iyi, batarya performansı daha iyi.

Hani bu noktada Apple tercih etmek ancak ekosistemden ya da cihazın kompaktlığından kaynaklanıyor olabilir belki. Bir de belki kamerası bir tık daha iyi çekiyordur.

Dostum cümlelerinde mantık bulmakta zorlanıyorum, önceki mesajın da çok saçmaydı ama her fikre saygı kafasında bi cevap vermeye uğraştım ama bu konuya daha cevap yazmayacağım, zaten konu sahibine yeterince bilgi verdiğimi düşünüyorum.

Son olarak konudaki telefonlardan bağımsız yazılanları okuyunca sadece adının yanında elma logosu gözükenlerin rakip telefona sallayıp, Iphone al yazması ve sadece iphone mesajlarını beğenmesi bile yeterince komik gözüküyor. Yurt dışında sonunda farklı bir şeyler denendi diye kapış kapış satılan telefonun, yurt dışında artık adı bile anılmayacak kadar eskimiş bir cihazdan daha kötü görülmesi başka şekilde gerçekleşemezdi zaten. Sadece şunlara bakarak bile burada neyin daha mantıklı olduğuna karar verebilir birisi.
Allah Allah... Daha iyi bir cihaz olduğu için olmasın? Yurtdışı ile Türkiye' yi bir tutanı da ilk defa görüyorum desem yalan olur. Daha önce hiç eline almadığın telefon hakkında veya özellikleri hakkında "bu özelliğinden kısmışlar uygun fiyatlı" gibi cümlelerini kendine sakla.

Geri
Yukarı